Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Walka w PO może się dla niej źle skończyć

12.11.2015

Dr Hubert Horbaczewski ocenia wewnętrzną walkę w Platformie Obywatelskiej.

Ewentualna walka o przywództwo w PO może skończyć się marginalizacją tej partii na scenie politycznej - mówi PAP politolog dr Hubert Horbaczewski. Jego zdaniem z Platformy mogą odchodzić zarówno ci, którzy nie dostali się do parlamentu, jak i niektórzy posłowie PO gotowi przyjąć warunki PiS.

W czwartek po godz. 13 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu, podczas którego premier Ewa Kopacz złoży dymisję swojego rządu.

"Widać już dzisiaj wyraźnie, że w PO jest - i trudno się dziwić - pewien nastrój klęski. Bez wątpienia to pociąga za sobą zawsze chęć poszukiwania winnych. Wiele wskazuje na to, wielu polityków PO to podkreśla, że kampania wyborcza była autorskim dziełem Ewy Kopacz i pewnie będzie też wiele głosów takich, aby oddała przywództwo w partii" - mówi PAP politolog.

Jego zdaniem jednak "ewentualna walka o przywództwo może się dla tej partii skończyć tragicznie, może się skończyć tak naprawdę śmiercią tej partii lub jej całkowitą marginalizacją na scenie politycznej".

"Istnieje spore ryzyko, że po pierwsze będą uciekali ci, którym nie udał się wejść do parlamentu, że będą szukali nowych struktur, w których mogliby się odnaleźć. Istnieje też ryzyko, że ci, którzy  mimo wszystko dostali się do parlamentu, też będą poszukiwali, powiedzmy delikatnie, cieplejszego miejsca na scenie politycznej. Zwłaszcza, że otrzymali moim zdaniem dosyć jasną propozycję ze strony prezesa PiS słynnej szerokiej biało-czerwonej koalicji. Moim zdaniem było to jasne zaproszenie tych, którzy są gotowi przyjąć warunki PiS" - mówi Horbaczewski.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił podczas wieczoru wyborczego: "Może powstać taki szerszy biało-czerwony obóz w Sejmie. Wyciągamy rękę do tych wszystkich, którzy chcą dobrej zmiany, chcą zmieniać Polskę. Powinno nas być jak najwięcej".

mly/PAP

fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook