Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Ludzie nadal w bankowej niewoli

05.08.2016

„Trudno się dziwić głębokiemu rozczarowaniu frankowych kredytobiorców, nawet jeśli niektóre ich komentarze są zbyt ostre” – pisze Łukasz Warzecha na łamach „Super Expressu”.

„Problem bowiem w tym, że prezydent złożył w kampanii wyborczej bardzo jednoznaczną i klarowną obietnicę, której nie dotrzymał i chyba nie ma zamiaru dotrzymać. Ta obietnica wychodziła, jak się wówczas wydawało, ze zrozumienia, na czym polega problem z kredytami frankowymi (przynajmniej w rozumieniu tych, którzy mają w tej sprawie radykalną opinię). A polega on na dwóch zasadniczych kwestiach” – dodaje, wskazując na bankowe oszustwo , które dotknęło kredytobiorców.

„Kwestia pierwsza: kredyty we frankach nie były w istocie kredytami, ale specyficznymi instrumentami finansowymi, co do działania których banki świadomie wprowadzały kredytobiorców w błąd lub przynajmniej przedstawiały jako minimalne ryzyko, które było w istocie ogromne. Te praktyki zostały opisane w wielu tekstach i reportażach” – zaznacza Warzecha.

„Kwestia druga: państwo, które powinno było rynek kredytów kontrolować, pozwalało na takie praktyki, a więc jest współodpowiedzialne i powinno dziś wypracować jednoznaczne i korzystne dla kredytobiorców rozwiązanie” – dodaje publicysta.

Jak zaznacza, żaden z dotychczasowych projektów nie rozwiązują problemu. „Koncentrują się jedynie na wymiarze socjalnym sprawy - pomoc należy się tym, którzy nie dają sobie rady” – pisze Warzecha. Jego zdaniem, frankowi kredytobiorcy na realizacji propozycji prezydenta zyskają bardzo niewiele i w niczym nie zmieni to ich sytuacji w strategicznym wymiarze. Nadal pozostaną niewolnikami banków.

frost/Super Express
[Fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook