Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: czego „GW” o sobie nie napisała

21.05.2014

25-lecie „Gazety Wyborczej” podsumowuje we „wSieci” Łukasz Warzecha. Publicysta wspomina m.in. rok 2003, kiedy to dziennik umieścił na swojej winiecie hasło „Nam nie jest wszystko jedno”. Jak stwierdza, „trzeba przyznać, że jest ono niezwykle szczere”:

„Zespołowi >>GW<< z pewnością nie jest wszystko jedno, bo z uporem i zacięciem, graniczącym niejednokrotnie z fanatyzmem, walczy od wielu lat o bardzo konkretną wizję Polski: lewicowo-, a może nawet lewacko-liberalną” – pisze Warzecha.

Historię gazety publicysta kreśli poprzez skojarzenia z różnymi momentami jej dziejów.

Jedną z najważniejszych i charakterystycznych dla „GW” spraw jest lustracja, w której, jak zauważa autor, trzyma ona stały kurs.

„Przy czym >>lustrację<< należy tu rozumieć znacznie ogólniej niż tylko jako procedurę prawną określaną w ten sposób. To całość spraw związanych z jawnością akt bezpieki i ujawnianiem nazwisk konfidentów. (…) >>GW<< zawsze była przeciwna ujawnianiu zawartości akt Służby Bezpieczeństwa. Niewykluczone, że sporą rolę odegrał tu udział Michnika w czteroosobowej komisji, która w 1990 r. otrzymała bezprecedensowy dostęp do akt SB.

Warzecha wspomina też o wieloletnim publicyście „GW Lesławie Maleszce, jednym z najbardziej zaciętych przeciwników lustracji, dawnym krakowskim opozycjoniście, który finalnie okazał się „gorliwym i pilnym tajnym współpracownikiem SB”.

„W kwestii konfidentów i esbeków postawa >>GW<< jest konsekwentna także w sferze czysto ludzkich relacji. Dla Maleszki miejsce w redakcji było nawet po tym, jak ujawniono jego wyjątkowo paskudną przeszłość.”

W podsumowaniu ćwierćwiecza „Wyborczej” nie mogło zabraknąć wątku afery Rywina, czyli „najdłużej trwającego śledztwa dziennikarskiego w polskiej historii”.

Publicysta „wSieci” pisze też o pojawieniu się na rynku prasowym „Faktu”, który szybko wyprzedził „GW” na pierwszym miejscu najpoczytniejszych dzienników. Od tamtej pory „Wyborcza” jest na równi pochyłej.

Wreszcie Warzecha dotyka skandalicznych publikacji „Gazety” o katastrofie smoleńskiej i podsumowuje:

„W tej sprawie, jak w mało której, organ z Czerskiej sprzeniewierzył się roli, jaką powinni pełnić dziennikarze, poszukując prawdy.”

Cały artykuł Łukasza Warzechy znajdziesz w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”.

ruk

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook