Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: czego „GW” o sobie nie napisała

21.05.2014

25-lecie „Gazety Wyborczej” podsumowuje we „wSieci” Łukasz Warzecha. Publicysta wspomina m.in. rok 2003, kiedy to dziennik umieścił na swojej winiecie hasło „Nam nie jest wszystko jedno”. Jak stwierdza, „trzeba przyznać, że jest ono niezwykle szczere”:

„Zespołowi >>GW<< z pewnością nie jest wszystko jedno, bo z uporem i zacięciem, graniczącym niejednokrotnie z fanatyzmem, walczy od wielu lat o bardzo konkretną wizję Polski: lewicowo-, a może nawet lewacko-liberalną” – pisze Warzecha.

Historię gazety publicysta kreśli poprzez skojarzenia z różnymi momentami jej dziejów.

Jedną z najważniejszych i charakterystycznych dla „GW” spraw jest lustracja, w której, jak zauważa autor, trzyma ona stały kurs.

„Przy czym >>lustrację<< należy tu rozumieć znacznie ogólniej niż tylko jako procedurę prawną określaną w ten sposób. To całość spraw związanych z jawnością akt bezpieki i ujawnianiem nazwisk konfidentów. (…) >>GW<< zawsze była przeciwna ujawnianiu zawartości akt Służby Bezpieczeństwa. Niewykluczone, że sporą rolę odegrał tu udział Michnika w czteroosobowej komisji, która w 1990 r. otrzymała bezprecedensowy dostęp do akt SB.

Warzecha wspomina też o wieloletnim publicyście „GW Lesławie Maleszce, jednym z najbardziej zaciętych przeciwników lustracji, dawnym krakowskim opozycjoniście, który finalnie okazał się „gorliwym i pilnym tajnym współpracownikiem SB”.

„W kwestii konfidentów i esbeków postawa >>GW<< jest konsekwentna także w sferze czysto ludzkich relacji. Dla Maleszki miejsce w redakcji było nawet po tym, jak ujawniono jego wyjątkowo paskudną przeszłość.”

W podsumowaniu ćwierćwiecza „Wyborczej” nie mogło zabraknąć wątku afery Rywina, czyli „najdłużej trwającego śledztwa dziennikarskiego w polskiej historii”.

Publicysta „wSieci” pisze też o pojawieniu się na rynku prasowym „Faktu”, który szybko wyprzedził „GW” na pierwszym miejscu najpoczytniejszych dzienników. Od tamtej pory „Wyborcza” jest na równi pochyłej.

Wreszcie Warzecha dotyka skandalicznych publikacji „Gazety” o katastrofie smoleńskiej i podsumowuje:

„W tej sprawie, jak w mało której, organ z Czerskiej sprzeniewierzył się roli, jaką powinni pełnić dziennikarze, poszukując prawdy.”

Cały artykuł Łukasza Warzechy znajdziesz w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”.

ruk

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook