Jedynie prawda jest ciekawa


Warsewicz: Słowa minister Bieńkowskiej niedopuszczalne

21.01.2014

Rozmowa z Czesławem Warsewiczem, byłym prezesem PKP Intercity, twórcą portalu nakolei.pl.

Stefczyk.info: minister Elżbieta Bieńkowska komentując problemy na polskiej kolei mówiła: „Sorry, taki mamy klimat”. Jak pan ocenia taką odpowiedź minister odpowiedzialnej za kolej?

Czesław Warsewicz: Słowa minister są nieakceptowalne. Dla osoby na takim stanowisku taka wypowiedź jest niedopuszczalna. Najważniejszą osobą w systemie kolejowym jest pasażer. Słowa Bieńkowskiej były obraźliwe i lekceważące dla osób, które przez pięć godzin siedzą w pociągu bez jedzenia, ciepłych napojów, ogrzewania i bez informacji. Taka sytuacja w czasie pokoju jest rzeczą kuriozalną.

„Jest zima, więc musi być zimno” - mówił bohater filmu „Miś”. Może więc jednak minister ma rację?

Te temperatury, które mamy obecnie, to nie są temperatury ekstremalne. Osiem, czy dziesięć stopni mrozu w styczniu to rzecz zupełnie normalna. To nie powinno skutkować takim paraliżem systemu kolejowego. Problem w tym, że minister nie wie, jak funkcjonuje system kolejowy i nie ma nad nim kontroli. Na system kolejowy składają się dwa podstawowe elementy. Poza pasażerem najważniejsze w kolejnictwie są odpowiednie kadra i struktura organizacyjna. Liczy się dobór kadr, odpowiednie przygotowanie sieci do trudnych warunków atmosferycznych. Deszcz, śnieg, mróz to naturalne sytuacje, z jakimi się w Polsce spotykamy.

Jak się można przed nim bronić? Tu rząd popełnił błędy?

Obecnie brak jest koordynatora tego systemu. Rząd PO-PSL sprawuje rządy nad koleją od pięciu lat, a chaos się powiększa. Obecnie nikt nie koordynuje pracy wielu spółek, które działają. W sytuacji zdarzeń losowych nie ma centrum zarządzania koleją. Skutkiem tego jest bałagan, nikt nie wiem za co kto odpowiada, co się dzieje itd. Mamy brak kadry i efektywnej struktury organizacyjnej. To jeden problem, z którym kolej boryka się od lat. Obecna minister i poprzedni ministrowie rządu Tuska tylko spotęgowali te problemy.

Jednak trudno sądzić, że sama koordynacja pomogłaby rozwiązać obecne problemy. To wystarczy?

Jest jeszcze drugi aspekt sprawy. Należy minimalizować wpływ czynników pogodowych na prace kolei. Ważne jest więc modernizowanie i ulepszanie taboru. Nowy tabor i nowe linie są mniej podatne na pęknięcia i zamarznięcia. W tym obszarze mamy kolejną ogromną porażkę i „niedasizm” rządzących. Z perspektywy finansowej 2007-2013 władze nie były w stanie wykorzystać około 12 mld złotych na kolei. Te pieniądze mogłyby zostać wykorzystane do ograniczenia wpływu pogody na polską kolei. Te środki zostały jednak zmarnowane. W tych dwóch zakresach mamy kompletną klapę.

Widać to teraz dobitnie

Osiem stopni mrozu obnażyło jak system kolejowy jest niesterowalny i niezarządzany w sposób odpowiedni, a także jak mocno jest niedoinwestowany. To niedoinwestowanie wynika natomiast z zaniedbań konkretnych osób. Moralną i polityczną odpowiedzialność za tę sytuację ponosi rząd PO. Oni doprowadzili do tej sytuacji, wprowadzili chaos, ludzi bez kompetencji oraz nie wykorzystali środków na modernizację kolei.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook