Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Warchoł o KRS: "Mamy poważny problem"

16.02.2017
warchol-stef
Warchoł o KRS: "Mamy poważny problem"

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł na antenie Telewizji Republika zaznaczył, że reforma Krajowej Rady Sądownictwa jest niezbędna oraz wymagany jest jej "absolutny reset".

Po raz pierwszy dokonujemy po '89 roku gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości, jest ona niezbędna - powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jego zdaniem "konieczny jest absolutny reset".

W telewizji Republika Warchoł był pytany o opinię na temat przestępstw popełnionych w ostatnim czasie przez sędziów. "Przestępstwa popełnione przez sędziów - jak w każdej grupie zawodowej zdarzają się. Natomiast problem jest inny - problemem jest, jak są one ścigane i co się z nimi dalej dzieje. Niestety tutaj mamy poważny problem" - uważa wiceminister sprawiedliwości. Podkreślił jak w obecnej sytuacji ważne jest wprowadzenie reformy usprawniającej system sądownictwa. "Tutaj jest bardzo istotne, aby konieczna była reforma. Reforma, w której to immunitet, który chroni sędziów, był uchylany szybko, by i obywatele, i społeczeństwo, i osoby, które chcą wyjaśnić odpowiedzialność sędziego zatrzymanego na gorącym uczynku, gdy dowody są niepodważalne, mogli od razu przystąpić do swojej pracy. Pewna elementarna sprawiedliwość jest tutaj konieczna" - stwierdził Warchoł.

Wiceminister powiedział, że chce, by zmiany dotyczące KRS były wprowadzane jak najszybciej: "Myślę, że to już niebawem będzie miało miejsce, w tej chwili ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa oczekuje na wprowadzenie na posiedzenie Rady Ministrów, także oczekuję, że pierwsze półrocze to jest ten etap, że te wszystkie zmiany będą dokonywane". Dodał, że trudno powiedzieć, jak będzie wyglądał proces legislacyjny. "Chcemy, żeby to było szybko, sprawnie, nie mam pojęcia, czy to będzie lato, czy to będzie jesień, czy to będzie koniec roku, trudno mi powiedzieć w tej chwili jeszcze" - przyznał.

Dopytywany o to, jak będzie wyglądało KRS po zmianach zaproponowanych przez rząd, powiedział: "Po pierwsze sądy są niezależne i powinny być niezależne i absolutnie to jest źrenica demokracji, z tym, że nie są niezależne od narodu i dlatego potrzeba demokratyzacji wyborów do Krajowej Rady Sądownictwa. Będzie ich wybierał parlament, następnie będą dwa ciała - ciało złożone z przedstawicieli parlamentu, posłów, senatorów, przez pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa NSA i drugie ciało złożone z sędziów. Jest to konieczne właśnie w imię konstytucyjnej zasady kontroli władz". Opisując zmiany w Sądzie Najwyższym powiedział: "Konieczne jest wyprowadzenie spraw dyscyplinarnych z Izby karnej Sądu Najwyższego.

Na jednym z filarów Sądu Najwyższego jest napisane, że nikt nie może być sędzią w swojej sprawie, dlatego też konieczne jest stworzenie odrębnej izby dyscyplinarnej w Sadzie Najwyższym, aby ta mogła rozpoznawać sprawy w sposób transparentny, bezstronny i obiektywny"

[foto.youtube/telewizjarepublika]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. wolneglosy 25.02.2017

  Andrzejewski: Przywołać sędziów do porządku

  W programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja sędzia Piotr Andrzejewski podkreślił, że sędziowie dziś nadużywają pojęcia autonomii administracji sądowej.

 2. kowalski 25.02.2017

  Kowalski o OMZRiK: "To skrzyżowanie ORMO i Gestapo"

  „Psychicznie chory jest objęty opieką medyczną, a pseudoartysta nie jest objęty nawet opieką prokuratora”

 3. mid-17223155 25.02.2017

  Szymański o klątwie: "Płaczę" nad publicznością

  Jak to możliwe, że na polskiej ziemi, wielu młodych ludzi tak nieprawdopodobnie dało się otumanić fałszywym, bezdusznym i po prostu głupim poglądom na sztukę, aktorstwo… piękno.

 4. trump-steff 25.02.2017

  Amerykanistka o Trumpie: " Zapowiedzi o zbliżeniu z Rosją nie będą realizowane"

  Widać już bardzo wyraźnie, że wszystkie zapowiedzi Donalda Trumpa o zbliżeniu z Rosją nie będą realizowane - mówi PAP amerykanistka prof. Paulina Matera. Jak dodaje, także "plotki o końcu NATO okazały się przesadzone", a Europa dostała zapewnienie o zaangażowaniu się USA w jej obronę.

 5. witrek 25.02.2017

  Gadowski: „Nam są potrzebni przyzwoici sędziowie”

  Ludzi traktowali jak bydło, ferowali wyroki jak chcieli - tak ocenił sędziów Witold Gadowski w najnowszym komentarzu tygodnia.

 6. krauzeprawda 24.02.2017

  Cywiński we "wSieci": W kupie siła!

  "Do dzieła, opozycjo! Łupy w juki, a juki wziąć w troki! Kupą, mości panowie! W kupie siła!"

 7. warzch 24.02.2017

  Warzecha: Pani Wyszyńska z głodu nie umrze

  Łukasz Warzecha w programie "Chłodnym Okiem" na antenie telewizji Republika skomentował zerwanie przez TVP współpracy z Julią Wyszyńską, która zagrała bulwersujące sceny w "Klątwie".

 8. sakiewicz-blogpres-rs 24.02.2017

  Sakiewicz: Kreml chce odwracać uwagę

  Tomasz Sakiewicz o tworzeniu przez Kreml specjalnych oddziałów do walki informacyjnej.

CS140fotMINI

Czas Stefczyka 140/2017

PDF (4,49 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook