Jedynie prawda jest ciekawa


Warchoł o KRS: "Mamy poważny problem"

16.02.2017

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł na antenie Telewizji Republika zaznaczył, że reforma Krajowej Rady Sądownictwa jest niezbędna oraz wymagany jest jej "absolutny reset".

Po raz pierwszy dokonujemy po '89 roku gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości, jest ona niezbędna - powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jego zdaniem "konieczny jest absolutny reset".

W telewizji Republika Warchoł był pytany o opinię na temat przestępstw popełnionych w ostatnim czasie przez sędziów. "Przestępstwa popełnione przez sędziów - jak w każdej grupie zawodowej zdarzają się. Natomiast problem jest inny - problemem jest, jak są one ścigane i co się z nimi dalej dzieje. Niestety tutaj mamy poważny problem" - uważa wiceminister sprawiedliwości. Podkreślił jak w obecnej sytuacji ważne jest wprowadzenie reformy usprawniającej system sądownictwa. "Tutaj jest bardzo istotne, aby konieczna była reforma. Reforma, w której to immunitet, który chroni sędziów, był uchylany szybko, by i obywatele, i społeczeństwo, i osoby, które chcą wyjaśnić odpowiedzialność sędziego zatrzymanego na gorącym uczynku, gdy dowody są niepodważalne, mogli od razu przystąpić do swojej pracy. Pewna elementarna sprawiedliwość jest tutaj konieczna" - stwierdził Warchoł.

Wiceminister powiedział, że chce, by zmiany dotyczące KRS były wprowadzane jak najszybciej: "Myślę, że to już niebawem będzie miało miejsce, w tej chwili ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa oczekuje na wprowadzenie na posiedzenie Rady Ministrów, także oczekuję, że pierwsze półrocze to jest ten etap, że te wszystkie zmiany będą dokonywane". Dodał, że trudno powiedzieć, jak będzie wyglądał proces legislacyjny. "Chcemy, żeby to było szybko, sprawnie, nie mam pojęcia, czy to będzie lato, czy to będzie jesień, czy to będzie koniec roku, trudno mi powiedzieć w tej chwili jeszcze" - przyznał.

Dopytywany o to, jak będzie wyglądało KRS po zmianach zaproponowanych przez rząd, powiedział: "Po pierwsze sądy są niezależne i powinny być niezależne i absolutnie to jest źrenica demokracji, z tym, że nie są niezależne od narodu i dlatego potrzeba demokratyzacji wyborów do Krajowej Rady Sądownictwa. Będzie ich wybierał parlament, następnie będą dwa ciała - ciało złożone z przedstawicieli parlamentu, posłów, senatorów, przez pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa NSA i drugie ciało złożone z sędziów. Jest to konieczne właśnie w imię konstytucyjnej zasady kontroli władz". Opisując zmiany w Sądzie Najwyższym powiedział: "Konieczne jest wyprowadzenie spraw dyscyplinarnych z Izby karnej Sądu Najwyższego.

Na jednym z filarów Sądu Najwyższego jest napisane, że nikt nie może być sędzią w swojej sprawie, dlatego też konieczne jest stworzenie odrębnej izby dyscyplinarnej w Sadzie Najwyższym, aby ta mogła rozpoznawać sprawy w sposób transparentny, bezstronny i obiektywny"

[foto.youtube/telewizjarepublika]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook