Jedynie prawda jest ciekawa

Warzecha dosadnie o IPN: „Góra urodziła mysz”

19.02.2017

„Opozycja powtarza, że PiS zawłaszcza państwo. Co zresztą jest trochę prawdą, ale też w wielu przypadkach - bynajmniej nie we wszystkich - jest zasadne. Skoro PiS wygrał wybory, to obsadza stanowiska swoimi ludźmi” - pisze na łamach „Super Expressu” publicysta Łukasz Warzecha.

Jednak jak zaznacza publicysta, niekiedy to przejmowanie państwa nabrało wyjątkowo brzydką postać. 

„Takim miejscem jest IPN. Poprzednia ekipa, kierowana przez Łukasza Kamińskiego, została przez polityków obozu rządzącego potraktowana wręcz po chamsku, tak jakby była złożona z najzacieklejszych wrogów nowej władzy” - ocenił Warzecha. I choć jego zdaniem poprzedniemu prezesowi Instytutu można zarzucić wiele, to „poziom argumentów” padający ze strony polityków obozu rządzącego „był żenujący”. 

Jak przypomina Warzecha, doprowadzono do wielu zmian w IPN. 

„Teraz miało już być wspaniale. Koniec z rzekomym kunktatorstwem Kamińskiego, IPN będzie na pierwszej linii każdej bitwy o tożsamość, bezkompromisowo i asertywnie, jak za śp. Janusza Kurtyki, który przez przeciwników poprzedniej ekipy w Instytucie był nieodmiennie przywoływany jako mityczny wzorzec (często w oderwaniu od faktów)” - pisze dziennikarz. 

„I co? I nic. IPN pod kierownictwem Jarosława Szarka zniknął niemal z przestrzeni publicznej” - ocenił Warzecha, dodając, że Instutut przegapił tak ważną akcje jak #Germandeathcamps. 

„Za to do dymisji próbował podać się wiceprezes instytutu prof. Krzysztof Szwagrzyk. Nieoficjalnie z powodu niedostatecznych funduszy na prowadzone przez siebie prace poszukiwania bohaterów antykomunistycznego podziemia” - pisze Warzecha. I dodaje, że choć dymisji nie przyjęto, to nie rozwiązuje to jednak problemu. 

„Instytut został przez obecną władzę "odzyskany", ale efekt, który miał być potężny, jest mizerny. Góra urodziła mysz” - puentuje Łukasz Warzecha.

 

ak/”Super Express” 

[fot. YouTube/TV Republika]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook