Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha we "wSieci": Czy Kukiz przestanie być Kukizem?

22.06.2015

Co dalej z Pawłem Kukizem? Czy jego nowy ruch namiesza na scenie politycznej?

Żadne środowisko posługujące się wyłącznie programem negatywnym, a kierujące swoje przesłanie do mocno heterogenicznej grupy wyborców, których dzieli wszystko inne, nie ma szans na trwałość. Jeżeli Kukiz chce zagrzać miejsce w polityce, musi się z tym zmierzyć – pisze Łukasz Warzecha na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”. Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w kioskach od poniedziałku, 22 czerwca.

Łukasz Warzecha na łamach tygodnika pisze o popularności Pawła Kukiza, która została zbudowana na sprzeciwie. Krytycznie jednak ocenia wypowiedzi przedstawicieli ruchu – Roberta Raczyńskiego oraz Patryka Hałaczkiewicza, którzy wprawdzie podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami stawiali słuszna diagnozę problemów, ale sprowadzała się ona […] do ogólnikowych narzekań na administrację, procedury, arogancję władzy. Na poziomie możliwych rozwiązań natomiast nie było właściwie o czym rozmawiać. Lecz — co ciekawe — na kolejne próby wskazywania przez publicystów, że to poważny problem w przypadku środowiska, które w sondażach zajmuje drugie, a nawet pierwsze miejsce, sala [obecni na zorganizowanej przez „Teologię Polityczną” debacie zwolennicy Kukiza] reagowała protestami, w końcu otwartą wrogością wobec indagujących. Nastawienie części zebranej publiczności było takie, że komentatorzy czepiają się detali, podczas gdy chodzi po prostu o to, żeby wejść do systemu i rozwalić go od środka. Co powstanie w jego miejsce, to już mniej ważne.

Autor artykułu pisze, że dużym […] wyzwaniem dla Kukiza jest forma działalności, jaką wybierze. Jeśli wierzyć deklaracjom samego lidera, nie zamierza on tworzyć formalnych ram dla swojego środowiska. W dodatku rozdziela kwestię komitetów referendalnych od list wyborczych do Sejmu. W tym jednak Warzecha widzi zagrożenie: Brak sformalizowanej struktury tworzy kolejne zagrożenia w razie, gdyby Kukiz wprowadził swoich ludzi do parlamentu. Jeżeli do tego czasu nie zarejestruje partii, nie dostanie partyjnych subwencji, wskutek czego od razu będzie na przegranej finansowo pozycji wobec pozostałych. Zarazem jednak trudno byłoby mu uzasadnić przyjęcie publicznych pieniędzy, skoro wielokrotnie deklarował, że jest przeciwnikiem wspierania partii z budżetu w obecnej formie, a w referendum będzie się opowiadał za sprzeciwem wobec tego rozwiązania. Pod znakiem zapytania staje też kwestia partyjnej dyscypliny i w ogóle celu całego środowiska.

Autor tekstu pisze również, że Kukiz stał się […] niewolnikiem i nastawienia swoich wyborców do systemu (które sam wzmacnia), i swoich wcześniejszych deklaracji. Gdyby kilka tygodni temu wyraźnie powiedział, że aby zmieniać system, trzeba przyjąć formułę partyjną (co jest prawdą), mógłby to posunięcie zaryzykować. Dziś trudno to sobie wyobrazić. […] Kukizowi na razie udaje się budować na sprzeciwie, ale to wciąż tylko jednorazowy wynik wyborczy i sondaże. Robienie prawdziwej polityki to coś innego. Aby się nią jednak zająć, Kukiz musiałby w jakimś stopniu przestać być Kukizem. I w tym paradoksie mieści się problem, z którym będzie się musiał zmierzyć w najbliższych miesiącach.

Więcej o tym dlaczego Kukiz może przestać być Kukizem w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 22 czerwca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook