Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Dlaczego popiera handel w niedzielę?

01.04.2017

„Mówi się, że jak ludzie nie pójdą do centrum handlowego, to będą kultywować życie rodzinne. (…) to daleko idąca naiwność i  skandaliczny paternalizm. Państwo nie jest od tego, żeby urządzać nam życie rodzinne i pouczać nas, jak mamy spędzać swój czas wolny” - powiedział w swoim wideokomentarzu publicysta Łukasz Warzecha.

Warzecha zauważa, że spór o zakaz handlu w niedzielę toczy się wewnątrz obozu władzy pomiędzy bardziej liberalnymi członkami rządu jak Jarosław Gowin i Mateusz Morawiecki, a „frakcją stricte socjalistyczną” z Henrykiem Kowalczykiem i Elżbietą Rafalską na czele. 

„Nie dotyczy to już niestety kwestii, czy w ogóle ten handle zakazać, ale jaki zakres ma go dotyczyć?” - mówi Warzecha. 

„Pojawia się argument, że trzeba ludziom dać wolny czas. Proszę wskazać, dlaczego ten wolny czas ma przysługiwać tylko bardzo wąskiej i wyselekcjonowanej grupie pracowników sklepów wielkopowierzchniowych w centrach handlowych? Dlaczego kelnerka z kawiarni w centrum handlowym ma być wysłana do domu, a kelnerka z identycznej kawiarni, nawet w tej samej sieci, ale położonej gdzieś osobno przy ulicy, tego wolnego już nie będzie miała? To jeden z absurdów” – wyjaśnia dalej publicysta. 

I jak dodaje, jeśli ten zakaz wejdzie w życie, handel w tym dniu przejmą głównie stacje benzynowe. Do tego sieci handlowe prawdopodobnie wydłużą czas pracy swoim pracownikom w piątki i soboty. 

„Jest też aspekt inżynierii społecznej. Mówi się, że jak ludzie nie pójdą do centrum handlowego, to będą kultywować życie rodzinne. (…) to daleko idąca naiwność i  skandaliczny paternalizm. Państwo nie jest od tego, żeby urządzać nam życie rodzinne i pouczać nas, jak mamy spędzać swój czas wolny” - mówi publicysta. 

Zdaniem Warzechy, czym innym byłaby wolna decyzja klientów, by niedzielę spędzać w gronie rodzinnym, a nie w centrum handlowym, na skutek np. akcji Kościoła. Taka wolnorynkowa decyzja byłaby czymś normalnym. 

„Jeśli ustawa wejdzie w życie, wielu wyborców PiS odbierze to jako interwencję w ich prywatne nawyki. I odbierz to źle. Na Węgrzech Viktor Orban już tę lekcję odrobił i po roku zakaz został zniesiony” - komentuje publicysta. 

„Czy PiS zachowa się podobnie? Trudom powiedzieć. Dużo wskazuje na to, że jakoś z tym zakazem będziemy musieli żyć” - dodaje. 

Łukasz Warzecha w swoim wideokomentarzu przypomina na koniec, że ta sama partia, która dziś chce wprowadzić zakaz handlu w niedzielę, w 2006 odrzuciła podobny wniosek ówczesnego swojego koalicjanta, Ligi Polskich Rodzin.

 

ak/dorzeczy.pl/YouTube 

[fot. YouTube/Tygodnik DoRzeczy]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 3. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 4. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 5. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 6. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook