Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Kto dziś popiera PO?

12.05.2012

PiS niemal zrównał się w sondażach z Platformą Obywatelską. Donaldowi Tuskowi nie ufa więcej osób niż Antoniemu Macierewiczowi – pisze Łukasz Warzecha w „Rzeczpospolitej”. Publicysta wymienia siedem grup, które wciąż wspierają partię rządzącą.

Warzecha zaznacza, że pierwszą grupą są tzw. młodzi, wykształceni, z dużych miast. Publicysta dodaje, że często są to ludzie zakompleksieni, którzy uznają, że ich wiejskie pochodzenie, jest czymś wstydliwym. - Samo sformułowanie młodzi, wykształceni, z dużych miast było dość prostą manipulacją psychologiczną, obliczoną na skaptowanie tych, którzy do owych dużych miast przyjechali z prowincji i cierpią na jej kompleks. Nie są to bynajmniej wszyscy imigranci, ale wielu zrobi wszystko, żeby pokazać, iż oni ze swoimi korzeniami  które uważają za wybitnie kompromitujące  nie mają już nic wspólnego. (..) „Wyborcza” oraz partia rządząca dostarczają gotowego sposobu na zwalczenie tych kompleksów. Wystarczy poprzeć PO – wyjaśnia Warzecha.

Drugą grupą są „ofiary klisz medialnych”. Istotę tego mechanizmu publicysta opisuje na przykładzie swojej dyskusji z jednym z inarernautów, który twierdził, że „Antoni Macierewicz to psychopata”. - W toku rozmowy usiłowałem dojść, na jakiej właściwie konkretnej podstawie mój interlokutor postawił taką diagnozę, ale nie otrzymałem odpowiedzi. I otrzymać jej nie mogłem, bo mój rozmówca był ofiarą jednej z wielu medialnych klisz. Zbitka Macierewicz-psychopata jest dość dobrze utrwalona w umysłach osób, które zwykło się nazywać złośliwie lemingami. Leming to ktoś, kto nie jest zdolny do całkowicie samodzielnego myślenia – tłumaczy dziennikarz. Zaznacza, że „żadna z owych klisz nie wytrzymuje drobiazgowej analizy”. Jednak, jak wskazuje dziennikarz, wyzwolenie społeczeństwa z niewoli klisz wymaga sporo czasu. - Bywa jednak tak, że czasami jakaś pojedyncza publikacja albo przypadkiem obejrzany film czy program zasiewa wątpliwość. Ofiara medialnych klisz ciągnie wątek już na własną rękę z czystej ciekawości, aż nagle dostrzega, że cały medialny schemat legł w gruzach. To oznacza wyzwolenie – wskazuje Warzecha.

Trzecią grupą są „ofiary psychicznej inwestycji”. - Wśród zwolenników PO spora grupa to właśnie ofiary własnej psychologicznej i emocjonalnej inwestycji. To na ogół osoby, które niezbyt radzą sobie z analizowaniem rzeczywistości, w tym polityki, i pojmują ją bardzo emocjonalnie. Ich zaangażowanie w poparcie dla Platformy nie jest oparte na zrozumieniu jej programu czy tym bardziej racjonalnej i spokojnej ocenie dokonań, ale na podobaniu się. Ta emocjonalność wyklucza niemal możliwość wycofania się czy choćby modyfikacji swojego stanowiska. W końcu miłość jest ślepa – tłumaczy publicysta w „Rzeczpospolitej”.

Z końcu, Łukasz Warzecha zaznacza, że Platformę popierają ludzie, którzy ulegli owczemu pędowi. - Polityką się za bardzo nie interesują. Pamiętają, że premierem był Kaczyński, i wiedzą, że teraz jest Tusk, ale z wymienieniem liderów innych ugrupowań mieliby już problemy. Kiedy ktoś pyta ich o polityczne sympatie, mówią po prostu to, co słyszą dookoła siebie albo co im się wydaje, że powinni powiedzieć. Gdzieś tam usłyszeli z ust kogoś znanego, że Macierewicz to psychopata, Kaczyński ma kompleksy, a szczęśliwi ludzie wspierają Platformę. Oni szczęśliwi może przesadnie nie są, ale też nie chcą wyglądać na nieszczęśliwych, więc dla świętego spokoju mówią, że popierają PO – czytamy w „Rz”.

Piątą grupą zwolenników Platformy są, zdaniem Warzechy, „ofiary Kaczyńskiego”. W tym mechanizmie zwolennicy Platformy wciąż boją się powrotu Jarosława Kaczyńskiego do władzy. - Wśród tych osób, a także wśród tych, którzy głośno zwalczają opozycję, są tacy, którzy mają po temu autentyczne powody, wynikające wprost z osobistych doświadczeń. (…) Mówię o osobach, które doświadczyły z jakiegoś powodu zła za rządów PiS, czasem wprost ze strony jego działaczy. To może być lekarz, któremu CBA zrobiło nieuzasadnioną kontrolę, bo kolega w szpitalu brał łapówki. Albo ktoś, kto na poziomie lokalnym przekonał się, że zaufani ludzie Kaczyńskiego, przysyłani z centrali, mogą wszystko. Albo biznesmen, który kręcił powiatem, a za PiS dobrano mu się do skóry. Tych raczej nic nie przekona chyba że analogicznej krzywdy doznają ze strony obecnej władzy – wyjaśnia publicysta.

Przedostatnią grupą popierającą Platformę wymienioną przez Warzechę są ludzie, którzy włączyli się w obóz obecnie rządzący. - Ich motywacja jest akurat całkowicie zrozumiała. To splot wdzięczności, autentycznych przekonań i pilnowania własnego interesu. Żaden z nich nie zacznie gryźć karmiącej go ręki – wyjaśnia dziennikarz.

I końcu ostatnią grupą wymienioną przez Warzechę są „ofiary konfitur”. - To nie działacze ani politycy, ale raczej członkowie komitetów honorowych: znany reżyser, mający monopol na niektóre tematy, czy znany aktor, który wie, że jeżeli powie o PO coś krytycznego, to władze miasta z tejże PO postarają się, aby jego prywatny teatr musiał się wynieść z miejskiego lokalu. To także medialny błazen, który zrobił karierę i pieniądze na poniżaniu ludzi i ostentacyjnym podlizywaniu się władzy i który wie, że jego wygodny byt od tejże władzy w jakimś stopniu zależy. Zaś na niższym szczeblu  rozmaici wykładowcy akademiccy, autorzy analiz pisanych dla rządu, szefowie think tanków, będących beneficjentami grantów i tak dalej – kwituje Łukasz Warzecha.

Publicysta swój tekst kończy uwagą, że nie ma dziś ludzi, „którzy wspierają PO, ponieważ uważają po prostu, że dobrze rządzi i wyraża odpowiadające im poglądy”.

Więcej w „Rzeczpospolitej”

saż
[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook