Jedynie prawda jest ciekawa


Waltz pośrednim beneficjentem Holokaustu. Czemu „GW” nie grzmi?

25.11.2014

„GW” ma problem. Być może dlatego omija sprawę kamienicy prezydent Warszawy.

W siedzibie PiS doszło do sytuacji historycznej. Ponoć pierwszy raz od dłuższego czasu na konferencji w siedzibie partii pojawiła się dziennikarka stołecznej „Gazety Wyborczej”. Omawiana na konferencji prasowej sprawa kradzieży mienia pożydowskiego w latach 40., a następnie przekazania prawa do niej rodzinie Hanny Gronkiewicz-Waltz, interesuje podobno żywo „Wyborczą”.

Gazeta robi jednak wiele, by tego nie pokazać. Obecna na konferencji dziennikarka z Czerskiej słuchała uważnie wystąpienia Jacka Sasina w tej sprawie, ale swoje pytanie zadała na zupełnie inny temat. Wydaje się, że opisana przez „wSieci” historia kamienicy przy Noakowskiego 16 jest dla ludzi z Czerskiej sporym kłopotem.

I nic dziwnego. W tej sprawie przecież mieszają się interesy dwóch sił, do których w „GW” podchodzi się z wielką empatią. Z jednej strony mamy do czynienia z kradzieżą mienia pożydowskiego, z dorabianiem się na Holokauście, z historią, która w „GW” powinna wywołać ostry sprzeciw i silną reakcję. Ale...

Ale, jak reagować, gdy sprawa dotyka wspieranej przez „Wyborczą” władzy? Jak reagować, gdy pośrednim beneficjentem okradzenia ofiar Holokaustu staje się rodzina wiceszefowej partii władzy, którą na Czerskiej popiera się aktywnie?

„Gazeta Wyborcza” ma problem. Dziś stara się reprezentować dwa środowiska, których interesy stają się nie tylko rozbieżne, ale wręcz wymierzone w siebie nawzajem. Być może dlatego „Wyborcza” omija sprawę kamienicy, jaką ukradziono rodzinie polskich Żydów.

Jednak mimo wszystko milczenie „GW” dziwi. Czemu „Wyborcza” nie grzmi, nie alarmuje? Przecież Platforma Obywatelska to projekt przejściowy, zaś historia żydowska liczona już jest w tysiąclecia...

A może sieć powiązań między „GW” i PO jest już ponadczasowa...

Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook