Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Media nie starają się wychowywać odbiorców

17.12.2012

O działaniu mediów portal Stefczyk.info rozmawia z publicystą Łukaszem Warzechą.

Stefczyk.info: Kilka tygodników publikuje w poniedziałek duże teksty o tym, co dzieje się z PiS, jakie szkolenia odbywa prezes Kaczyński oraz co mówił itd. Media stosują taką taktykę od lat. Dlaczego tak funkcjonują?

Łukasz Warzecha: Trudno odpowiedzieć na to pytanie. W tej sprawie bowiem miesza się kilka wątków. Po pierwsze, trzeba się zastanowić, jak media działają w ogóle. Po drugie, jaki stosunek mają do PiS. Z jednej strony mamy do czynienia z kryzysem mediów jako takich, ich zepsuciem. One zbyt często chcą w bardzo prosty sposób załatwiać sobie zawartość. To dlatego np. zapraszają do studia polityków, którzy nie mają nic do powiedzenia, ale efektownie się ze sobą kłócą. To jest część problemu. Druga część to usłużność części mediów w stosunku do rządzących oraz ich stosunek do PiS. Wydaje się, że sposób funkcjonowania środków masowego przekazu wynika z połączenia tych dwóch rzeczy, one się wzajemnie wzmacniają.

Jak długo mogą tak działać?

Odpowiadając, warto wskazać na kilka aspektów. Po pierwsze, nie wiadomo jak długo to, co media serwują się będzie sprzedawać. Trzeba niestety powiedzieć, że jak media zaproszą dwóch polityków - np. Joachima Brudzińskiego i Stefana Niesiołowskiego, którzy się mocno atakują i podgrzewają emocje widzów, to to się sprzedaje. Oglądalność takich wystąpień jest relatywnie duża. Media natomiast nie starają się w ogóle wychowywać odbiorców, by stawiali ambitniejsze wymagania. Pytanie również, jak długo będzie takie działanie mediów potrzebne. Interesy medialne, interesy koncernów medialnych są przecież również istotne. Te interesy są powiązane z tym, co media pokazują. Póki te interesy będą istnieć, póki rządzący będą mogli na te interesy wpływać, czy będą mogli wypełniać żądania koncernów medialnych, póty będzie taka zawartość mediów.

Sytuacja polityczna PiSu może coś zmienić?

Wydaje się, że tak. Gdyby obecny system się zawalił - na drodze zmian demokratycznych, ale gwałtownych, to mogłoby się okazać, że dalej mediom nie opłaca się walić w PiS. Kto inny będzie trzymał rękę na wajsze, wtedy mogą się pojawić inne postulaty i priorytety do załatwienia. Wydaje się, że trzy czynniki decydują.

Który czynnik jest najważniejszy?

Ten pierwszy czynnik - działalność mediów w ogóle, jest czynnikiem najtrudniejszym do zmiany. On bowiem jest niezależny od sytuacji politycznej, medialnej. To jest czynnik widoczny na całym świecie. To będzie najtrudniej zmienić.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook