Jedynie prawda jest ciekawa


Warsewicz: "Przetarg na Pendolino trzeba prześwietlić"

01.06.2014

Posłowie opozycji chcą zbadać sprawę przetargu na pociąg, dla którego nie ma torów. Zwołane ma być nadzwyczajne posiedzenie komisji infrastruktury. O przetargu rozmawiamy z Czesławem Warsewiczem, byłym prezesem PKP Intercity.

STEFCZYK.INFO: Czy koalicja rządząca łatwo zgodzi się na nadzwyczajne posiedzenie komisji infrastruktury i na powołanie komisji sejmowej w sprawie zakupu Pendolino?

Czesław Warsewicz: Na posiedzenie nadzwyczajnej komisji infrastruktury musi się zgodzić, bo to jest kwestia regulaminowa. Jest miesiąc czasu na zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia komisji infrastruktury po złożeniu wniosku przez członka komisji. Natomiast mocno wątpliwe jest czy koalicji zgodzi się na powołanie osobnej komisji sejmowej do zbadania ewentualnych nieprawidłowości związanych z zakupem Pendolino.


Ale na pewno koalicja PO-PSL będą robić wszystko, aby w świadomości opinii publicznej posiedzenie komisji nie miało znamion nadzwyczajności, lecz jest to czynność rutynowa, czy regulaminowa.

Umowa na zakup Pendolino nie została jeszcze zerwana, więc nie ma jeszcze tej najważniejszej przesłanki, aby powołać komisję sejmową. Natomiast pewne jest, że opinii publicznej należy się pełna informacja w związku z tym, że grożą nam bardzo poważne konsekwencje. Pełnego doinformowania społeczeństwa w sprawie Pendolino koalicja PO-PSL obawia się.


Dlaczego rząd i Sławomir Nowak, gdy był jeszcze ministrem, postanowili kupić tabor, który nie może jeździć po polskich torach?

Według mnie to niekompetencja, brak podstawowej wiedzy i wizji rozwoju kolei. Obaj ministrowie – Grabarczyk, potem Nowak nie mieli wielkiego pojęcia o kwestiach gospodarczych i raczej kierowali się przesłankami piarowsko-propagandowymi. Fajnie było prezentować się na konferencjach prasowych, na tle pociągu.

Poza tym kwestia dwumiliardowego przetargu, do którego staje tylko jedna firma powinna być gruntowanie zbadana organ kontrolne, bo może tu być drugie dno. Może chodzić nie tylko o głupotę i niewiedzę, ale być może w grę wchodzi korupcja. Kontrakt realizuje się za wszelką cenę i doskonale tu pasuje powiedzenie, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.


Głównym argumentem, powtarzanym m.in. przez Donalda Tuska, jest ten, iż nie mogła zostać wybrana w przetargu polska firma, np. bydgoska PESA, bo ona nie startowała w przetargu.

Pan premier chyba nie wie, albo mu doradcy nie powiedzieli, że wraz z dwoma konsorcjantami były zainteresowane udziałem w przetargu PESA i Newag SA (producent lokomotyw z Gliwic – przyp. red.). A ponieważ ten przetarg był realizowany dialogiem konkurencyjnym; wszelkie specyfikacji techniczne, warunki dostawy, terminy miały być zapisane dopiero po przeprowadzeniu tego dialogu z zainteresowanymi w przetargu. To, że ostatecznie ofertę złożyła jedna firma może oznaczać, że specyfikacje były tak skonstruowane, że eliminowały inne firmy i konsorcja. To kolejny element budzący wielkie wątpliwości i niewiarygodne, że do kolejowego kontraktu stulecia, bo tak można nazwać dwumiliardowy kontrakt na Pendolino, zrobiono takie zapisy przetargowe, że mogła go wygrać tylko jedna firma.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook