Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Obecność Baumana jest skandalem

25.06.2013

"Premier próbuje wykorzystać tą okazję do stworzenia kolejnego przedstawienia o zagrożeniu faszystami."

Stefczyk.info: Na antenie radiowej Trójki powiedział pan redaktor, że rozumie zachowanie narodowców podczas wykładu prof. Baumana. Czy zgadza się pan z ich postawą?

Łukasz Warzecha: Ja nie powiedziałem, że akceptuję ten sposób protestu. Chodziło mi o to, że zupełnym odwróceniem, zachwianiem, proporcji na proteście tych młodych ludzi jest pominięcie całkowicie kwestii tego, że Bauman został zaproszony na Uniwersytet i jest traktowany jak autorytet i gwiazda. Uważam, że większym skandalem jest fetowanie Zygmunta Baumana, niż to że grupa narodowców weszła i wznosiła okrzyki przeciwko niemu. Ja oczywiście wolałbym, żeby takie protesty odbywały się może w trochę inny sposób, np. znacznie sprytniej byłoby przyjść na taki wykład i stanąć tam z transparentami, nie zakłócając go. Takie zachowanie jakiego byliśmy świadkami daje niestety argumenty do rąk strony przeciwnej, która bardzo łatwo może wtedy straszyć tym "rzekomym zagrożeniem". Ale to też w żaden sposób nie zmienia tego mojego stanowiska, że te dwie sprawy: protest z okrzykami i obecność prof. Baumana na Uniwersytecie w takiej roli, są zupełnie nieporównywalne: znacznie większym skandalem jest obecność Baumana.

Premier Tusk powiedział, że "nie można udawać, że nie ma sprawy", ale rozumiem, że w tej sytuacji poważniejszą "sprawą" jest zapraszanie Baumana na wykład? Czy politycy powinni zwrócić na to jakąś uwagę?

Tutaj są dwie sprawy: po pierwsze premier próbuje wykorzystać tą okazję do stworzenia kolejnego, propagandowego, przedstawienia w ścisłej współpracy z ministrem Sienkiewiczem. Było już przedstawienie o zagrożeniu dopalaczami, zagrożeniu kibolami, to teraz będzie przedstawienie o zagrożeniu faszystami, stworzone dokładnie według tego samego schematu. Słuchając Bartłomieja Sienkiewicza można zobaczyć doskonale, że on świetnie tą sprawę czuje i zamierza to w ten sposób ciągnąć. Jeśli chodzi o pilnowanie spraw polskiej historii i tradycji w kontekście zaproszenia prof. Baumana, to zgadzam się, że jest to godne odnotowania. Stawianie na piedestale człowieka, który był w samym jądrze aparatu stalinowskiej represji, bo takim był Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego i robienie z niego autorytetu, jest wszczepianiem młodym ludziom do głowy, że winy z przeszłości są zupełnie nieważne. Jeśli jest się osobą lubianą przez jakąś grupę, jakąś część elity, to wtedy wszystkie sprawy z przeszłości stają się nieistotne. Szczególnie szkodliwe jest to z kim tutaj mamy do czynienia i w jakiej części tego aparatu opresji Bauman brał udział. W różnych miejscach można było być: czym innym było bycie urzędnikiem w komitecie wojewódzkim, nawet w Polskiej Partii Robotniczej w latach 40., czym innym była praca w Komitecie Centralnym, a zupełnie czymś innym była służba w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w UB, czy w przypadku Baumana współpraca z informacją wojskową. Trzeba zaznaczyć, że współczesne wypowiedzi prof. Baumana ukazują, że on nie poczuwa się do żadnej winy, co dodatkowo powoduje, że ludzie obserwujący sposób, w jaki on jest dzisiaj traktowany w Polsce, mogą mieć wrażenie, że w zasadzie żadnego wymogu skruchy czy zadośćuczynienia ze strony polskiego państwa nie ma. Ja powoływałem się w programie radiowej Trójki na tekst z "The Guardian" z 2007 r., w którym profesor po raz pierwszy publicznie się przyznał, że był współpracownikiem informacji wojskowej. Jak się sięgnie do tego tekstu, to niefrasobliwość z jaką on o tym opowiada jest porażająca. On tam wygłasza zdanie, które mnie zaszokowało, a mianowicie na pytanie dziennikarki o co właściwie chodziło z tą informacją wojskową, Bauman odpowiada, że był to kontrwywiad, a każdy obywatel ma obowiązek pracować dla kontrwywiadu. Jeżeli w 2007 r. Zygmunt Bauman tak mówi o swojej współpracy z komunistycznym kontrwywiadem, będącym integralną częścią aparatu represji stalinowskiej w powojennej Polsce, to znaczy że to jest człowiek, którego należałoby raczej obłożyć anatemą, niż witać w charakterze autorytetu.

Gdzie według pana jest granica w zachowaniu narodowców, w potępianiu takich osób, które działały na szkodę Polski? Czy takie zachowania w tym przypadku są dopuszczalne, czy można wyrazić swoje oburzenie w inny sposób?

Widzę bardzo wyraźne dwie granice: jedna to jest kwestia granicy agresji fizycznej - tam do niczego takiego nie doszło. Były gwałtowne okrzyki, transparenty, ale nikt nikogo nie uderzył, nawet nie dotknął - pomijając policjantów, którzy tam weszli - oni użyli siły fizycznej. Druga rzecz, to są dla mnie uprzedzenia czysto narodowościowe. Nie jestem w stanie się zgodzić na to, żeby potępiać Zygmunta Baumana za samo jego żydowskie pochodzenie. Wszelkie przejawy antysemityzmu są moim zdaniem niedopuszczalne i osłabiają samą wymowę tej konkretnej sprawy i każdej podobnej. Ja potępiam Zygmunta Baumana za jego czyny, za jego życiorys i za to, że się nigdy z tego nie wytłumaczył, a nie za to, że jest z pochodzenia Żydem. To byłby kompletny absurd. Natomiast w tej konkretnej sprawie nie widzę, żeby te granice zostały przekroczone.

not. mc
[fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook