Jedynie prawda jest ciekawa


Warsewicz: Warto postawić na PESĘ

17.10.2013

Rozmowa z Czesławem Warsewiczem, ekspertem ds. kolejnictwa, byłym prezesem PKP Intercity.

Stefczyk.info: Polski pociąg PESA w czasie testów w Rosji jechał z prędkością ponad 200 km/h. Tymczasem Polska jakiś czas temu kupiła włoskie pendolino i to w dodatku najprostszą wersję. Jest w tym sens?

Czesław Warsewicz: Sam się dziwię decyzjom ws. zakupów pendolino. Europejski rynek kolejowy jest bardzo hermetyczny, wspiera się lokalnych producentów. Tak jest we wszystkich dużych krajach Europy Zachodniej oraz na Wschodzie. Jednak w Polsce zrobiono inaczej. To tym bardziej dziwne, że firma PESA jest liderem w dostawach taboru kolejowego nie tylko w Polsce, ale i w Europie, czy nawet na świecie. To firma o bardzo dużej renomie i stabilności. Przez 15 lat przedsiębiorstwo przeszło modernizację i obecnie jest bardzo wiarygodnym partnerem. Każdy kraj mi znany - Francja, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Szwajcaria, Anglia, Rosja, Czechy - wspiera rodzimą produkcję. To jest szalenie istotne, ponieważ to daje możliwości rozwoju technologii, polskich firm itd. Patrząc w ten sposób, podpisywanie umowy za zakup pendolino jest decyzją zaskakującą. Po pierwsze dlatego, że zakupione przez nas pociągi nie mają rozwiązań typowych dla tego typu składów - brak im wyhylnego pudła i systemu blokującego zamarzanie przy temperaturze minus 20 stopni, nie mogą również rozwijać prędkości powyżej 160 km/h. Za pięć lat w kraju będziemy mieć jedynie kilka tras, którymi można będzie jechać 200 km/h. To sprawia, że zakup pendolino jest bezsensowny. Szczególnie, że mamy w kraju PESĘ, która ma doświadczenie w składach zespolonych rozwijających prędkość 160 km na godzinę, a elektrycznych i spalinowych ponad 200.

Czym skutkuje rezygnacja z PESY?

To jest uszczerbek dla polskiego rynku kolejowego. I to ogromny. Przecież budowa taboru dla polskiej kolei to wyzwanie i proces obliczony na lata, czy dekady. Takie zakupy mogły wypromować PESĘ na lidera europejskiego. Polska mogła zakupić składy w polskiej firmie, co pozwoliłoby polepszyć firmie pozycję. To dałoby impuls do modernizacji technologii, dałoby wzrost zatrudnienia. Zakup pendolino jest niezrozumiały, bezsensowny i szkodliwy dla państwa polskiego i gospodarki.

Wyniki testu PESY zbiegają się w czasie z wiadomością, że w Polsce niemiecka spółka związana z Deutsche Bahn zbuduje serwis, który ma się zająć budową systemu naprawy wagonów. Dlaczego niemiecka firma, które konkuruje z polskim PKP Cargo, dostaje takie kontrakty?

To musi dziwić. Spójrzmy choćby na koleje w Kazachstanie. Tam zapadła decyzja, by kupić kilka tysięcy nowych wagonów. 500 pierwszych wagonów ma powstać za granicą, kolejne 500 ma być złożone już w Kazachstanie. Kolejne tysiące mają już powstać od początku w Kazachstanie, w budowanej właśnie fabryce. Jak widać każdy dba o własny rynek. Dla mnie jest zupełnie niezrozumiałe, że Polska nie wspiera swojego rynku. Ja tu widzę drugie dno, bowiem to nie jest zachowanie normalnych decydentów, odpowiedzialnych i zarządzających środkami publicznymi. Przecież PKP to spółki publiczne, czyli zarządzają środkami publicznymi. Zasadne byłoby więc podpisanie umowy z firmą krajową. Taki kontrakt miałby wiele plusów dla Polski. Dlatego za zakupem włoskich pociągów może stać coś innego, tej decyzji nie podjęto w oparciu o przesłanki ekonomiczne czy racjonalne gospodarowanie finansami. Nie wiem, co może za tym stać, ale nie dobro kraju i lokalnego rynku.

Rozmawiał Nal
[Fot. Pesa.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook