Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Mało znacząca zmiana

26.07.2012

W odniesieniu do PSL to jest wszystko jedno, tam są ludzie bez żadnych przemyśleń na temat państwa, bez przemyśleń na temat roli polityka w państwie - mówi portalowi Stefczyk.info publicysta Łukasz Warzecha.

Stefczyk.info: Marek Sawicki został odwołany z funkcji ministra rolnictwa. Jak informują media, jego następcą zapewne zostanie poseł PSL Stanisław Kalemba. Czy ta zmiana jest istotna?

Łukasz Warzecha: Nie. To nie ma większego znaczenia, kto będzie następcą Sawickiego. PSL nie zmieniło się w żaden sposób w związku z tą aferą. I się nie zmieni. Nie zmieni się również sposób traktowania koalicjanta przez Platformę. Występuje tu chwiejna równowaga, która będzie się utrzymywała, ponieważ jest na korzyść obu stron. Nie ma żadnego powodu, żeby się fascynować tą nominacją. Pana Kalemby zupełnie nie znam, nie wiem, kto to jest. I zupełnie mnie to nie interesuje. To może mieć znaczenie jedynie dla ludzi PSL. To pokazuje, która klika będzie miała przewagę. To stanowisko jest bez znaczenia.

Dlaczego?

Jedyne nazwisko z PSL, które z punktu widzenia państwa ma znaczenie, to jest Waldemar Pawlak. On, jako minister gospodarki, odpowiada bowiem za kontrakty gazowe. To stanowisko coś znaczy. Pozostałe resorty, które kontrolują ludzie z PSL nie mają większego znaczenia.

Co musiałoby się stać, żeby ta nominacja miała znaczenie?

Musiałoby dojść do zmian w samej partii, która obsadza to stanowisko. To ugrupowanie powinno działać na innych zasadach. Co oczywiste, PSL nigdy taką partią nie będzie. Wobec tego konkretne nazwisko polityka ludowców nic nie zmienia. To mogłoby mieć znaczenie w przypadku Platformy. Ona bowiem nominuje ludzi, którzy mają w pewnym stopniu indywidualność. W PSL natomiast jest wszystko jedno, tam są ludzie bez żadnych przemyśleń na temat państwa, bez przemyśleń na temat roli polityka w państwie. I bez indywidualności. PO jednak nominuje ludzi, którzy są w pewien sposób indywidualnościami. Czasem mają oni cechy negatywne, ale zawsze są w jakiś sposób charakterystyczne. W “PeeZeLu” mamy z kolei masę ludzi, których łączy jedno - polityka prorodzinna lub proprzyjacielska. To, kto obejmie resort rolnictwa, nie ma żadnego znaczenia. Zajmowanie się w mediach giełdą nazwisk odbieram jako przejaw zawodowego zboczenia. Ludzi to zupełnie nie interesuje.

Czy burza wokół “taśm Serafina” już wygasa?

Bardzo wiele zależy od tego, jakie będą kolejne wątki tej sprawy. Pytanie, jak media tzw. głównego nurtu będą się zachowywać. One z jakichś powodów, bo to bez powodu się na ogół nie dzieje, na początku miały skłonność, by sugerować, że podobne praktyki mogą mieć miejsce w PO. Nie mówię o powiązaniu bezpośrednim ze sprawą Elewarru i ARR, ale o tym, że podobne praktyki mogą mieć miejsce w spółkach zdominowanych przez Platformę. Jeśli ten typ narracji będzie kontynuowany, to może być problem dla PO. To może być bardzo nieprzyjemne dla partii rządzącej i może popsuć humor członkom partii oraz zakończyć sondażową labę. Ostatni sondaż pokazuje, że to PO straciła na aferze wokół Elwarru. Pytanie, czy traci dlatego, że Tuskowi nie udało się odciąć skutecznie od PSL, czy też wyborcy zaczęli podejrzewać, że być może partia Tuska też ma “trupy w szafie”. To się okaże za jakiś czas. Wiele zależy od mediów i ich narracji dotyczącej PO.

Rozmawiał Nal
[Fot. Stanislawkalemba.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook