Jedynie prawda jest ciekawa


Walka w PO może się dla niej źle skończyć

12.11.2015

Dr Hubert Horbaczewski ocenia wewnętrzną walkę w Platformie Obywatelskiej.

Ewentualna walka o przywództwo w PO może skończyć się marginalizacją tej partii na scenie politycznej - mówi PAP politolog dr Hubert Horbaczewski. Jego zdaniem z Platformy mogą odchodzić zarówno ci, którzy nie dostali się do parlamentu, jak i niektórzy posłowie PO gotowi przyjąć warunki PiS.

W czwartek po godz. 13 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu, podczas którego premier Ewa Kopacz złoży dymisję swojego rządu.

"Widać już dzisiaj wyraźnie, że w PO jest - i trudno się dziwić - pewien nastrój klęski. Bez wątpienia to pociąga za sobą zawsze chęć poszukiwania winnych. Wiele wskazuje na to, wielu polityków PO to podkreśla, że kampania wyborcza była autorskim dziełem Ewy Kopacz i pewnie będzie też wiele głosów takich, aby oddała przywództwo w partii" - mówi PAP politolog.

Jego zdaniem jednak "ewentualna walka o przywództwo może się dla tej partii skończyć tragicznie, może się skończyć tak naprawdę śmiercią tej partii lub jej całkowitą marginalizacją na scenie politycznej".

"Istnieje spore ryzyko, że po pierwsze będą uciekali ci, którym nie udał się wejść do parlamentu, że będą szukali nowych struktur, w których mogliby się odnaleźć. Istnieje też ryzyko, że ci, którzy  mimo wszystko dostali się do parlamentu, też będą poszukiwali, powiedzmy delikatnie, cieplejszego miejsca na scenie politycznej. Zwłaszcza, że otrzymali moim zdaniem dosyć jasną propozycję ze strony prezesa PiS słynnej szerokiej biało-czerwonej koalicji. Moim zdaniem było to jasne zaproszenie tych, którzy są gotowi przyjąć warunki PiS" - mówi Horbaczewski.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił podczas wieczoru wyborczego: "Może powstać taki szerszy biało-czerwony obóz w Sejmie. Wyciągamy rękę do tych wszystkich, którzy chcą dobrej zmiany, chcą zmieniać Polskę. Powinno nas być jak najwięcej".

mly/PAP

fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook