Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Wierzchołek góry lodowej

21.03.2013

Rozmowa z Łukaszem Warzechą o filmie "Układ zamknięty".

Stefczyk.info: W kinie Rejs odbył się pokaz filmu "Układ zamknięty". Obraz powstał w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Nie sposób uciec od pytania, ile ten film, który może przestraszyć, ma z prawdy, a ile tu jest fikcją.

Łukasz Warzecha: Jeśli dobrze pamiętam historię, która była bazą dla scenariusza tego filmu, to fabuła i prawdziwa historia nie różnią się znacząco. Jednak każdy, kto zrobiłby kwerendę gazet, zobaczyłby, że podobnych historii mamy co roku przynajmniej kilka. To byłyby jedynie te historie, które zostały opisane. Domyślam się, że to jest wierzchołek góry lodowej, a podobne wydarzenia, jak te pokazane w "Układzie zamkniętym", są znacznie częstsze.

O czym to świadczy?

Sądzę, że ten film pokazuje nie tylko, jak wygląda nasza rzeczywistość, pokazuje uniwersalne zasady występujące w różnym natężeniu, w różnych miejscach. Obawiam się, że w obecnej Polsce one występują w bardzo dużym natężeniu. Widzimy w filmie bardzo bliskie, nieformalne kontakty między różnymi organami państwa, które teoretycznie mają pilnować przestrzegania prawa, ścigać osoby łamiące prawo, a de facto są częściami pewnego układu, w ramach którego można coś załatwić, dzięki odpowiednim wpływom. Dwie główne postaci - prokurator i naczelnik urzędu skarbowego - są symbolicznymi czarnymi charakterami. One wskazują na dwa faktycznie słabe punkty polskiego państwa. O tym, że fiskus potrafił zniszczyć dobrze działające firmy, pod głupim pretekstem, wiemy. Na ogół w takich sprawach mijają lata, mijają długie procedury procesowe zanim przedsiębiorcy zostają oczyszczeni, ale nikt z urzędników nie ponosi odpowiedzialności. Wiemy również, że prokuratura potrafi trzymać nawet latami ludzi w areszcie wydobywczym, a potem okazuje się, że nie ma na taką osobę żadnych dowodów i śledczy nie są w stanie nawet sformułować aktu oskarżenia. Te dwie postaci są więc i symboliczne, i wskazują na autentycznie słabe punkty polskiego państwa.

Czy polscy widzowie są przygotowani na ten film?

To jest dość ciekawy problem. W mojej ocenie ten film budzi skojarzenia z dwoma innymi obrazami, które wywołały spore poruszenie. Mówię o "Długu" oraz "Drogówce". "Dług" pokazywał bezsilność obywateli, którym nie chce pomóc państwo. Pamiętam, jak ogromny odzew wywołał ten film. Ludzie bardzo przejęli się tym, co zobaczyli. Z kolei film Wojciecha Smarzowskiego "Drogówka" próbował pokazać pewne mechanizmy widoczne w Polsce. Jednak, mając obecnie porównanie z "Układem zamkniętym" widzę, że film Ryszarda Bugajskiego jest filmem o dwie klasy lepszym. "Drogówka" wygląda trochę jak komiks, z przerysowaniem postaci.

W "Układzie zamkniętym" tego nie ma?

Tu bardzo dobrze pokazane są ludzkie rozterki. Nie ma właściwie tutaj nikogo, kto byłby do cna zepsuty. Nawet ci źli bohaterowie mają przebłyski świadomości, że robią coś bardzo złego. To jest prawdziwe. Wracając do pytania, sądzę, że ludzie są przygotowani niestety na ten film. Dla wielu widzów to nie będzie szokiem, to raczej potwierdzi obraz państwa polskiego, który obywatele mają na podstawie tego, co zdarza się im wyczytać w gazetach, co zdarza im się zobaczyć w telewizji czy internecie. Sądzę, że to będzie film bardzo źle przyjęty przez tych, którzy chcą prezentować nieprawdziwy obraz polskiej rzeczywistości, którzy chcą pokazywać, że to dobrze funkcjonująca rzeczywistość, w której nie ma problemów.

Jak ten film może zatem zostać odebrany?

Sądzę, że będziemy mieli do czynienia z dwoma sposobami krytyki tego filmu. Jeden to będzie twierdzenie, że reżyser prezentuje odosobniony przypadek i robi z niego sprawę symboliczną, a przecież to jedynie pojedynczy problem. Przypomnijmy jednak, że za każdym razem, jak pojawia się wiadomość o jakiejś patologii, to słyszymy, że to sprawa jednostkowa i o niczym nie świadczy. Tak było z sędziom Milewskim, tak było z rodziną państwa Bajkowskich itd. Pytanie, ile tych potknięć i wyjątków od reguły, tworzy nam regułę. Można się spodziewać również innego sposobu krytykowania filmu - kompletne dyskredytowanie. Będziemy słyszeć zapewne, że sponsorem filmu jest KASA STEFCZYKA, więc to jest film zrobiony wbrew władzy itd. To są jednak głupie metody dyskredytowania. Sądzę, że każdy kto pójdzie na ten film będzie miał możliwość samodzielnego sprawdzenia, czy opowiada on o wydarzeniach autentycznych.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook