Jedynie prawda jest ciekawa

Warzecha: Rosjanie podobni do Niemców

20.03.2014

Przestaje mieć podstawy twierdzenie, że Putin Putinem, ale Rosjanie to inna sprawa. Przynajmniej dla mnie – pisze publicysta Łukasz Warzecha. Autor przekonuje, że społeczeństwo w Rosji jest podobne narodu niemieckiego lat 30-tych – posiada takie same fanatyczne zapędy.

Warzecha już na początku tekstu wskazuje podobieństwo obecnej Rosji do nazistowskich Niemiec: „Po Anschlussie Krymu (dobre określenie Sikorskiego, które od niego pożyczam) Rosjanie z mojego punktu widzenia stają w podobnej sytuacji co kiedyś Niemcy, bezkrytycznie wpatrzeni w Führera.” - czytamy w tekście zamieszczonym na blogu autora.

Zdaniem Warzechy, analogie muszą powracać, ponieważ sposób działania Władimira Putina, jest podobny do działań Adolfa Hitlera. Autor wskazuje na problemy z jakim musiał wzmagać się naród niemiecki przed wojną, jednak to nie może być usprawiedliwienie dla jego ówczesnych fanatycznych zapędów, które teraz widać jak na dłoni w narodzie rosyjskim:

Koncert w Moskwie z okazji Anschlussu Krymu był zorganizowany przez władze, ale przecież nie zganiano na niego ludzi siłą i nikt, trzymając im pistolet przy głowie, nie kazał im się cieszyć. Protesty przeciwko reżimowi Putina sprzed paru lat były efemeryczne, milicja (dziś już policja) nie miała najmniejszego problemu, aby się z nimi uporać. Niemal w niczym nie przypominały obywatelskiego sprzeciwu Ukraińców na Majdanie” - pisze Warzecha.

Autor dodaje:

„Zdecydowana większość Rosjan nie widzi bowiem problemu. Ani z zamordyzmem Putina, ani z rozbiorem Ukrainy, ani z nachalną propagandą.” - czytamy na blogu.

Łukasz Warzecha bardzo krytycznie ocenia rosyjskie społeczeństwo, dowodząc, że ten „naród lubi być za mordę trzymany”. Sprawę radości Rosjan z powodu zajęcia Krymu oraz ich ślepą wiarę w rządy Putina, autor komentuje tak:

„Oni wszyscy są współwinni temu, co się stało i stanie z Ukrainą. I tego, co jeszcze bandycki reżim, rządzący w Moskwie, nam gotuje” - pisze Warzecha.

Salon24, lz

[fot:PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook