Jedynie prawda jest ciekawa


Warsewicz: "Przetarg na Pendolino trzeba prześwietlić"

01.06.2014

Posłowie opozycji chcą zbadać sprawę przetargu na pociąg, dla którego nie ma torów. Zwołane ma być nadzwyczajne posiedzenie komisji infrastruktury. O przetargu rozmawiamy z Czesławem Warsewiczem, byłym prezesem PKP Intercity.

STEFCZYK.INFO: Czy koalicja rządząca łatwo zgodzi się na nadzwyczajne posiedzenie komisji infrastruktury i na powołanie komisji sejmowej w sprawie zakupu Pendolino?

Czesław Warsewicz: Na posiedzenie nadzwyczajnej komisji infrastruktury musi się zgodzić, bo to jest kwestia regulaminowa. Jest miesiąc czasu na zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia komisji infrastruktury po złożeniu wniosku przez członka komisji. Natomiast mocno wątpliwe jest czy koalicji zgodzi się na powołanie osobnej komisji sejmowej do zbadania ewentualnych nieprawidłowości związanych z zakupem Pendolino.


Ale na pewno koalicja PO-PSL będą robić wszystko, aby w świadomości opinii publicznej posiedzenie komisji nie miało znamion nadzwyczajności, lecz jest to czynność rutynowa, czy regulaminowa.

Umowa na zakup Pendolino nie została jeszcze zerwana, więc nie ma jeszcze tej najważniejszej przesłanki, aby powołać komisję sejmową. Natomiast pewne jest, że opinii publicznej należy się pełna informacja w związku z tym, że grożą nam bardzo poważne konsekwencje. Pełnego doinformowania społeczeństwa w sprawie Pendolino koalicja PO-PSL obawia się.


Dlaczego rząd i Sławomir Nowak, gdy był jeszcze ministrem, postanowili kupić tabor, który nie może jeździć po polskich torach?

Według mnie to niekompetencja, brak podstawowej wiedzy i wizji rozwoju kolei. Obaj ministrowie – Grabarczyk, potem Nowak nie mieli wielkiego pojęcia o kwestiach gospodarczych i raczej kierowali się przesłankami piarowsko-propagandowymi. Fajnie było prezentować się na konferencjach prasowych, na tle pociągu.

Poza tym kwestia dwumiliardowego przetargu, do którego staje tylko jedna firma powinna być gruntowanie zbadana organ kontrolne, bo może tu być drugie dno. Może chodzić nie tylko o głupotę i niewiedzę, ale być może w grę wchodzi korupcja. Kontrakt realizuje się za wszelką cenę i doskonale tu pasuje powiedzenie, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.


Głównym argumentem, powtarzanym m.in. przez Donalda Tuska, jest ten, iż nie mogła zostać wybrana w przetargu polska firma, np. bydgoska PESA, bo ona nie startowała w przetargu.

Pan premier chyba nie wie, albo mu doradcy nie powiedzieli, że wraz z dwoma konsorcjantami były zainteresowane udziałem w przetargu PESA i Newag SA (producent lokomotyw z Gliwic – przyp. red.). A ponieważ ten przetarg był realizowany dialogiem konkurencyjnym; wszelkie specyfikacji techniczne, warunki dostawy, terminy miały być zapisane dopiero po przeprowadzeniu tego dialogu z zainteresowanymi w przetargu. To, że ostatecznie ofertę złożyła jedna firma może oznaczać, że specyfikacje były tak skonstruowane, że eliminowały inne firmy i konsorcja. To kolejny element budzący wielkie wątpliwości i niewiarygodne, że do kolejowego kontraktu stulecia, bo tak można nazwać dwumiliardowy kontrakt na Pendolino, zrobiono takie zapisy przetargowe, że mogła go wygrać tylko jedna firma.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook