Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Nieprofesjonalizm policji czy polityczne zlecenie?

13.11.2012

Media i internauci stawiają coraz więcej pytań o zdumiewające zachowanie policji w czasie Marsz Niepodległości 11 listopada. Policjanci nie reagowali adekwatnie do sytuacji, nie próbowali oddzielić grupki agresywnych "zadymiarzy" od reszty marszu, odrzucali w tłum palące się race i strzelali w powietrze, mimo braku bezpośredniego zagrożenia. O próbę analizy tych zachowań portal Stefczyk.info poprosił Łukasza Warzechę, publicystę "Faktu" i "Uważam Rze".

Stefczyk.info: - Dzisiaj w komentarzu zadał Pan kluczowe pytanie: czy to świadczy, że policja jest dramatycznie nieprofesjonalna czy po prostu wykonywała polityczne zlecenie? Czy pokusiłby się pan o próbę odpowiedzi na to pytanie?

- Gdybym znał odpowiedź na to pytanie, to bym go nie stawiał w komentarzu. Nie wiem jak naprawdę było i nie chciałbym tutaj stawiać jakichś nie popartych dowodami oskarżeń. Mogę jedynie powiedzieć, że gdyby to miała być kwestia braku profesjonalizmu, to ten brak profesjonalizmu jest naprawdę porażający, a w dodatku bardzo groźny. Kolejne osoby bowiem potwierdzają - a ja sam byłem w takim miejscu, że to widziałem - że za sprawą działań policji byliśmy o krok od tragedii. Spotkałem się nawet z takimi relacjami, że w zasadzie tłum już zaczynał się zadeptywać, były już takie miejsca, gdzie ludzie byli bardzo ściśnięci.

Oznacza to właśnie, że albo polska policja jest dramatycznie niewyszkolona i kompletnie niekompetentna w przypadku tego typu zgromadzeń, albo jak to napisałem, że to było polityczne zalecenie - nie wiem która ewentualność jest gorsza, prawdę mówiąc.

Stefczyk.info: - No właśnie, uczestnicy tego marszu słyszeli, jak policja przygotowywała się już do ataku - kazała np. wyjść ze zgromadzenia posłom i dziennikarzom. Ktoś taki rozkaz o ataku musiał wydać...

- Ktoś musiał oczywiście taki rozkaz wydać, jestem sam ciekaw, na jakim szczeblu to się odbyło -  czy to było na szczeblu dowódcy akcji, który pewnie tam miał stopień komisarza, czy to było na wyższym szczeblu, gdzieś w Komendzie Stołecznej, ewentualnie w Komendzie Głównej, czyli raczej na szczeblu inspektorów - nie mam pojęcia.

Wydaje mi się, że sprawa była na tyle poważna, że tego typu decyzje - czy uderzać na takie zgromadzenie - muszą zapadać wyżej, tzn. nie zapadają tylko na szczeblu dowodzenia akcją. Ja się oczywiście spotkałem z takimi opiniami, że oczywiście dowodzący akcją podejmują decyzje na podstawie informacji z różnych miejsc wydarzenia - być może tak by było, gdyby to były działania całkowicie apolityczne, gdyby policja wypełniała w stu procentach swoją rolę i gdyby nie kierowała się żadnymi politycznymi wytycznymi.

Ale z kolei gdyby tak było i gdyby rzeczywiście ta decyzja miała być podejmowana na podstawie analizy sytuacji, to na pewno ona by nie była taka, jaką podjęła policja 11 listopada. Czyli z całą pewnością nie byłoby zamiaru rozbicia całego zgromadzenia. A to był tak dramatycznie wyraźny błąd w sztuce, że prawdę mówiąc, ja bym oczekiwał po czymś takim, jakichś dymisji w strukturach policji.

Jeżeli policja utrzymuje, że wszystko było w porządku i to jest jej normalna metoda działania, to naprawdę się bójmy, bo przy najbliższej okazji jakiegoś większego zgromadzenia może już dojść do nieszczęścia.

Stefczyk.info: - Jednak do ataku nie doszło. Czy faktycznie sytuację uratowali posłowie PiS, których postawa zniechęciła policję od szturmu?

- Mogło być również tak, że policja, czy ktoś na szczeblu dowodzenia policji przestraszył się możliwych konsekwencji. Bo gdyby policja rzeczywiście zaatakowała i gdyby ludzie zaczęli się w panice zadeptywać na Marszałkowskiej, no to nie dałoby się ukryć faktu, że wina leży po stronie policji, a nie po stronie tych spokojnych ludzi, którzy tam stali. Być może więc, ktoś się przestraszył konsekwencji, może było tak, że ktoś nie chciał wziąć odpowiedzialności na siebie, bo wiedział, że w razie czego zostanie kozłem ofiarnym, a posłowie PiS, którzy zablokowali ten szturm to tylko dali pewien pretekst.

Ale jak mówię - nie wiem jak było, to są wszystko moje spekulacje. Wiem na pewno tyle, że policja zadziałała absolutnie nieprofesjonalnie - w tej sprawie, ale nie tylko, bo nie zapominajmy o słynnej już sprawie wywiadowców po cywilnemu, którzy w ogóle nie wypełniali tej roli, do której podobno byli przeznaczeni, każe też tutaj postawić bardzo poważne pytania.

not. zrk
[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook