Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: To nieprzemyślane rozwiązania

25.11.2011

Do Sejmu trafił prezydencki projekt nowelizacji ustawy o zgromadzeniach. W nim znajdują się propozycje m.in. zwiększenia odpowiedzialności organizatorów za przebieg manifestacji. O ocenę tego fragmentu propozycji prezydenta RP portal Stefczyk.info poprosił publicystę Łukasza Warzechę.

Postulat zwiększenia odpowiedzialności organizatorów za przebieg manifestacji może być trudny do zrealizowania. Być może on nawet ma jakieś uzasadnienie, ale nie wyobrażam sobie, jak ma wyglądać to w praktyce. W przypadku dużej manifestacji, na którą przychodzi np. kilkadziesiąt tysięcy ludzi, organizator musiałby zorganizować kilkusetosobową służbę porządkową. Zawsze mogą się zdarzyć prowokacje, więc ta służba powinna być dodatkowo wyposażona w jakieś instrumenty i uprawnienia do stosowania przymusu bezpośredniego. To jest nierealne.

Sama deklaracja zwiększenia odpowiedzialności organizatorów za przebieg demonstracji wydaje mi się niejasna. Czy mamy przez to rozumieć, że jeśli na demonstrację przyjdzie ktoś w rodzaju Ryszarda C. i zastrzeli kogoś, to organizator ma za to odpowiadać? To dziwne założenie. Widząc ten projekt nie podejrzewam złej woli prezydenta, ale mam wrażenie, że te propozycje są nieprzemyślane. Brakuje mi przełożenia go na język praktyki. Co w praktyce ma oznaczać zwiększenie odpowiedzialności organizatorów?

Nie wiem, o co de facto chodziło prezydentowi i rządzącym, gdy zapowiedzieli zmiany w ustawie o zgromadzeniach. To zapewne jest jakaś akcyjność po 11 listopada. Jednak ja w samej akcyjności nie widzę nic złego. Jeśli jest jakieś wydarzenie, które wywołuje reakcję organów uprawnionych do proponowania nowych rozwiązań legislacyjnych, to ja w tej sytuacji niczego złego nie widzę. Pod warunkiem oczywiście, że propozycje nie są przygotowywane na chybcika i są sensowne. W tym przypadku mam jednak wrażenie, że one sensowne nie są.

Not. saż
[fot. PAP/Adam Ciereszko]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook