Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: To nieprzemyślane rozwiązania

25.11.2011

Do Sejmu trafił prezydencki projekt nowelizacji ustawy o zgromadzeniach. W nim znajdują się propozycje m.in. zwiększenia odpowiedzialności organizatorów za przebieg manifestacji. O ocenę tego fragmentu propozycji prezydenta RP portal Stefczyk.info poprosił publicystę Łukasza Warzechę.

Postulat zwiększenia odpowiedzialności organizatorów za przebieg manifestacji może być trudny do zrealizowania. Być może on nawet ma jakieś uzasadnienie, ale nie wyobrażam sobie, jak ma wyglądać to w praktyce. W przypadku dużej manifestacji, na którą przychodzi np. kilkadziesiąt tysięcy ludzi, organizator musiałby zorganizować kilkusetosobową służbę porządkową. Zawsze mogą się zdarzyć prowokacje, więc ta służba powinna być dodatkowo wyposażona w jakieś instrumenty i uprawnienia do stosowania przymusu bezpośredniego. To jest nierealne.

Sama deklaracja zwiększenia odpowiedzialności organizatorów za przebieg demonstracji wydaje mi się niejasna. Czy mamy przez to rozumieć, że jeśli na demonstrację przyjdzie ktoś w rodzaju Ryszarda C. i zastrzeli kogoś, to organizator ma za to odpowiadać? To dziwne założenie. Widząc ten projekt nie podejrzewam złej woli prezydenta, ale mam wrażenie, że te propozycje są nieprzemyślane. Brakuje mi przełożenia go na język praktyki. Co w praktyce ma oznaczać zwiększenie odpowiedzialności organizatorów?

Nie wiem, o co de facto chodziło prezydentowi i rządzącym, gdy zapowiedzieli zmiany w ustawie o zgromadzeniach. To zapewne jest jakaś akcyjność po 11 listopada. Jednak ja w samej akcyjności nie widzę nic złego. Jeśli jest jakieś wydarzenie, które wywołuje reakcję organów uprawnionych do proponowania nowych rozwiązań legislacyjnych, to ja w tej sytuacji niczego złego nie widzę. Pod warunkiem oczywiście, że propozycje nie są przygotowywane na chybcika i są sensowne. W tym przypadku mam jednak wrażenie, że one sensowne nie są.

Not. saż
[fot. PAP/Adam Ciereszko]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook