Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: PISF wolał finansować "Pokłosie" niż "Układ zamknięty"

07.04.2013

Jest to film na miarę „Długu”, który kiedyś narobił wiele szumu, przez to, że pokazał sytuację w latach 90-tych. Przy czym „Układ zamknięty” idzie o jeden szczebel dalej. Bo w „Długu” obywatel był bezsilny, a państwo mu nie pomagało. Tu jest gorzej. Bo obywatel jest bezsilny, a państwo go czynnie niszczy - mówi Łukasz Warzecha, publicysta "Sieci".

Stefczyk.info: Czy film „Układ zamknięty” dobrze oddaje realia III RP? Czy to prawdziwy obraz naszych czasów?

Łukasz Warzecha: Na pewno jest bardzo prawdziwy. Choćby dlatego, że został oparty na prawdziwych wydarzeniach i to nie są wydarzenia jednostkowe. Tak jak mówili twórcy film, BCC monitoruje wiele podobnych spraw. A pokrzywdzeni przedsiębiorcy są skupieni w klubie „Niepokonani”, który zrzesza kilkaset osób. I oczywiście można twierdzić, że to są jednostkowe przypadki. Ale też należy zadać pytanie, w którym momencie jednostkowe przypadki zaczynają tworzyć normę. Moim zdaniem jest ich tak dużo, co każdy może sprawdzić robiąc nawet pobieżną kwerendę w internecie, że one niestety tworzą już normę. Oczywiście to nie znaczy, że wszyscy przedsiębiorcy są w ten sposób traktowani. Ale jest to coś znacznie, znacznie więcej niż tylko incydent. A bierze się to stąd, że tak niestety skonstruowane jest prawo. Nie wchodząc w szczegóły, są dwie rzeczy, które najbardziej rzucają się w oczy: po pierwsze ogromny zakres uznaniowy decyzji urzędników, po drugie brak odpowiedzialności urzędników za złe decyzje. W przypadku sprawy panów Reja i Jezierskiego – mówimy zresztą o bezprawnym działaniu , nie o złych decyzjach. Ale tak czy owak brak odpowiedzialności urzędników jest faktem. Zresztą muszę podkreślić, że ten brak odpowiedzialności jest winą nie tylko tego rządu ale wszystkich, łącznie z rządem Prawa i Sprawiedliwości. 
Dobrze pamiętam argumentację Jarosława Kaczyńskiego, że takich rozwiązań wprowadzić nie można, bo urzędnicy będą się bali podejmować decyzje. Do czego ten brak odpowiedzialności prowadzi to właśnie widzimy. Urzędnicy się nie boją podejmować decyzji sprzecznych z prawem, niszczących przedsiębiorców etc. 

Śledząc dokonania polskiej kinematografii ostatnich lat można odnieść wrażenie, że zdominowały ją lepsze lub gorsze komedie lub filmy niszowe. Na tym tle „Układ...” się wyróżnia. Czy to jakieś światełko w tunelu?

Raczej wyjątek od reguły. Tym bardziej, że o czym warto przypominać, produkcja była finansowana z pieniędzy widzów. Polski Instytut Sztuki Filmowej nie był uprzejmy dołożyć nawet złotówki - jednocześnie sowicie dokładając się do „Pokłosia”. Co jest moim zdaniem absolutnym skandalem. Ta sytuacja powinna być powodem do zadania poważnych pytań Agnieszce Odorowicz (dyrektor PISF- przyp. Red.)- jakie sprawy, jej zdaniem, związane ze współczesną Polską są warte dotowania. 

Generalnie rzecz biorąc jest to przede wszystkim bardzo dobry film. Film znakomicie zagrany. Oczywiście kunszt aktorski Janusza Gajosa i Kazimierza Kaczora wybijają się na pierwszy plan. Ale wszystkie role są bardzo dobrze odtworzone. Nie ma plastikowych postaci. 

Jakiś czas temu obejrzałem „Drogówkę”. I jeśli je porównywać to mam wrażenie, że „Drogówka”, która nie jest złym filmem (choć tez nie wybitnym), jest czymś w rodzaju komiksu. I przez tę komiksowość staje się nieprawdziwa. Po prostu trudno uwierzyć, że coś takiego mogłoby się zdarzyć. A „Układ zamknięty” jest bardzo plastycznym, autentycznym obrazem. To jest zupełnie inna klasa niż „Drogówka”. To jest film, w którym każda postać jest bardzo dobrze zarysowana, a schwarzcharaktery są przedstawione z wielką dbałością o ich ludzki wymiar. Tam żadna z postaci nie jest jednowymiarowa. Widać wahania, widać odzywające się gdzieś w tle sumienie, jakieś wątpliwości (przynajmniej z początku). Dlatego powstaje przekonanie, że tak mogło być. W przeciwieństwie do „Drogówki” Smarzowskiego. Jeśli miałbym go porównywać z innymi obrazami to uważam, że jest to film na miarę „Długu”, który kiedyś narobił wiele szumu, przez to, że pokazał sytuację w latach 90-tych. Przy czym „Układ zamknięty” idzie o jeden szczebel dalej. Bo w „Długu” obywatel był bezsilny, a państwo mu nie pomagało. Tu jest gorzej. Bo obywatel jest bezsilny, a państwo go czynnie niszczy. 

Czy jest szansa, że „Układ zamknięty” będzie promowany przez oficjalne instytucje? Na zagranicznych festiwalach, pokazach? 


Nie mam pojęcia. To, że PISF nie dał grosza na tę produkcję nie wróży dobrze. Generalnie jest to film niewygodny, o czym świadczy ten brak wsparcia. W dodatku został podniesiony na sztandary – mówiąc bardzo ogólnie – opozycyjne. 

Ale na premierze był prezydent Komorowski...

Prezydent był na premierze. Ale z tego faktu nic nie musi wynikać. Choć Bronisław Komorowski miewa takie przebłyski, że zdarza mu się zrobić coś pożytecznego. Więc może coś za tym pójdzie. Dobrze byłoby, żeby pod wpływem tego filmu zajął się sytuacją przedsiębiorców. Ma przecież prawo inicjatywy ustawodawczej. Mógłby zadziałać, gdyby chciał.

Rozmawiała Anna Sarzyńska

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook