Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Siedem grzechów „dobrej zmiany”

19.07.2016

"Prezydent Andrzej Duda sprawuje swój urząd już niemal rok, za trzy miesiące minie pierwsza rocznica wyborów parlamentarnych, które wyniosły do władzy rząd Prawa i Sprawiedliwości. To nie jest jeszcze okres pozwalający na podsumowania, ale z drugiej strony na tyle długi, że umożliwia już refleksję nad tym, co w tym czasie nowa władza osiągnęła i ku czemu Polskę kieruje. Artykułami Łukasza Warzechy i Bronisława Wildsteina otwieramy mającą służyć takiej refleksji debatę" – piszą redaktorzy o nowym cyklu artykułów na łamach tygodnika „wSieci”.

Siedem grzechów „dobrej zmiany” – to tekst, w którym Łukasz Warzecha wylicza wady partii rządzącej. Niektóre z nich wynikają ze złamania własnych zobowiązań albo sprzeniewierzenia się kształtowanemu w czasie kampanii wizerunkowi. Inne są programowo wpisane w działalność partii rządzącej, a zaliczenie ich do kategorii grzechów to moja autorska decyzja. Wszak dla liberalnego konserwatysty PiS nie jest partią pierwszego wyboru. Warto też zaznaczyć, że choć genezy wielu grzechów można by spokojnie szukać w okresie pierwszego rządu PiS w latach 2005–2007, to jednak w większości przypadków jakieś wnioski ugrupowanie Kaczyńskiego wyciągnęło i grzeszy mniej niż kiedyś – wyjaśnia we wstępie autor.

Dziennikarz na temat „pychy” pisze: Przykładem mogą być ustawy o służbie cywilnej albo o IPN. Drugi to zwykła arogancja, taka jak w przypadku Beaty Mazurek doradzającej samotnej matce, żeby ustabilizowała sobie sytuację życiową, jeśli chce się załapać na program 500+. Pycha to także połajanki posłanki Pawłowicz pod adresem organizacji pozarządowej, która kiedyś punktowała PO, ale teraz — jako że władza się zmieniła — żąda ujawnienia kosztów i treści spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbánem, więc już jest zła. To również niedopuszczenie do wysłuchania publicznego w sprawie projektu ustawy antyterrorystycznej, mimo że mowa jest o bardzo czułej materii dotyczącej wolności i prywatności obywateli.

Jako trzeci grzech polityczny Łukasz Warzecha uznał „etatyzm i brak zaufania do obywateli”. Na ten temat pisze m.in.: Symboliczna może być tutaj sprawa likwidacji meldunku, komunistycznego przeżytku, co zapowiadała swego czasu PO, ale nigdy nawet nie zbliżyła się do realizacji tej zapowiedzi. Tymczasem wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński już kilka miesięcy temu oznajmił, że likwidacji meldunku nie będzie. To bodaj najwyraźniejszy przykład sytuacji, gdy państwo powiada obywatelowi: nie ufamy ci, że zadeklarujesz nam prawdę, musimy cię sprawdzać i dlatego zostawiamy wynalazek komunistów nieznany na Zachodzie.

Czwartym grzechem rządów PiS jest natomiast „szybkie przepychanie zasadniczych zmian”. PiS działa w tempie zaiste imponującym – zauważa autor. – Szkoda, że regulacje absolutnie zasadnicze dla działania państwa — ustawy o policji, prokuraturze, antyterrorystyczna, mała, a przede wszystkim niedoszła duża ustawa medialna, Kodeks postępowania karnego, ustawa o ziemi i inne — są forsowane w stachanowskim tempie, często jako projekty poselskie, aby skrócić ich ścieżkę legislacyjną, choć faktycznie to projekty rządowe. Nie tylko nie odbywają się wysłuchania publiczne, lecz także nie ma niemal śladu debaty publicznej.

Bronisław Wildstein w tekście „Przełamać oligarchię” pisze natomiast: Podwójne – prezydenckie i parlamentarne – zwycięstwo wyborcze PiS to przełamanie monopolu, z jakim mamy do czynienia w III RP. I to jest powód wściekłej nagonki jej dominujących ośrodków na świeżo wybrane władze.

W artykule autor pisze o wielopłaszczyznowej konfrontacji nowej władzy z establishmentem III RP. Pisze m.in.: Nowa władza musi borykać się nie tylko z potężnymi wrogami, którzy w obronie swoich interesów nie cofają się przed niczym. Wyzwanie, przed którym stoi, to zmiana paradygmatu, na którym zbudowana została III RP. Była to koncepcja państwa słabego czy wręcz obumierającego, które miało jakoby roztapiać się w Unii Europejskiej, a w każdym razie podporządkować się możniejszym i „płynąć w głównym nurcie”. […] Wyrasta z niego słabe państwo, które nie jest w stanie spełnić swoich podstawowych zobowiązań, a jednocześnie jest uległe wobec silnych, stanowi dla nich wygodne żerowisko, chociaż równocześnie jest brzemieniem dla zwykłych obywateli. Bronisław Wildstein zauważ także, że Odbudowa silnego państwa jest więc ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza że napotyka przeciwdziałanie potężnych wewnętrznych i zewnętrznych przeciwników. Prowokuje także inne zagrożenie. Państwo, aby być silne, musi być ograniczone. Proces jego odbudowy generuje niebezpieczeństwo wykroczenia poza właściwe mu ramy i próby podjęcia zbyt wielu niemożliwych do realizacji zadań. Widzimy to dziś w podejściu nowej władzy do gospodarki. Potrzeba korekty polityki gospodarczej, inicjowania i stymulowania nowych procesów nie oznacza, że państwo ma zastąpić prywatną inicjatywę obywateli. […] Niezbędna pomoc dla tych, których transformacja wypchnęła na margines, nie powinna przekształcać państwa w maszynę służącą wyrównywaniu dochodów. Niestety tendencje takie widać w postawie nowego rządu.

Dziennikarz zauważa także: Wojna, którą totalna opozycja wydała demokratycznym władzom, niezwykle utrudnia wyważone działania i taki jest zresztą jeden z jej celów. Chodzi o to, aby zamknąć władzę w obozie jej stronników i wykopać rów między nią a resztą społeczeństwa. Gdyby ta strategia przyniosła owoce, to prawdopodobna w takim stanie rzeczy porażka wyborcza obecnie rządzących mogłaby oznaczać koniec marzenia o pluralizmie.

„Debata o rządach PiS” we „wSieci”, w sprzedaży już od 18 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook