Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: To nagroda symboliczna

02.06.2012

Zastanawiam się, jak czuł się Donald Tusk odbierając nagrodę. On niby wspomniał o układzie w Rapallo w tonie negatywnym, ale nagrodę przyjął. Być może jest już w takim stanie, że odmówić nie umie – mówi portalowi Stefczyk.info publicysta Łukasz Warzecha.

Stefczyk.info: Donald Tusk odebrał ostatnio kolejną nagrodę, przyznaną mu w Niemczech. Czy powinniśmy się z tego cieszyć?

Łukasz Warzecha: Tego typu nagrody, zwłaszcza dla polityka innego kraju, są przyznawane de facto przez dane państwo. Gdyby nie przyzwolenie na szczeblu państwowym, to komitet danej nagrody nie podjąłby decyzji o zagranicznym laureacie. Motywy tego działania zawsze są polityczne. Nie chodzi na ogół bowiem o rzeczywiste zasługi danego polityka, ale o użycie nagrody wtedy, gdy jest to wygodne. Tak samo jest z niemieckimi nagrodami.

Pojawiają się już komentarze pełne zachwytów, słyszymy, że to dowód szacunku i uznania

Rozumiem zachwyty w tej sprawie, ponieważ znam motywację tych, którzy się zachwycają. Jednak trzeźwo patrząc, nie ma się czym zachwycać. W jednym z tekstów w „Rzeczpospolitej” wyjaśniałem, że jest zasadnicza różnica między byciem chwalonym, a byciem szanowanym i posiadaniem wpływu. To, że jakieś państwo jest chwalone za granicą, bardzo rzadko znaczy, że ma wpływ i jest szanowane. Zwykle motywacje takich pochwał są dwie. Albo mamy do czynienia ze wspomaganiem danego polityka na rzecz stosunków wewnętrznych w kraju, w którym rządzi. To jest związane z wolą, by dany polityk sprawował nadal władze.

Dlaczego tak się robi?

Ponieważ to zapewnia wygodną pozycję tym, którzy chwalą. Taka sytuacja zachodzi, gdy dany kraj jest pogrążony w nierządzie, że słabo sobie radzi. I wtedy chwali się polityka takiego kraju, żeby on mógł pokazać, że jest dobrze, bo jest chwalony. Druga motywacja polega na strachu. Jeśli jest hegemon, który ma ogromny wpływ na otoczenie, to politycy tego hegemona są chwaleni, ponieważ inne kraje chcą ich ugłaskać. W przypadku Tuska zachodzi niestety wyłącznie pierwsza okoliczność. I tak jest z najnowszą nagrodą.

Jak oceniać fakt, że jej patronem jest Walter Rathenau, którego działalność szkodziła Polsce?

Można powiedzieć, że ta sprawa jest dość zabawna. Nagroda Rathenaua dla Tuska jest dość symboliczna. Jak wiadomo był on ministrem, który podpisał się pod układem w Rapallo, który otwierał drogę do niemiecko-sowieckiej współpracy. Z punktu widzenia polityki rządu Tuska to bardzo symboliczne. On zrobił wiele, żeby Polska nie stała na przeszkodzie świetnej współpracy Niemiec i Rosji. Ja w przypadki nie wierzę. Wydaje się, że ktoś po stronie niemieckiej miał zaskakujące poczucie humoru. Zastanawiam się, jak czuł się Donald Tusk odbierając nagrodę. On niby wspomniał o układzie w Rapallo w tonie negatywnym, ale nagrodę przyjął. Być może jest już w takim stanie, że odmówić nie umie.

A mógł?

Można sobie wyobrazić sytuację, w której Donald Tusk w sposób bardzo dyplomatyczny wyjaśnia, że jest mu niezwykle miło z otrzymania nagrody, ale z racji patrona, jako premier Polski, nagrody przyjąć nie może. To można było sobie wyobrazić, ale Donald Tusk tego nie zrobił. I muszę powiedzieć, że wcale mnie to nie dziwi.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook