Jedynie prawda jest ciekawa


Waltz pośrednim beneficjentem Holokaustu. Czemu „GW” nie grzmi?

25.11.2014

„GW” ma problem. Być może dlatego omija sprawę kamienicy prezydent Warszawy.

W siedzibie PiS doszło do sytuacji historycznej. Ponoć pierwszy raz od dłuższego czasu na konferencji w siedzibie partii pojawiła się dziennikarka stołecznej „Gazety Wyborczej”. Omawiana na konferencji prasowej sprawa kradzieży mienia pożydowskiego w latach 40., a następnie przekazania prawa do niej rodzinie Hanny Gronkiewicz-Waltz, interesuje podobno żywo „Wyborczą”.

Gazeta robi jednak wiele, by tego nie pokazać. Obecna na konferencji dziennikarka z Czerskiej słuchała uważnie wystąpienia Jacka Sasina w tej sprawie, ale swoje pytanie zadała na zupełnie inny temat. Wydaje się, że opisana przez „wSieci” historia kamienicy przy Noakowskiego 16 jest dla ludzi z Czerskiej sporym kłopotem.

I nic dziwnego. W tej sprawie przecież mieszają się interesy dwóch sił, do których w „GW” podchodzi się z wielką empatią. Z jednej strony mamy do czynienia z kradzieżą mienia pożydowskiego, z dorabianiem się na Holokauście, z historią, która w „GW” powinna wywołać ostry sprzeciw i silną reakcję. Ale...

Ale, jak reagować, gdy sprawa dotyka wspieranej przez „Wyborczą” władzy? Jak reagować, gdy pośrednim beneficjentem okradzenia ofiar Holokaustu staje się rodzina wiceszefowej partii władzy, którą na Czerskiej popiera się aktywnie?

„Gazeta Wyborcza” ma problem. Dziś stara się reprezentować dwa środowiska, których interesy stają się nie tylko rozbieżne, ale wręcz wymierzone w siebie nawzajem. Być może dlatego „Wyborcza” omija sprawę kamienicy, jaką ukradziono rodzinie polskich Żydów.

Jednak mimo wszystko milczenie „GW” dziwi. Czemu „Wyborcza” nie grzmi, nie alarmuje? Przecież Platforma Obywatelska to projekt przejściowy, zaś historia żydowska liczona już jest w tysiąclecia...

A może sieć powiązań między „GW” i PO jest już ponadczasowa...

Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook