Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Siedem grzechów „dobrej zmiany”

19.07.2016

"Prezydent Andrzej Duda sprawuje swój urząd już niemal rok, za trzy miesiące minie pierwsza rocznica wyborów parlamentarnych, które wyniosły do władzy rząd Prawa i Sprawiedliwości. To nie jest jeszcze okres pozwalający na podsumowania, ale z drugiej strony na tyle długi, że umożliwia już refleksję nad tym, co w tym czasie nowa władza osiągnęła i ku czemu Polskę kieruje. Artykułami Łukasza Warzechy i Bronisława Wildsteina otwieramy mającą służyć takiej refleksji debatę" – piszą redaktorzy o nowym cyklu artykułów na łamach tygodnika „wSieci”.

Siedem grzechów „dobrej zmiany” – to tekst, w którym Łukasz Warzecha wylicza wady partii rządzącej. Niektóre z nich wynikają ze złamania własnych zobowiązań albo sprzeniewierzenia się kształtowanemu w czasie kampanii wizerunkowi. Inne są programowo wpisane w działalność partii rządzącej, a zaliczenie ich do kategorii grzechów to moja autorska decyzja. Wszak dla liberalnego konserwatysty PiS nie jest partią pierwszego wyboru. Warto też zaznaczyć, że choć genezy wielu grzechów można by spokojnie szukać w okresie pierwszego rządu PiS w latach 2005–2007, to jednak w większości przypadków jakieś wnioski ugrupowanie Kaczyńskiego wyciągnęło i grzeszy mniej niż kiedyś – wyjaśnia we wstępie autor.

Dziennikarz na temat „pychy” pisze: Przykładem mogą być ustawy o służbie cywilnej albo o IPN. Drugi to zwykła arogancja, taka jak w przypadku Beaty Mazurek doradzającej samotnej matce, żeby ustabilizowała sobie sytuację życiową, jeśli chce się załapać na program 500+. Pycha to także połajanki posłanki Pawłowicz pod adresem organizacji pozarządowej, która kiedyś punktowała PO, ale teraz — jako że władza się zmieniła — żąda ujawnienia kosztów i treści spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbánem, więc już jest zła. To również niedopuszczenie do wysłuchania publicznego w sprawie projektu ustawy antyterrorystycznej, mimo że mowa jest o bardzo czułej materii dotyczącej wolności i prywatności obywateli.

Jako trzeci grzech polityczny Łukasz Warzecha uznał „etatyzm i brak zaufania do obywateli”. Na ten temat pisze m.in.: Symboliczna może być tutaj sprawa likwidacji meldunku, komunistycznego przeżytku, co zapowiadała swego czasu PO, ale nigdy nawet nie zbliżyła się do realizacji tej zapowiedzi. Tymczasem wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński już kilka miesięcy temu oznajmił, że likwidacji meldunku nie będzie. To bodaj najwyraźniejszy przykład sytuacji, gdy państwo powiada obywatelowi: nie ufamy ci, że zadeklarujesz nam prawdę, musimy cię sprawdzać i dlatego zostawiamy wynalazek komunistów nieznany na Zachodzie.

Czwartym grzechem rządów PiS jest natomiast „szybkie przepychanie zasadniczych zmian”. PiS działa w tempie zaiste imponującym – zauważa autor. – Szkoda, że regulacje absolutnie zasadnicze dla działania państwa — ustawy o policji, prokuraturze, antyterrorystyczna, mała, a przede wszystkim niedoszła duża ustawa medialna, Kodeks postępowania karnego, ustawa o ziemi i inne — są forsowane w stachanowskim tempie, często jako projekty poselskie, aby skrócić ich ścieżkę legislacyjną, choć faktycznie to projekty rządowe. Nie tylko nie odbywają się wysłuchania publiczne, lecz także nie ma niemal śladu debaty publicznej.

Bronisław Wildstein w tekście „Przełamać oligarchię” pisze natomiast: Podwójne – prezydenckie i parlamentarne – zwycięstwo wyborcze PiS to przełamanie monopolu, z jakim mamy do czynienia w III RP. I to jest powód wściekłej nagonki jej dominujących ośrodków na świeżo wybrane władze.

W artykule autor pisze o wielopłaszczyznowej konfrontacji nowej władzy z establishmentem III RP. Pisze m.in.: Nowa władza musi borykać się nie tylko z potężnymi wrogami, którzy w obronie swoich interesów nie cofają się przed niczym. Wyzwanie, przed którym stoi, to zmiana paradygmatu, na którym zbudowana została III RP. Była to koncepcja państwa słabego czy wręcz obumierającego, które miało jakoby roztapiać się w Unii Europejskiej, a w każdym razie podporządkować się możniejszym i „płynąć w głównym nurcie”. […] Wyrasta z niego słabe państwo, które nie jest w stanie spełnić swoich podstawowych zobowiązań, a jednocześnie jest uległe wobec silnych, stanowi dla nich wygodne żerowisko, chociaż równocześnie jest brzemieniem dla zwykłych obywateli. Bronisław Wildstein zauważ także, że Odbudowa silnego państwa jest więc ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza że napotyka przeciwdziałanie potężnych wewnętrznych i zewnętrznych przeciwników. Prowokuje także inne zagrożenie. Państwo, aby być silne, musi być ograniczone. Proces jego odbudowy generuje niebezpieczeństwo wykroczenia poza właściwe mu ramy i próby podjęcia zbyt wielu niemożliwych do realizacji zadań. Widzimy to dziś w podejściu nowej władzy do gospodarki. Potrzeba korekty polityki gospodarczej, inicjowania i stymulowania nowych procesów nie oznacza, że państwo ma zastąpić prywatną inicjatywę obywateli. […] Niezbędna pomoc dla tych, których transformacja wypchnęła na margines, nie powinna przekształcać państwa w maszynę służącą wyrównywaniu dochodów. Niestety tendencje takie widać w postawie nowego rządu.

Dziennikarz zauważa także: Wojna, którą totalna opozycja wydała demokratycznym władzom, niezwykle utrudnia wyważone działania i taki jest zresztą jeden z jej celów. Chodzi o to, aby zamknąć władzę w obozie jej stronników i wykopać rów między nią a resztą społeczeństwa. Gdyby ta strategia przyniosła owoce, to prawdopodobna w takim stanie rzeczy porażka wyborcza obecnie rządzących mogłaby oznaczać koniec marzenia o pluralizmie.

„Debata o rządach PiS” we „wSieci”, w sprzedaży już od 18 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook