Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: PiS strzelił sobie w stopę i krwawi

22.07.2016

- PiS strzelił sobie w stopę i krwawi - pisze Łukasz Warzecha w "Super Expressie" o projekcie podwyżek dla urzędników państwowych i parlamentarzystów.

„Kto obserwował uważnie media społecznościowe w ciągu ostatnich kilku dni, ten wie, że PiS po raz pierwszy od początku swoich rządów strzelił sobie poważnie w stopę” - pisze Łukasz Warzecha w „Super Expressie” o projekcie ustawy o podwyżkach dla wysokich urzędników państwowych i parlamentarzystów.

Felietonista wskazał, ze projekt „wzbudził wściekłość nie tylko, a może nawet w znacznie mniejszym stopniu wśród przeciwników PiS niż wśród jego wyborców”. „Nie jest to pierwszy nieprzemyślany krok rządzących, ale pierwszy, który wywołał oburzenie we własnym elektoracie” - pisze Warzecha. Oburzenie doprowadziło do wycofania się z forsowania pomysłu podwyżek.

Pisze również o kulisach pojawienia się projektu: „(…) pojawiła się opowieść, że Jarosław Kaczyński całego projektu nie znał i nie wiedział, że zawiera również podwyżki dla posłów i senatorów” - stwierdził. I dodał: „To oczywiście jest możliwe – niejednokrotnie rozzuchwaleni działacze PiS próbowali ugrać swoje za plecami prezesa”. Stwierdził również, że przyczyna pojawienia się projektu mogła być inna. „Ale jest też całkiem możliwe, że mamy do czynienia z wypuszczoną przez partyjnych spin doktorów (o ile tacy w ogóle w PiS jeszcze są) bajką o dobrym carze i złych bojarach. Wszystko po to, żeby co złe, nie przyczepiło się do Jarosława Kaczyńskiego. Szczególnie, że podwyżki są w całkowitej sprzeczności z wojowniczą równościową retoryką PiS” - ocenia publicysta.

Warzecha ocenia, że pomysł podwyżek nie jest zły, ponieważ wysocy urzędnicy państwowi zarabiają mniej niż menedżerowie czy bankowcy wyższego szczebla, ale nawet niej niż wielu samorządowców. Zwraca jednak uwagę, że wprowadzenie podwyżek powinno być związane m.in. z ograniczeniem przywilejów. „Niech zarabiają wyraźnie więcej, ale koniec z kasą tanich pożyczek dla posłów, z nielimitowanymi darmowymi przejazdami i krajowymi przelotami, koniec z używaniem przez ministrów służbowych aut przez cały boży dzień, także do prywatnych celów, koniec z niepilnowanymi funduszami reprezentacyjnymi. Niech zarabiają więcej i niech sami płacą za wiele rzeczy, za które dziś płacimy im my. Jednak, jak wiadomo tego projektu PiS nie nie przewidywał” - pisze publicysta w „Super Expressie”.

Stwierdza, że posłowie w najmniejszym stopniu zasłużyli na podwyżkę, ponieważ „nie są niczym więcej jak bezwolną maszynką do głosowania, przybijającą stempelek pod projektami powstającymi w gabinetach rządowych albo partyjnych”. „Za to mielibyśmy im płacić jeszcze większą kasę?!” - puentuje Warzecha.

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

"Super Express"/emer

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook