Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Warzecha we "wSieci": Język żuli

01.07.2014

Polecamy analizę afery taśmowej w wykonaniu Łukasza Warzechy!

Obraz wyłaniający się z nagrań ujawnionych przez "Wprost" jest przygnębiający. "Od knajackiego języka począwszy, na płyciźnie analizy skończywszy" - pisze Łukasz Warzecha.

"Przypomnijmy sobie, jakim szokiem były początkowo ujawnione podsłuchy z afery hazardowej, a także te związane ze sprawą Beaty Sawickiej. Wtedy jeszcze knajackość raziła. Dziś niestety okrzepła, ale przez to nie straciła na znaczeniu. Mają oczywiście rację ci, którzy twierdzą, że wielu osobom zdarza się rzucić słowem na „k”. To prawda, ale nawet tutaj możliwa jest duża rozpiętość. Można kląć jak inteligent, a można kląć jak prymityw" - pisze w swoim tekście publicysta "wSieci".

"Język mówi bardzo wiele o człowieku, o jego horyzontach, klasie, sposobie myślenia. Tu mamy do czynienia z językiem cwaniaczków, być może nawet drobnych cwaniaczków, o wąskich horyzontach myślowych; jakichś prostackich kombinatorków, których perspektywa obejmuje siatkę kontaktów potrzebnych do ustawienia się, służbową brykę, no i kasę. Nic ponadto. Byłbym niesprawiedliwy, stawiając tak bezwzględną diagnozę, bo przyznać trzeba, że bohaterowie nagrań widzą jednak szerzej i są w stanie zdiagnozować sytuację w kraju. Ba, nawet całkiem celnie! Tyle że ta diagnoza radykalnie rozmija się z oficjalną wersją" - tłumaczy.

Jak opisuje Warzecha rozmowa ministra spraw wewnętrznych z szefem banku centralnego brzmi jak rozmowa członków jednej mafii, o tym jak poradzić sobie z konkurencją. "Sienkiewicz doskonale zdaje sobie sprawę z pustoty propagandowych działań jego własnego rządu. (...) Podobnie trafna jest diagnoza Sikorskiego w sprawie niskiego poczucia dumy i pewności siebie Polaków" - wylicza dziennikarz, dodając: "na tych odczuciach gra sam Sikorski i jego koledzy z rządu, gdy pobudzają kompleksy części rodaków, aby przekonywać ich np., iż kluczowe znaczenie ma dla nas to, co się o naszym państwie pisze lub mówi w zagranicznych mediach.

Łukasz Warzecha bacznie przygląda się też rozmowom Parafianowicza, Nowaka i Zawadki, a także Grasia i Krawca. "Być może najbardziej uderza płytkość analizy. Wydawałoby się, że ludzie, którzy znajdują się na szczycie, powinni widzieć więcej i więcej wiedzieć. Ale ich wywody są na poziomie ucznia prowincjonalnego gimnazjum, i to w dodatku kiepskiego" - podsumowuje. Zdaniem publicysty prymitywne diagnozy widać także w rozmowach Sikorski-Rostowski czy Karpiński-Tamborski.

:Nie oczekuję, że władzę będą sprawować wysublimowani intelektualiści albo zanurzeni w nieustających wątpliwościach i dylematach profesorowie. To się zwykle nie sprawdza. Polityka wymaga stanowczości, czasem brutalności. Jednak pomiędzy tymi cechami a knajackim prostactwem języka i myślenia, które wydaje się cechą większości ludzi sprawujących dziś w Polsce władzę, jest gigantyczna różnica" - podsumowuje publicysta.

svit, wSieci

[Fot. KPRM]

[Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.]

Słowa kluczowe:

Polska

,

kasy

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook