Jedynie prawda jest ciekawa


Warta honorowa 15 VIII. "Chodzi nam o pamięć i troskę o Polskę"

11.08.2013

"W katastrofie smoleńskiej zginął Prezydent, który jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, zginęła także generalicja, dowódcy wszystkich rodzajów wojsk. Tuż po katastrofie ich nazwiska były jeszcze wymieniane w oficjalnych wystąpieniach, teraz już nie" - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Wojciech Boberski, wiceprezes Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, która organizuje 15 sierpnia wartę honorową przed Pałacem Prezydenckim.

Stefczyk.info: Skąd wzięła się idea warty honorowej 15 sierpnia przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie?

Wojciech Boberski: To bardzo spontaniczna inicjatywa, która zrodziła się poza Warszawą. Grupa osób, która ma przeszłość opozycyjną, solidarnościową zwróciła się do nas o pomoc w zorganizowaniu formalnym tej warty honorowej. Jest w tej grupie np. opozycjonista Andrzej Perlak, który mieszka w Bytomiu Odrzańskim. On w stanie wojennym stracił nogę z powodu zaniedbań służby więziennej, która była świadoma tego, że niepomagając mu na czas do czegoś takiego doprowadzi.

A sama idea jest oczywista i wynika z troski o to, co się teraz w Polsce dzieje, przede wszystkim od 40 miesięcy. Dla tych ludzi, na co dzień mieszkających daleko od Warszawy ważna jest troska o Polskę i pamięć. Pamięć o tych, którzy zginęli w Smoleńsku i pamięć o tych, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę w 1920 roku.

Czy właśnie z tego wynika data warty, 15 sierpnia, kiedy czcimy bohaterów Bitwy Warszawskiej?

To wynika z tego, że w katastrofie smoleńskiej zginął Prezydent, który jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, zginęła także generalicja, dowódcy wszystkich rodzajów wojsk. Tuż po katastrofie ich nazwiska były jeszcze wymieniane w oficjalnych wystąpieniach, teraz już nie, uroczystości wojskowe idą swoim torem. A teraz to nawet Plac Piłsudskiego jest cały w remoncie i nie wiadomo, jak te obchody 15 sierpnia będą wyglądały. Właśnie o taką pamięć nam chodzi dla tych ludzi. Ta pamięć czasem, gdzieś wewnątrz jednostek, z których oni się wywodzili jest pielęgnowana, ale w wymiarze ogólnopolskim, w oficjalnych wystąpieniach nie ma już o nich mowy.

A jak wyglądały pierwsze warty i jak ta inicjatywa się rozwija?

Na pierwszej warcie, w 2010 roku stanęło 6 czy 7 osób, musieli stanąć przed barierkami, które wtedy okalały Pałac Prezydencki. To była warta bardzo symboliczna. Te osoby skrzyknęły się gdzieś między Przemyślem, Bytomiem i Wrocławiem i przyjechali. Właściwie byli niezauważeni. Następne warty współorganizowano już nasze Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza i było łatwiej z powodów logistycznych. No i nie było już tych barierek na ulicy.


Kto odpowiada na wasze zaproszenia i staje na warcie?

Nie ma jednolitego wyznacznika, to są osoby, które zostały jakoś naznaczone przeszłością solidarnościową, to są osoby odznaczone prze śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ale nie tylko, to nie jest tak, że pojawiają się tu tylko takie odznaczone osoby. Choć też prawda jest taka, że raczej osób przypadkowych z nami nie ma. To są ludzie, którzy dają świadectwo pamięci, ale także wdzięczności i troski o Polskę.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. SPJN


Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook