Jedynie prawda jest ciekawa


Warsewicz: Nie zapominajmy o kolei

03.04.2012

Kolejarze chcą przypomnieć o tragedii pod Szczekocinami oraz zaalarmować, że bezpieczeństwo na kolei stale spada – mówi portalowi Stefczyk.info Czesław Warsewicz, ekspert kolejowy z portalu Nakolei.pl.

Stefczyk.info: We wtorek przed Kancelarią Premiera protestowali kolejarze (na zdj.). Dlaczego środowisko postanowiło wyjść na ulicę?

Czesław Warsewicz: Protest ma związek z wypadkiem pod Szczekocinami. Kolejarze chcą przypomnieć o tej tragedii oraz zaalarmować, że bezpieczeństwo na kolei stale spada. Nie chcemy pozwolić zapomnieć o tragedii na Śląsku. Po tym zderzeniu wszystko wróciło do normy, nie ma żadnych działań związanych z poprawą bezpieczeństwa. I o tym chcą mówić kolejarze. Nie może być zgody na uznanie, że wszystko jest ok., że już naprawiono sytuację.

Coś się zmieniło od czasu katastrofy?

Jedną rzecz udało się nam wywalczyć. Również po naszych apelach ogłoszono konkurs na prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Myśmy zaznaczali, że to stanowisko nie może być puste, UTK musi mieć szefa. To się udało, ale to jedna z najprostszych rzeczy, jaką można było zrobić. Dziś to jedyne wymierne działania.

Państwo proponowaliście zwołanie okrągłego stołu kolejowego. Jednak nie doszło do jego zwołania

Po katastrofie zaproponowaliśmy formułę konsultacji ponad podziałami, czyli właśnie zorganizowanie okrągłego stołu. Chcieliśmy stworzyć warunki do wypracowania lepszych standardów bezpieczeństwa. Jednak spółka Skarbu Państwa, czyli Intercity, nie zgodziła się na użyczenie sali na taką inicjatywę. To pokazuje, że poziom bezpieczeństwa dla obecnych decydentów kolejowych nie jest istotną sprawą.

Może formuła nie była odpowiednia

Chcieliśmy zgromadzić przy stole premiera, ekspertów, przedstawicieli partii politycznych oraz wszystkich ministrów transportu z III RP. Chcieliśmy ponad podziałami rozmawiać o polskiej kolei oraz zająć się naprawdę kolejnictwem. Jednak byliśmy naiwni, kolej nam zablokowała możliwość spotkania. Kolejarze byli bardzo zdziwieni, że pomysł powołania okrągłego stołu spotkał się z bojkotem ze strony decydentów kolejowych.

Im powinno zależeć szczególnie

Tak, a co ważniejsze to od nich zależą konkretne działania w tej sprawie. Oni zarządzają spółkami kolejowymi. Fakt, że odmówiono nam udostępnienia pomieszczenia na spotkanie, jest dla mnie dowodem, że sprawa bezpieczeństwa nie jest priorytetem dla władz spółek kolejowych.

Politycy jak zwykle przy okazji wypadku zapowiadali wiele zmian i polepszenia sytuacji na kolei. Wierzy Pan, że z tych zapowiedzi coś wyniknie?

Ja jestem sceptyczny wobec zapowiedzi polityków. One na ogół pozostają tylko zapowiedziami. Oczywiście należy również powiedzieć, że miesiąc to zbyt mało czasu, żeby przeprowadzić znaczące zmiany w kolejnictwie. Dziś nie widzę jednak żadnej refleksji związanej np. z poziomem wykorzystywania środków unijnych na kolej, czy projektami regulacji prawnych, które poprawiłyby poziom bezpieczeństwa w kraju. Politycy budzą się i ogłaszają ambitne plany, gdy wydarza się tragedia, ale gdy czas mija, zapominają o wszystkim. Sądzę, że również deklaracje po wypadku pod Szczekocinami pozostaną deklaracjami. Trzeba było ogłaszać, że zajmujemy się koleją po wypadku, więc ogłaszano, a życie biegnie dalej. Dziś nie widać żadnych działań, które pozwolą na poprawę sytuacji transportu kolejowego. Nasza inicjatywa okrągłego stołu pokazała, że tą sprawą nikt się nie interesuje.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook