Jedynie prawda jest ciekawa


Warchoł: "Nie" dla przywilejów bez obowiązków!

06.09.2016

"Nie ma żadnego systemu na świecie, który oddawałby pełną władze sędziom. Oni chcą zmienić ustrój na sędziokrację. Takiego systemu Europa i świat nie zna" - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł w TV Republika.

Według wiceministra sędziowie, którzy w ostatnich dniach zebrali nadzwyczajny kongres to grupa podzielona i niejednorodna w swoich przekonaniach. Świadczą o tym m.in głosy krytykujące Radę Sądownictwa. Była tam również obecna liczna grupa polityków. 
Minister wypowiedział się krytycznie o zmianach zaproponowanych na ostatnim nadzwyczajnym kongresie. "Uchwały, które proponowali musiałyby doprowadzić do zmiany systemu konstytucyjnego. Nie ma żadnego systemu na świecie, który oddawałby pełnią władze sędziom. Oni chcą zmienić ustrój na sędziokrację. Takiego systemu Europa i świat nie zna" - mówił Warchoł.  

Dodaje też, że "grupa sędziów pałacowych nagle poczuła się zagrożona w swoich przywilejach i dlatego zebrała tę radę". Podkreśla, że sędziowie nagle przeczą temu co mówili przez lata, a kongres jest tego owocem. "Ma on wymiar czysto polityczny" - argumentuje.

Według Marcina Warchoła sędziowie w Polsce to jedna z najbardziej uprzywilejowanych grup społecznych. "(...)zarabiają stosunkowo dużo, bo początkową kwotą jest podwójna średnia krajowa. Jesteśmy na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o wydatki na sądownictwo". Zarazem podkreślił fakt niesprawnego systemu sądowniczego w naszym kraju. "Sprawy ciągną się latami. Liczba dni od wpłynięcia do rozpatrzenia wniosku o sprawę to około 830 dni. Sąd powinien być bliższy obywatelowi. Jest mnóstwo barier i procedur blokujących obywatelowi łatwy dostęp do wejścia na drogę sądową. To się musi zmienić".
Warchoł zapowiedział, że niedługo zostanie przedstawiony pakiet zmian dotyczący zmian w polskim sądownictwie. "Nie można dokładać kolejnych przywilejów, bez wypełniania swoich obowiązków" - spuentował.

ansa/TV Republika

[fot. PAP/ Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook