Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: To nieprzemyślane rozwiązania

25.11.2011

Do Sejmu trafił prezydencki projekt nowelizacji ustawy o zgromadzeniach. W nim znajdują się propozycje m.in. zwiększenia odpowiedzialności organizatorów za przebieg manifestacji. O ocenę tego fragmentu propozycji prezydenta RP portal Stefczyk.info poprosił publicystę Łukasza Warzechę.

Postulat zwiększenia odpowiedzialności organizatorów za przebieg manifestacji może być trudny do zrealizowania. Być może on nawet ma jakieś uzasadnienie, ale nie wyobrażam sobie, jak ma wyglądać to w praktyce. W przypadku dużej manifestacji, na którą przychodzi np. kilkadziesiąt tysięcy ludzi, organizator musiałby zorganizować kilkusetosobową służbę porządkową. Zawsze mogą się zdarzyć prowokacje, więc ta służba powinna być dodatkowo wyposażona w jakieś instrumenty i uprawnienia do stosowania przymusu bezpośredniego. To jest nierealne.

Sama deklaracja zwiększenia odpowiedzialności organizatorów za przebieg demonstracji wydaje mi się niejasna. Czy mamy przez to rozumieć, że jeśli na demonstrację przyjdzie ktoś w rodzaju Ryszarda C. i zastrzeli kogoś, to organizator ma za to odpowiadać? To dziwne założenie. Widząc ten projekt nie podejrzewam złej woli prezydenta, ale mam wrażenie, że te propozycje są nieprzemyślane. Brakuje mi przełożenia go na język praktyki. Co w praktyce ma oznaczać zwiększenie odpowiedzialności organizatorów?

Nie wiem, o co de facto chodziło prezydentowi i rządzącym, gdy zapowiedzieli zmiany w ustawie o zgromadzeniach. To zapewne jest jakaś akcyjność po 11 listopada. Jednak ja w samej akcyjności nie widzę nic złego. Jeśli jest jakieś wydarzenie, które wywołuje reakcję organów uprawnionych do proponowania nowych rozwiązań legislacyjnych, to ja w tej sytuacji niczego złego nie widzę. Pod warunkiem oczywiście, że propozycje nie są przygotowywane na chybcika i są sensowne. W tym przypadku mam jednak wrażenie, że one sensowne nie są.

Not. saż
[fot. PAP/Adam Ciereszko]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook