Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Nieprofesjonalizm policji czy polityczne zlecenie?

13.11.2012

Media i internauci stawiają coraz więcej pytań o zdumiewające zachowanie policji w czasie Marsz Niepodległości 11 listopada. Policjanci nie reagowali adekwatnie do sytuacji, nie próbowali oddzielić grupki agresywnych "zadymiarzy" od reszty marszu, odrzucali w tłum palące się race i strzelali w powietrze, mimo braku bezpośredniego zagrożenia. O próbę analizy tych zachowań portal Stefczyk.info poprosił Łukasza Warzechę, publicystę "Faktu" i "Uważam Rze".

Stefczyk.info: - Dzisiaj w komentarzu zadał Pan kluczowe pytanie: czy to świadczy, że policja jest dramatycznie nieprofesjonalna czy po prostu wykonywała polityczne zlecenie? Czy pokusiłby się pan o próbę odpowiedzi na to pytanie?

- Gdybym znał odpowiedź na to pytanie, to bym go nie stawiał w komentarzu. Nie wiem jak naprawdę było i nie chciałbym tutaj stawiać jakichś nie popartych dowodami oskarżeń. Mogę jedynie powiedzieć, że gdyby to miała być kwestia braku profesjonalizmu, to ten brak profesjonalizmu jest naprawdę porażający, a w dodatku bardzo groźny. Kolejne osoby bowiem potwierdzają - a ja sam byłem w takim miejscu, że to widziałem - że za sprawą działań policji byliśmy o krok od tragedii. Spotkałem się nawet z takimi relacjami, że w zasadzie tłum już zaczynał się zadeptywać, były już takie miejsca, gdzie ludzie byli bardzo ściśnięci.

Oznacza to właśnie, że albo polska policja jest dramatycznie niewyszkolona i kompletnie niekompetentna w przypadku tego typu zgromadzeń, albo jak to napisałem, że to było polityczne zalecenie - nie wiem która ewentualność jest gorsza, prawdę mówiąc.

Stefczyk.info: - No właśnie, uczestnicy tego marszu słyszeli, jak policja przygotowywała się już do ataku - kazała np. wyjść ze zgromadzenia posłom i dziennikarzom. Ktoś taki rozkaz o ataku musiał wydać...

- Ktoś musiał oczywiście taki rozkaz wydać, jestem sam ciekaw, na jakim szczeblu to się odbyło -  czy to było na szczeblu dowódcy akcji, który pewnie tam miał stopień komisarza, czy to było na wyższym szczeblu, gdzieś w Komendzie Stołecznej, ewentualnie w Komendzie Głównej, czyli raczej na szczeblu inspektorów - nie mam pojęcia.

Wydaje mi się, że sprawa była na tyle poważna, że tego typu decyzje - czy uderzać na takie zgromadzenie - muszą zapadać wyżej, tzn. nie zapadają tylko na szczeblu dowodzenia akcją. Ja się oczywiście spotkałem z takimi opiniami, że oczywiście dowodzący akcją podejmują decyzje na podstawie informacji z różnych miejsc wydarzenia - być może tak by było, gdyby to były działania całkowicie apolityczne, gdyby policja wypełniała w stu procentach swoją rolę i gdyby nie kierowała się żadnymi politycznymi wytycznymi.

Ale z kolei gdyby tak było i gdyby rzeczywiście ta decyzja miała być podejmowana na podstawie analizy sytuacji, to na pewno ona by nie była taka, jaką podjęła policja 11 listopada. Czyli z całą pewnością nie byłoby zamiaru rozbicia całego zgromadzenia. A to był tak dramatycznie wyraźny błąd w sztuce, że prawdę mówiąc, ja bym oczekiwał po czymś takim, jakichś dymisji w strukturach policji.

Jeżeli policja utrzymuje, że wszystko było w porządku i to jest jej normalna metoda działania, to naprawdę się bójmy, bo przy najbliższej okazji jakiegoś większego zgromadzenia może już dojść do nieszczęścia.

Stefczyk.info: - Jednak do ataku nie doszło. Czy faktycznie sytuację uratowali posłowie PiS, których postawa zniechęciła policję od szturmu?

- Mogło być również tak, że policja, czy ktoś na szczeblu dowodzenia policji przestraszył się możliwych konsekwencji. Bo gdyby policja rzeczywiście zaatakowała i gdyby ludzie zaczęli się w panice zadeptywać na Marszałkowskiej, no to nie dałoby się ukryć faktu, że wina leży po stronie policji, a nie po stronie tych spokojnych ludzi, którzy tam stali. Być może więc, ktoś się przestraszył konsekwencji, może było tak, że ktoś nie chciał wziąć odpowiedzialności na siebie, bo wiedział, że w razie czego zostanie kozłem ofiarnym, a posłowie PiS, którzy zablokowali ten szturm to tylko dali pewien pretekst.

Ale jak mówię - nie wiem jak było, to są wszystko moje spekulacje. Wiem na pewno tyle, że policja zadziałała absolutnie nieprofesjonalnie - w tej sprawie, ale nie tylko, bo nie zapominajmy o słynnej już sprawie wywiadowców po cywilnemu, którzy w ogóle nie wypełniali tej roli, do której podobno byli przeznaczeni, każe też tutaj postawić bardzo poważne pytania.

not. zrk
[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook