Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha we wSieci: Co wolno służbom?

10.02.2016

Warzecha w tygodniku „wSieci” o ustawie policyjnej.

Histeryczne pokrzykiwania o wszechobecnej inwigilacji są mocno przesadzone, ale to nie znaczy, że nie należy naciskać na zmianę rozwiązań ewidentnie wadliwych, a takie w znowelizowanej ustawie o policji niestety są – pisze Łukasz Warzecha.

Łukasz Warzecha podejmuje temat nowelizacji ustawy o policji tak intensywnie krytykowanej głównie przez KOD. Wskazuje, że nowelizacja ustawy została na nowym Sejmie wymuszona przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. TK orzekł wówczas, że mechanizm kontroli nad pozyskiwanymi przez służby danymi jest niewystarczający – o czym alarmowały zresztą wielokrotnie za rządów Platformy Obywatelskiej organizacje pozarządowe […]. Chodzi o billingi, a także informacje z BTS, czyli „komórek” w sieci telefonii mobilnej. Poprzednia władza nie wykonała wyroku TK do końca swojej kadencji. Nowa władza, chcąc nie chcąc, zmuszona działać błyskawicznie, by zdążyć przed 7 lutego, musiała sięgnąć po projekt autorstwa PO.

Jak wskazuje autor sporne punkty nowej ustawy, jednym z nich są dane internetowe – samo pojęcie i dostęp do nich. Chodzi o nazwisko i imię klienta usługodawcy, jego nr PESEL, adres zamieszkania, adres mejlowy, a także „inne dane niezbędne ze względu na właściwość świadczonej usługi lub sposób jej rozliczenia”. W praktyce zatem policja może mieć dostęp do wszystkich informacji, jakimi dzielimy się choćby ze sklepem internetowym, serwisem społecznościowym czy serwisem pozwalającym przechowywać pliki w chmurze. Publicysta wskazuje również na budzący wątpliwości sposób pozyskania danych telekomunikacyjnych, które będzie mógł pozyskać policjant posiadający odpowiednie pisemne upoważnienie. Istniała jednak też możliwość pozyskania ich „za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej” przez policjanta posiadającego jedynie generalne upoważnienie do prowadzenia takich działań rutynowo. Co oznacza, że funkcjonariusz jest w stanie ściągać odpowiednie informacje wprost od operatora w ramach swoich codziennych obowiązków bez upoważnienia dotyczącego konkretnej sprawy i bez udziału operatora. Kłopot w tym, że nowelizacja wprowadza dokładnie takie samo rozwiązanie w przypadku „danych internetowych”, i to właśnie budzi obawy.

Autor pisze także, że gorzej wygląda kwestia sądowej kontroli. To właściwie z założenia fikcja. Nowa ustawa stwierdza, że policja przekazuje co pół roku właściwemu sądowi okręgowemu ogólne informacje o pozyskiwanych danych obejmujące liczbę zapytań lub ściągnięć i kwalifikacje prawne z nimi związane. Jednak Łukasz Warzecha zauważa: PiS deklaruje, że ustawa o policji może być dalej zmieniana, a jej obecna postać wynika po prostu z konieczności szybkiego uchwalenia nowych przepisów, tak aby nie pozbawić służb możliwości prowadzenia normalnej działalności. I dodaje: Histeryczne pokrzykiwania o wszechobecnej inwigilacji są mocno przesadzone, ale to nie znaczy, że nie należy naciskać na zmianę rozwiązań ewidentnie wadliwych.

Więcej o nowelizacji ustawy o policji we „wSieci”, w sprzedaży od 8 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook