Jedynie prawda jest ciekawa

Walka w PO może się dla niej źle skończyć

12.11.2015

Dr Hubert Horbaczewski ocenia wewnętrzną walkę w Platformie Obywatelskiej.

Ewentualna walka o przywództwo w PO może skończyć się marginalizacją tej partii na scenie politycznej - mówi PAP politolog dr Hubert Horbaczewski. Jego zdaniem z Platformy mogą odchodzić zarówno ci, którzy nie dostali się do parlamentu, jak i niektórzy posłowie PO gotowi przyjąć warunki PiS.

W czwartek po godz. 13 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu, podczas którego premier Ewa Kopacz złoży dymisję swojego rządu.

"Widać już dzisiaj wyraźnie, że w PO jest - i trudno się dziwić - pewien nastrój klęski. Bez wątpienia to pociąga za sobą zawsze chęć poszukiwania winnych. Wiele wskazuje na to, wielu polityków PO to podkreśla, że kampania wyborcza była autorskim dziełem Ewy Kopacz i pewnie będzie też wiele głosów takich, aby oddała przywództwo w partii" - mówi PAP politolog.

Jego zdaniem jednak "ewentualna walka o przywództwo może się dla tej partii skończyć tragicznie, może się skończyć tak naprawdę śmiercią tej partii lub jej całkowitą marginalizacją na scenie politycznej".

"Istnieje spore ryzyko, że po pierwsze będą uciekali ci, którym nie udał się wejść do parlamentu, że będą szukali nowych struktur, w których mogliby się odnaleźć. Istnieje też ryzyko, że ci, którzy  mimo wszystko dostali się do parlamentu, też będą poszukiwali, powiedzmy delikatnie, cieplejszego miejsca na scenie politycznej. Zwłaszcza, że otrzymali moim zdaniem dosyć jasną propozycję ze strony prezesa PiS słynnej szerokiej biało-czerwonej koalicji. Moim zdaniem było to jasne zaproszenie tych, którzy są gotowi przyjąć warunki PiS" - mówi Horbaczewski.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił podczas wieczoru wyborczego: "Może powstać taki szerszy biało-czerwony obóz w Sejmie. Wyciągamy rękę do tych wszystkich, którzy chcą dobrej zmiany, chcą zmieniać Polskę. Powinno nas być jak najwięcej".

mly/PAP

fot. [PAP/Leszek Szymański]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook