Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: rządowi eksperci tchórzą przed Macierewiczem

22.12.2012

Były członek rządowej komisji ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, Maciej Lasek, chce powołać zespół ds. „prostowania kłamstw smoleńskich”. Jednocześnie rządowi eksperci odrzucają zaproszenie do spotkania z ekspertami sejmowego zespołu Antoniego Macierewicza. O sprawie rozmawiamy z Łukaszem Warzechą, publicystą „Faktu” i „wSieci”.

Stefczyk. info: Jak pan ocenia ostatnią aktywność dawnych członków komisji Millera, której przejawem jest zgłoszona w „Gazecie Wyborczej” inicjatywa Macieja Laska?

Łukasz Warzecha: W zasadzie można by temu przyklasnąć, bo przecież cały czas były apele - również po stronie, która nie zgadza się z oficjalną wersją przyczyn katastrofy smoleńskiej – żeby wreszcie pojawiła się  jakaś merytoryczna odpowiedź  na to wszystko co robią eksperci Antoniego Macierewicza: Wiesław Binienda, Kazimierz Nowaczyk  i inni. Mam jednak poważne wątpliwości co do intencji osób stojących za tym pomysłem. Nie wiem czy można mówić o ich dobrej woli.

Ton wypowiedzi Macieja Laska, który jako pierwszy wystąpił  z projektem powołania takiego zespołu na to nie wskazuje…

Rzeczywiście trudno sądzić, że chodzi mu o wymianę argumentów. Jeżeli od razu mówi, że trzeba prostować kłamstwa, walczyć z oszołomami i teoriami spiskowymi, to znaczy, iż dyskredytuje tych, z którymi miałby się spierać. W ten sposób nie podchodzi się do dyskusji. Jeżeli po obu stronach mamy naukowców, to należałoby założyć, że są w stanie dogadać się  na wspólnym gruncie naukowej metodologii. Nie chodzi nawet o ustalenie wspólnej wersji, ale porozumienie się przynajmniej co do tego, gdzie są jakieś wątpliwe punkty. Oczywiście  przy założeniu  dobrej woli. Niestety tej dobrej woli ze strony Macieja Laska nie widzę.

Antoni Macierewicz  zaprosił  rządowych ekspertów, by spotkali się z ekspertami sejmowego zespołu. Co pan sądzi o tej propozycji?

Cieszyłbym się, gdyby do takiego spotkania doszło. Wtedy można by wreszcie przekonać się, kto ma jakie argumenty i na ile mocne. Ale nadzieja na to jest mała, bo Maciej Lasek z miejsca to zaproszenie zdyskredytował. To przejaw tchórzostwa, bo jeśli ma się mocne argumenty, to dlaczego nie pojawić się z nimi na neutralnym gruncie, co proponował Macierewicz? Trochę to wygląda tak, jakby po stronie rządowej – przynajmniej w części – byli nie naukowcy, tylko raczej osoby wynajęte,  żeby potwierdzać pewną wersję.
 
Pomysłowi powołania zespołu Laska błyskawicznie przyklasnął sam Jerzy Miller, wobec którego prokuratura wznowiła postępowanie ws.  zaniechań BOR przy organizacji wizyty śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. Były szef MSWiA, a dziś wojewoda,  zadeklarował pomoc przy organizacji grupy Laska. Obrona przez atak?

Warto byłoby wiedzieć w jakim charakterze Jerzy Miller zamierza się w to zaangażować. Po rządzie powinno się spodziewać, że będzie poszukiwał prawdy. Jeżeli naukowcy, którymi współpracuje Macierewicz tworzą nowe ekspertyzy i stawiają własne tezy, które są w miarę dobrze naukowo udowodnione, to należałoby to jakoś włączyć do ogólnych poszukiwań przyczyn katastrofy smoleńskiej. Można się z ustaleniami naukowców spierać, można je krytycznie zweryfikować. Tymczasem mamy do czynienia z takim podejściem, jakby to była ewidentna konfrontacja. Stąd moje pytanie w jakieś roli występuje Jerzy Miller deklarując wsparcie dla zespołu Laska. Czy jako były szef rządowej komisji, czy już jako prywatna osoba? Cała ta sytuacja wydaje mi się dziwna. Bo mamy coś w rodzaju walki dwóch stanowisk, a nie poszukiwania prawdy. Na gruncie czystej polityki byłoby to jeszcze zrozumiałe, ale tutaj w grę wchodzą naukowe ustalenia. Trudno mi sobie wyobrazić jak można – biorąc pod uwagę czysto fizyczne czynniki – okopywać się na dwóch stanowiskach i mówić „my sprostujemy te kłamstwa”.

JKUB

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook