Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Donald Tusk ma problem

19.02.2012

O dotychczasowych dokonaniach rządu Donalda Tuska, celach obecnej władzy oraz możliwych scenariuszach rozwoju wypadków portal Stefczyk.info rozmawia z publicystą Łukaszem Warzechą.

Stefczyk.info: Za kilka dni mija 100 dni rządu Donalda Tuska. Premier zapowiedział ostatnio przegląd dokonań ministrów. Czy ma powody do satysfakcji?

Łukasz Warzecha: Najpierw należałoby się zastanowić, na czym rządowi zależy, jakie są cele Tuska. Dopiero potem można zastanawiać się, czy premier jest usatysfakcjonowany.

Jakie cele Pan widzi?

Wydaje się, że celem Tuska nie jest strategiczna wizja państwa. Być może za niektórymi jego działaniami stoi egocentryczna chęć bycia przywódcą, którego nikt nie rozumiał, ale który zostanie doceniony później.

Czy to zmienia coś w podsumowaniu dokonań rządu?

Wydaje się, że nawet z tego punktu widzenia, nie mówiąc już o bieżącym zapotrzebowaniu politycznym, Tusk ma problem.

Z czego on wynika?

Z różnych powodów. Po pierwsze, jego ekipie brakuje profesjonalizmu, Okazuje się, że PO ma krótką ławkę. Co więcej, premier stał się niejako ofiarą własnej koncepcji rządu. Obecna ekipa była konstruowana w taki sposób, by łatwo było przestawiać klocki i wymieniać ludzi, by Tuskowi nikt nie mógł zagrozić. Celem nie był profesjonalizm ministrów. Ten czynnik był mało ważny dla Tuska. I to się mści.

Tusk ma więc powody do niepokoju?

Z jednej strony można uznać, że nie. Do najbliższych wyborów mamy przecież jeszcze dwa lata. To daje mu komfort. Zawsze może uważać, że uda mu się straty nadrobić do wyborów do Parlamentu Europejskiego. A do znacznie ważniejszych wyborów parlamentarnych jeszcze ma na to ponad trzy lata.

Co z drugą stroną?

Wydarzenia z ostatnich tygodni mogą wywoływać u Donalda Tuska niepokój. Obserwujemy bowiem jakościową zmianę. Widać to w stosunku dużej części mediów oraz wielu potencjalnych wyborców PO do premiera i rządu. Jednym z ciekawych wniosków z sondaży jest uwaga, że nieaktualny jest już fakt, że przy słabych notowaniach rządu notowania Tuska są zawsze wysokie. To już się nie sprawdza. Jego notowania również słabną.

Co jeśli media zwiną parasol ochronny roztoczony nad rządem?

To będzie bardzo niebezpieczna dla Tuska sytuacja. On na pewno zdaje sobie z tego sprawę. Złamanie bariery ochronnej, która go otaczała, może przynieść bardzo złe skutki w przyszłości.

Dlaczego?

Nawet jeśli Tuskowi i PO uda się odrobić notowania, ta sytuacja oznacza, że gdy pojawią się kolejne problemy, co jest pewne, on będzie już bez ochrony medialnej. Każda kolejna sytuacja podobna do zawirowań z ACTA może Tuska pogrążyć.

Zmiana zdania ws. ACTA coś da?

Bardzo ciekawa będzie reakcja na tę zmianę. Trzeba obserwować notowania PO. Jeśli Platforma i premier odzyskają swoich wyborców, a ich poparcie wróci do dawnego poziomu, okaże się, że wyborcy, którzy zrazili się przy okazji ACTA do władzy, dali się przekonać w tani, arogancki i prostacki sposób. Jeśli jednak się tak nie stanie, będzie to dowód, że mamy do czynienia z trwałą zmianą, że dotychczasowy sposób prowadzenia polityki zupełnie przestał działać. Jednak tak, czy inaczej bariera została przełamana. Każda kolejna sytuacja może się skończyć dla Tuska coraz gorzej.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook