Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Waltz pośrednim beneficjentem Holokaustu. Czemu „GW” nie grzmi?

25.11.2014

„GW” ma problem. Być może dlatego omija sprawę kamienicy prezydent Warszawy.

W siedzibie PiS doszło do sytuacji historycznej. Ponoć pierwszy raz od dłuższego czasu na konferencji w siedzibie partii pojawiła się dziennikarka stołecznej „Gazety Wyborczej”. Omawiana na konferencji prasowej sprawa kradzieży mienia pożydowskiego w latach 40., a następnie przekazania prawa do niej rodzinie Hanny Gronkiewicz-Waltz, interesuje podobno żywo „Wyborczą”.

Gazeta robi jednak wiele, by tego nie pokazać. Obecna na konferencji dziennikarka z Czerskiej słuchała uważnie wystąpienia Jacka Sasina w tej sprawie, ale swoje pytanie zadała na zupełnie inny temat. Wydaje się, że opisana przez „wSieci” historia kamienicy przy Noakowskiego 16 jest dla ludzi z Czerskiej sporym kłopotem.

I nic dziwnego. W tej sprawie przecież mieszają się interesy dwóch sił, do których w „GW” podchodzi się z wielką empatią. Z jednej strony mamy do czynienia z kradzieżą mienia pożydowskiego, z dorabianiem się na Holokauście, z historią, która w „GW” powinna wywołać ostry sprzeciw i silną reakcję. Ale...

Ale, jak reagować, gdy sprawa dotyka wspieranej przez „Wyborczą” władzy? Jak reagować, gdy pośrednim beneficjentem okradzenia ofiar Holokaustu staje się rodzina wiceszefowej partii władzy, którą na Czerskiej popiera się aktywnie?

„Gazeta Wyborcza” ma problem. Dziś stara się reprezentować dwa środowiska, których interesy stają się nie tylko rozbieżne, ale wręcz wymierzone w siebie nawzajem. Być może dlatego „Wyborcza” omija sprawę kamienicy, jaką ukradziono rodzinie polskich Żydów.

Jednak mimo wszystko milczenie „GW” dziwi. Czemu „Wyborcza” nie grzmi, nie alarmuje? Przecież Platforma Obywatelska to projekt przejściowy, zaś historia żydowska liczona już jest w tysiąclecia...

A może sieć powiązań między „GW” i PO jest już ponadczasowa...

Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Słowa kluczowe:

Gazeta Wyborcza

,

Polska

,

polityka

,

Warszawa

,

Holokaust

Warto poczytać

 1. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 2. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 3. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 4. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 5. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 6. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 7. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 8. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook