Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: PiS ma zdolność koalicyjną

09.10.2012

O ofensywie PiSu oraz szansach na zmiany polityczne portal Stefczyk.info rozmawia z dziennikarzem i publicystą Łukaszem Warzechą.

Stefczyk.info: Waldemar Pawlak spotkał się z politykami innych partii. Również z Jarosławem Kaczyńskim. Miał z nim rozmawiać m.in. o projektach, w których PSL ma inne stanowiska niż PO. Wiele osób wskazuje, że może być to przymiarka do nowego porozumienia. Pojawiają się nawet głosy o zbliżającym się rozpadzie koalicji. Jak Pan ocenia spotkania Pawlaka?

Łukasz Warzecha: Nie da się tych spotkań odczytywać bez kontekstu rywalizacji o przywództwo w samym PSL. O tym trzeba pamiętać. Kandydaci do fotela szefa ludowców prowadzą walkę o pozycję. W mojej ocenie spotkania Pawlaka mają na celu pokazanie, że to on jest głównym graczem, że to on jest najsilniejszy. On pokazuje, że ma obstawione wszystkie fronty, że jakby działo się coś złego to on ma inne możliwości.

Skutkiem tych rozmów może być zmiana sytuacji politycznej?

Nie wydaje mi się. Wiem, że pod wpływem ostatnich wydarzeń, sondażu dającego prowadzenie PiSu, czy sprawnej ofensywy Prawa i Sprawiedliwości jest oczekiwanie na przełom czy trwałą zmianę polityczną. Nie wiem jednak, w jaki sposób miałaby ona nastąpić. Jest możliwość przeprowadzenia konstruktywnego wotum nieufności. Głosowanie nad takim wnioskiem odbędzie się niedługo, jednak już wiemy, że na razie nic takiego nie nastąpi. Kolejną możliwością będzie sprawa budżetu na przyszły rok. W mojej ocenie zmiana polityczna możliwa jest dopiero w przyszłym roku. Być może obecne rozmowy są pewną przymiarką do przyszłych zmian. Jednak, żeby doszło do zmian, sytuacja gospodarczo-społeczna musiałaby być znacznie gorsza niż obecnie. Jeśli to się nie stanie, to najbliższe wybory mamy za trzy lata.

Ostatnia ofensywa PiSu czy spotkania z szefem PSL mają znaczenie w dalszej perspektywie?

To pokazuje, że stwierdzenia, które dla mnie zawsze były niewiarygodne, że PiS nie ma żadnej zdolności koalicyjnej, są nieaktualne. To nie jest prawdziwa opinia. W polityce takie sformułowania nie mają racji bytu. "Nigdy", "z nikim", "na pewno nie" - takie deklaracje nie istnieją w polityce. PiS ma zdolność koalicyjną. Ona zależy na ogół od tego, co się oferuje partnerowi i ile się ma głosów. Jeśli się ma wystarczająco dużo posłów, jeśli się ma coś do zaoferowania, to zawsze można zawrzeć koalicję.

Jakie szanse na porozumienia widzi Pan w obecnym Sejmie?

Mówiłem wielokrotnie, że Ruch Palikota to efemeryda, która nie przetrwa kolejnych wyborów. Tam nie ma żadnych pomysłów. Wydaje się, że inne partie wyciągną co bardziej znanych posłów z tej formacji, a reszta nie ma szans na przetrwanie polityczne. To dotyczy również samego Palikota. Solidarna Polska w mojej ocenie skończy podobnie, szczególnie, jeśli partia ta będzie dalej działała tak, jak działa. Jeśli chodzi o SLD to widzę oznaki, które pokazują, że pod wodzą Leszka Millera partia ta współdziała z Platformą Obywatelską. Widać konkurencję wobec PiSowskiej debaty gospodarczej. Słyszeliśmy lekceważące wypowiedzi szefa Sojuszu o debatach organizowanych PiSu. Obecnie widać było odmowę spotkania z Pawlakiem. To dla mnie są ukłony wobec PO. Z kolei z drugiej strony ostatnia wypowiedź Pawła Grasia, który mówił pod adresem SLD, że PO nigdy niczego nie wyklucza itd.

Co za tym stoi?

To dla mnie tak, jakby zaczynała się pewna gra ostrzeżeń dla PSL. Jak zaczniecie skakać, to my mamy gotowego partnera alternatywnego. PO pokazuje, że jest przygotowana do przesilenia. Jednak na razie nie widzę oznak, by to się miało stać.

Jeśli spadkowy trend notowań PO i wzrostowy PiS się utrzyma możliwe jest wytworzenie nacisku na władze, by rozpisać nowe wybory?

Wątpię, by skrócenie kadencji nastąpiło jedynie z tego powodu. Wcześniejsze wybory nie są na rękę dla Platformy, chyba że dojdzie do wniosku, że opłaca się jej odpuścić obecnie z racji powagi zbliżającego się kryzysu. Jeśli wpadniemy w poważny kryzys to następne wybory mogą zmieść Platformę ze sceny politycznej. Z drugiej strony podejrzewam, że w PiS zdają sobie sprawę, że branie władzy w tej sytuacji nie jest wcale korzystne. Wydaje się, że w najbliższym czasie - w perspektywie 6 miesięcy - nie dojdzie do poważnych zmian na scenie politycznej. Jeśli jednak w 2013 roku kryzys będzie bardzo głęboki, będziemy mieli wiele protestów politycznych i Polacy będą musieli zaciskać pasa, to być może Platforma zacznie się zastanawiać na poważnie, czy nie warto oddać władzy i liczyć, że następcy sobie nie poradzą. To jest możliwe.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook