Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Ludzie nadal w bankowej niewoli

05.08.2016

„Trudno się dziwić głębokiemu rozczarowaniu frankowych kredytobiorców, nawet jeśli niektóre ich komentarze są zbyt ostre” – pisze Łukasz Warzecha na łamach „Super Expressu”.

„Problem bowiem w tym, że prezydent złożył w kampanii wyborczej bardzo jednoznaczną i klarowną obietnicę, której nie dotrzymał i chyba nie ma zamiaru dotrzymać. Ta obietnica wychodziła, jak się wówczas wydawało, ze zrozumienia, na czym polega problem z kredytami frankowymi (przynajmniej w rozumieniu tych, którzy mają w tej sprawie radykalną opinię). A polega on na dwóch zasadniczych kwestiach” – dodaje, wskazując na bankowe oszustwo , które dotknęło kredytobiorców.

„Kwestia pierwsza: kredyty we frankach nie były w istocie kredytami, ale specyficznymi instrumentami finansowymi, co do działania których banki świadomie wprowadzały kredytobiorców w błąd lub przynajmniej przedstawiały jako minimalne ryzyko, które było w istocie ogromne. Te praktyki zostały opisane w wielu tekstach i reportażach” – zaznacza Warzecha.

„Kwestia druga: państwo, które powinno było rynek kredytów kontrolować, pozwalało na takie praktyki, a więc jest współodpowiedzialne i powinno dziś wypracować jednoznaczne i korzystne dla kredytobiorców rozwiązanie” – dodaje publicysta.

Jak zaznacza, żaden z dotychczasowych projektów nie rozwiązują problemu. „Koncentrują się jedynie na wymiarze socjalnym sprawy - pomoc należy się tym, którzy nie dają sobie rady” – pisze Warzecha. Jego zdaniem, frankowi kredytobiorcy na realizacji propozycji prezydenta zyskają bardzo niewiele i w niczym nie zmieni to ich sytuacji w strategicznym wymiarze. Nadal pozostaną niewolnikami banków.

frost/Super Express
[Fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook