Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Dlaczego popiera handel w niedzielę?

01.04.2017

„Mówi się, że jak ludzie nie pójdą do centrum handlowego, to będą kultywować życie rodzinne. (…) to daleko idąca naiwność i  skandaliczny paternalizm. Państwo nie jest od tego, żeby urządzać nam życie rodzinne i pouczać nas, jak mamy spędzać swój czas wolny” - powiedział w swoim wideokomentarzu publicysta Łukasz Warzecha.

Warzecha zauważa, że spór o zakaz handlu w niedzielę toczy się wewnątrz obozu władzy pomiędzy bardziej liberalnymi członkami rządu jak Jarosław Gowin i Mateusz Morawiecki, a „frakcją stricte socjalistyczną” z Henrykiem Kowalczykiem i Elżbietą Rafalską na czele. 

„Nie dotyczy to już niestety kwestii, czy w ogóle ten handle zakazać, ale jaki zakres ma go dotyczyć?” - mówi Warzecha. 

„Pojawia się argument, że trzeba ludziom dać wolny czas. Proszę wskazać, dlaczego ten wolny czas ma przysługiwać tylko bardzo wąskiej i wyselekcjonowanej grupie pracowników sklepów wielkopowierzchniowych w centrach handlowych? Dlaczego kelnerka z kawiarni w centrum handlowym ma być wysłana do domu, a kelnerka z identycznej kawiarni, nawet w tej samej sieci, ale położonej gdzieś osobno przy ulicy, tego wolnego już nie będzie miała? To jeden z absurdów” – wyjaśnia dalej publicysta. 

I jak dodaje, jeśli ten zakaz wejdzie w życie, handel w tym dniu przejmą głównie stacje benzynowe. Do tego sieci handlowe prawdopodobnie wydłużą czas pracy swoim pracownikom w piątki i soboty. 

„Jest też aspekt inżynierii społecznej. Mówi się, że jak ludzie nie pójdą do centrum handlowego, to będą kultywować życie rodzinne. (…) to daleko idąca naiwność i  skandaliczny paternalizm. Państwo nie jest od tego, żeby urządzać nam życie rodzinne i pouczać nas, jak mamy spędzać swój czas wolny” - mówi publicysta. 

Zdaniem Warzechy, czym innym byłaby wolna decyzja klientów, by niedzielę spędzać w gronie rodzinnym, a nie w centrum handlowym, na skutek np. akcji Kościoła. Taka wolnorynkowa decyzja byłaby czymś normalnym. 

„Jeśli ustawa wejdzie w życie, wielu wyborców PiS odbierze to jako interwencję w ich prywatne nawyki. I odbierz to źle. Na Węgrzech Viktor Orban już tę lekcję odrobił i po roku zakaz został zniesiony” - komentuje publicysta. 

„Czy PiS zachowa się podobnie? Trudom powiedzieć. Dużo wskazuje na to, że jakoś z tym zakazem będziemy musieli żyć” - dodaje. 

Łukasz Warzecha w swoim wideokomentarzu przypomina na koniec, że ta sama partia, która dziś chce wprowadzić zakaz handlu w niedzielę, w 2006 odrzuciła podobny wniosek ówczesnego swojego koalicjanta, Ligi Polskich Rodzin.

 

ak/dorzeczy.pl/YouTube 

[fot. YouTube/Tygodnik DoRzeczy]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook