Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Zaskakujące decyzje resortu

09.11.2012

O zmianach w dotowaniu czasopism oraz polityce resortu kultury portal Stefczyk.info rozmawia z publicystą Łukaszem Warzechą.

Stefczyk.info: Resort kultury zmienił zasady dotowania czasopism niszowych. Pisze Pan dziś w "Rzeczpospolitej", że to niepokojące zmiany. Dlaczego?

Łukasz Warzecha: Po pierwsze, niepokoi wypowiedź ministra Bogdana Zdrojewskiego, który mówił, że nie zna tych zmian. Oczywiście dotacje rozdziela Instytut Książki, ale ta instytucja podlega MKiDN. Tymczasem minister przyznał, że nie wie, w jaki sposób ten punkt znalazł się w regulaminie. To jest dziwne, ponieważ sugeruje, że Zdrojewski nie panuje nad obszarem, za który odpowiada. To jest pierwsza niepokojąca rzecz. Jednak są kolejne.

Jakie?

Jeśli nawet przyjmiemy, że celem tej zmiany miało być odcięcie pism konserwatywnych, pism społeczno-politycznych od dotacji, to należy zauważyć, że zmiana jest jak wylanie dziecka z kąpielą. Ograniczenie grupy pism, do których mogą trafiać dotacje, jest tak daleko posunięte, że mogą na tym stracić pisma, które nic wspólnego z ideami prawicowymi nie mają. Zmiany przecież dotyczą również np. pism naukowych. Mamy do czynienia z absurdalnym, szerokim uderzeniem w czasopisma. Z kolei grupa, która będzie uprawniona do otrzymania dotacji, jest zadziwiająco wąska.

Dlaczego?

Nie ma żadnego uzasadnienia, by dotacje trafiały tylko do pism, które zajmują się kulturą i sztuką. Ja tego nie rozumiem i nie widzę żadnego uzasadnienia do tych działań. Równie dobrze możnaby ograniczyć dotacje do pism zajmujących się problemami kynologicznymi. I niech resort dotuje jedynie pisma kynologiczne. To jest absurd.

Pisma kulturalne są w Polsce często lewicowe.

Mówi się nawet, że lewica zmonopolizowała kulturę w Polsce. To jest przesada, ale rzeczywiście lewicowe pisma, które piszą o lewicowych przejawach kultury i sztuki, jak "Krytyka Polityczna", będą się mogły o te pieniądze ubiegać. Inne pisma, które zajmują się podobnymi tematami, ale w mniejszym stopniu, albo nie zajmują się nimi, zostaną wykluczone z dotacji.

Co za tym stoi?

Według mnie możemy mieć do czynienia z przejawem bezmyślności, ale nie sposób nie zauważyć, że za tą decyzją stoją konkretne preferencje ideowe. To było powodem awantury, jaka wokół pism niskonakładowych wybuchła w zeszłym roku. Przedstawiano wtedy analizy, które pokazywały, że dotacje dla pism lewicowych czy niegroźnych dla systemu są znacznie wyższe niż dla innych. Obecne zmiany mają na celu to samo. Warto zwrócić uwagę, że jak się okazuje część pism została objęta programami finansowania wieloletniego.

To furtka dla części pism?

Wygląda na to, że część pism, które nie zostaną objęte nowymi rozwiązaniami, może uzyskać środki na podstawie właśnie tych długofalowych programów. Pisma słuszne, które zostały wyrzucone z systemu finansowania, zostaną objęte dotacjami w inny sposób. Te czasopisma, które się ubiegają co roku o pieniądze, ale nie są "słuszne" pieniędzy nie otrzymają.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook