Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: KE chce rozsadzić Unię!

06.05.2016

Wygląda tak, jakby Komisja Europejska za wszelką cenę postanowiła rozsadzić UE od środka – pisze Łukasz Warzecha w felietonie na łamach SE.

„Gdybym miał najkrócej podpowiedzieć, co państwa Europy Środkowej powinny odpowiedzieć na propozycję zmian mechanizmu relokacji imigrantów (zwanych dla niepoznaki uchodźcami) przedstawioną przez Komisję Europejską i gdybym miał to zrobić względnie cenzuralnie, musiałbym sięgnąć po zgrabny angielski zwrot: shove it up your arse. Po polsku to się raczej do publikacji nie nadaje – stwierdza publicysta.
 Jego zdaniem propozycja, aby ustalić przymusowy mechanizm rozdziału imigrantów, a dla krajów, które nie chcą być nim objęte – okup w wysokości 250 tys. euro za imigranta, jest nie tylko skrajnie bezczelna ale wygląda tak, jakby Komisja Europejska za wszelką cenę postanowiła rozsadzić UE od środka. 
I przytacza następujące arguementy:
„Po pierwsze, mimo że Wielka Brytania nie jest objęta unijnym mechanizmem gospodarowania imigrantami (jak to Wielka Brytania), to jednak za kilka tygodni czeka ją referendum w sprawie pozostania w Unii. Pomysł Komisji raczej nie przysporzy zwolenników obozowi unijnemu. Po drugie, poddawanie pod głosowanie w Radzie Unii Europejskiej propozycji, która budzi ogromny opór części państw i dotyczy sprawy niezwykle drażliwej, jest właściwie rodzajem sabotażu. Wiadomo bowiem, że gdyby ów mechanizm został przegłosowany, odbyłoby się to w atmosferze walki na noże i nie byłoby wcale rozwiązaniem problemu, ale przeciwnie – wstępem do jeszcze większej awantury.
Jak podkreśla Warzecha pomysł Komisji Europejskiej może zostać przeforsowany w Radzie UE większością kwalifikowaną. A to oznacza, że za takim rozwiązaniem musiała by się opowiedzieć większość państw (minimum 16) reprezentujących przynajmniej 65 procent ludności Unii. Mniejszość blokującą  mogą stworzyć 4 kraje mające przynajmniej 35 procent ludności. 
Tymczasem Grupa Wyszehradzka składa się z czterech państw, ale do 35 procent ludności bardzo jej daleko. I tu okazuje się, jak fatalną decyzją była niegdysiejsza zgoda prezydenta Lecha Kaczyńskiego na traktat lizboński, czyli na rezygnację z nicejskiego sposobu głosowania, znacznie dla nas korzystniejszego – zauważą Warzecha, przypominając, ze gdyby obowiązywał dziś tamten system, zablokowanie propozycji KE byłoby znacznie prostsze. Na koniec felietonista zadaje pytanie: Co zrobiła pani komisarz Bieńkowska, żeby storpedować  idiotyczny pomysł ws uchodźców. Odpowiedzi wciąż brak.

ansa/SE

[fot. Blogpress]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook