Jedynie prawda jest ciekawa


"Walka z nepotyzmem to projekt widmo"

29.07.2013

Rozmowa z posłem PiS, Marcinem Mastalerkiem.

Stefczyk.info: W interpelacji do Donalda Tuska wraca pan do zapowiedzi premiera, który mówił, że będzie walczył z nepotyzmem. Czego Pan od Tuska oczekuje?

Marcin Mastalerek: Oczekuję od Donalda Tuska spełnienia swojej obietnicy. Premier polskiego rządu nie powinien rzucać słów na wiatr, powinien być rozliczany z obietnic. 27 lipca 2012 roku Tusk, gdy okazało się, że syn nowego ministra rolnictwa Stanisława Kalemby, pracuje w Agencji Rynku Rolnego, która podlega pod to ministerstwo, oburzony zapowiedział walkę z nepotyzmem. Mówił, że we wrześniu pojawi się ustawa, która ureguluje politykę kadrową i zakończy kwestie nepotyzmu. Premier 27 lipca rozpoczął walkę z nepotyzmem. Zakończył ją dwa dni potem, gdy okazało się, że również syn Donalda Tuska pracuje w spółce samorządowo-rządowej, Porty Lotnicze w Gdańsku. Potem okazało się, że współpracował również z Marcinem P., który wówczas był jeszcze Marcinem Plichtą. Oczekuję jedynie spełnienia obietnicy przez premiera. Stąd moja interpelacja i osiem konkretnych pytań.

Jakich?

Pytam m.in. o to, dlaczego nie dotrzymał terminu wrześniowego, na jakim etapie są prace, czy w ogóle ktoś je rozpoczął. Pytam o wszelkie szczegóły zapowiadanego projektu. W dojrzałej demokracji powinno być tak, że polityków rozlicza się z zapowiedzi i deklaracji. W tym wypadku wygląda na to, że projekt walki z nepotyzmem to projekt widmo. Premier zajął się tym projektem jedynie kilka dni. Nie może być tak, że nikt Tuska nie będzie rozliczał z jego słów i obietnic.

Walka z nepotyzmem może premiera przerosła? Może nie ma on pomysłów na zmiany ustawowe?

Tu przecież nie są potrzebne rozwiązania ustawowe, wystarczy dobra praktyka. Jednak człowiek, który w ostatnich latach utworzył kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy dla urzędników blisko związanych z obecną władzą, brzmi mało wiarygodnie. Donald Tusk i PO pobiła rekord w obsadzaniu spółek skarbu państwa, samorządów i wszelkich podmiotów podległych władzy nominatami partyjnymi i ich rodzinami, czy znajomymi. To są rekordziści. Jest czymś wręcz żałosnym, że premier chciał tę sprawę rozwiązywać w ustawach. Wystarczy przecież zwykła ludzka przyzwoitość i kierowanie się kompetencjami a nie znajomościami. Donald Tusk zapowiedział jakiś czas temu powrót Polaków z emigracji. Widziałem, że wróciła córka Jana Vincent Rostowskiego. Do pracy w instytucji podległej Radosławowi Sikorskiemu. Chyba nie o takie powroty chodziło.

Nepotyzm to jednak zawsze coś co władzę kusi.

Platforma nie odkryła pierwsza, czym jest nepotyzm. Z tym zjawiskiem zmagała się każda ekipa rządowa. Jednak takiej skali nepotyzmu dotąd nie było. Tusk pobił nawet tak wytrawnych graczy, jak politycy PSL. Poprzednie władze nie były w tej sprawie święte, ale skala nadużyć była znacznie mniejsza. W tej sprawie nie chodzi o to, by kogoś wykluczać dlatego, że ma kogoś znanego w rodzinie. To, że ktoś jest rodziną osoby działającej publicznie, czy polityka, nie może powodować, że jest skreślany z góry. Zapobiegać trzeba sytuacjom, w których osoby bez żadnych kompetencji otrzymują pracę jedynie dzięki znajomościom. Nikogo wykluczać nie można. Jeśli ktoś jest młody, ale ma kompetencje, nie wolno go dyskryminować. W tej sprawie potrzebna jest przyzwoitość. Nie może być tak, że ktoś otrzymuje pracę jedynie dlatego, że ma znajomości.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook