Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Matriks atakuje

01.11.2012

Wiedziałem, że w polskiej rzeczywistości polityczno-medialnej można przepchnąć wiele, ale numer z tekstem Czarka Gmyza w „Rzeczpospolitej”, a następnie konferencją prokuratury wojskowej i następstwami tejże jednak mnie zadziwił.

Chcę, żeby sprawa była całkowicie jasna: nie wycofuję niczego ze swojego poprzedniego wpisu. Nadal jestem krytycznie nastawiony wobec formułowania zbyt daleko idących wniosków na podstawie informacji o znalezieniu na wraku śladów substancji wybuchowych. Nadal też uważam – może nawet bardziej niż przedtem – że ich niespodziewane pojawienie się, mimo poprzednich zapewnień, że żadnych tego typu śladów nie wykryto, może być inscenizacją. Jeżeli jednak nawet tak jest, to ta inscenizacja odbyła się nie w Polsce – uważam, że od etapu badania wraku przez polskich ekspertów wszystko przebiegało prawidłowo. Natomiast w jaki sposób owe ślady znalazły się na samym wraku i czy nastąpiło to w chwili katastrofy czy może dużo później, a wręcz całkiem niedawno – to już osobna kwestia.

Chodzi mi jednak o coś innego: od momentu, gdy płk Szeląg wygłosił swoje oświadczenie, tkwimy w medialnym i politycznym matrksie.

Co napisał Gmyz? Że na szczątkach maszyny wykryto ślady trotylu i nitrogliceryny. Potem potwierdził, że dokładnie takie informacje otrzymał od swoich źródeł (dokładnie takie, a więc, że była mowa nie o śladach składników tychże substancji, ale o śladach samych substancji). I jest to bardzo możliwe. Wierzę całkowicie w dziennikarską rzetelność Czarka.

Co powiedział płk Szeląg? Odzierając jego wypowiedź ze specyficznego prawniczego bełkotu oraz wszystkich ozdobników, którymi starał się zaciemnić istotę rzeczy, sens jego oświadczenia sprowadzał się do dwóch zasadniczych stwierdzeń.

Pierwsze: podczas wstępnych badań wykryliśmy na wraku coś, co może być składnikiem substancji wspomnianych w artykule. Ten wynik musimy potwierdzić laboratoryjnie.

Drugie: ponieważ jesteśmy prokuraturą, a nie gazetą, formalnie rzecz biorąc o wynikach tego badania będzie można mówić dopiero, gdy ubierzemy je w odpowiednie formułki i wygenerujemy raport. A to nastąpi dopiero za kilka miesięcy.

Czego natomiast płk Szeląg nie powiedział w żadnym wypadku? Otóż nie powiedział z całą pewnością, że doniesienia „Rzeczpospolitej” są z gruntu fałszywe, bowiem na wraku nie wykryto absolutnie nic, co miałoby coś wspólnego z materiałami wybuchowymi. Więcej nawet, Szeląg w gruncie rzeczy potwierdził ustalenia Gmyza, tyle że starał się ich wymowę możliwie jak najbardziej rozmyć.

Miałem wrażenie, że faktyczny sens słów pułkownika powinien dotrzeć do każdego w miarę rozgarniętego człowieka. Jak jednak mogłoby się to stać, skoro prorządowe media natychmiast uchwyciły się frazy, iż „Naczelna Prokuratura Wojskowa dementuje informacje gazety”, co – jako się rzekło – jest wierutną bzdurą?

Później na stronach „Rzeczpospolitej” pojawiło się wspomniane nieszczęsne oświadczenie, zawierające całkiem niepotrzebnie sformułowanie „pomyliliśmy się”. I choć z treści wynikało, że pomyłka nie dotyczy istoty sprawy, a jedynie tego, że tekst zbyt definitywnie orzekał o wnioskach z badania – i ten komunikat został szybko zużytkowany przez matriks i w formie przetrawionej zaczął funkcjonować jako „»Rzeczpospolita« przyznaje się do błędu”.

Potem mieliśmy jeszcze konferencję, na której ogłoszono wyniki badania szczątków ubrania ś.p. Ewy Bąkowskiej, potwierdzających ustalenia Gmyza – ale to już mało kogo obeszło.

Od dwóch dni znaczna część odbiorców mediów żyje w fikcyjnej rzeczywistości, w której na wraku nie znaleziono absolutnie niczego. Może w ogóle żadnego wraku nie badano, a może w ogóle żadnego wraku nie ma, bo żadnej katastrofy nie było, a to wszystko jest tylko jakimś wymysłem „szalonego pisiora”? Patrzę i jednak – mimo wszystko, mówcie, że jestem naiwny – nie mogę uwierzyć.

Łukasz Warzecha
[fot. PAP/R.Guz]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook