Jedynie prawda jest ciekawa


Walentynowicz: W Polsce na sprawiedliwość nie możemy liczyć

23.01.2013

O filmie "Anatomia upadku" portal Stefczyk.info rozmawia z Piotrem Walentynowiczem, wnukiem śp. Anny Walentynowicz.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia film "Anatomia upadku"? Czy to jest film ważny dla sprawy smoleńskiej?

Piotr Walentynowicz: Ten film w dobry sposób pokazuje skalę zaniedbań, pokazuje jak tendencyjne jest śledztwo, jak wiele elementów, wiadomości jest nie branych pod uwagę z racji tego, że nie pasują do przyjętych tez. Tak przynajmniej sądzę. To, co nie pasowało do teorii przyjętej zaraz po katastrofie, było odrzucane. Ten film jest ważny i powinien być promowany. Obecnie mamy zapowiedź emisji filmu National Geographic Channel o katastrofie. Z informacji o tym filmie wynika, że warto byłoby, żeby również film pani Anity Gargas pokazał dany kanał. Wtedy widzowie będą mogli zapoznać się z dwoma stronami tej strony. Tylko wtedy będą mogli sami wyrobić sobie własne zdanie.

"Anatomia upadku" pokazuje również, że w zasięgu polskiego państwa są świadkowie i informacje pokazujące fałsz rosyjskich ustaleń. Dlaczego nie skorzystano z nich?

Film rzeczywiście dowodzi, że była możliwość podważenia ustaleń MAK. Dlaczego tego nie zrobiono? Tego nie wiem. Skoro czyni się wszystko, by kłamstwo miało znamiona prawdy, to robi się to w jakimś celu. Bóg jeden raczy wiedzieć, dlaczego tak jest. Póki sprawa nie zostanie rzetelnie wyjaśniona można jedynie spekulować, domyślać się itd. Jednak tego nie chcę robić. Nie wiem, jak trzeba być pozbawionym człowieczeństwa osobnikiem, żeby dopuścić do tej sytuacji, by sprawę śmierci polskich obywateli przekazać Rosjanom. Jak można było dopuścić, by o tej sprawie decydowała Rosja a nie Polska? To jest niewiarygodne. Nie wiem, które niepodległe państwo w Europie pozwoliłoby sobie na taką służalczość wobec Rosji. Chyba tylko Polska...

Film Anity Gargas pokazuje również jak wielka jest niechęć rządu, komisji Millera i prokuratora Seremeta do rozmawiania z osobami krytycznie patrzącymi na oficjalne ustalenia...

To jedna klika. Pan premier mówił nawet otwarcie na spotkaniu z rodzinami, że on i ministrowie to jedna klika.

Dlaczego oni nie chcą się spotykać z krytykami? Rozmawiają tylko z osobami myślącymi tak jak oni, np. z dziennikarzami "Polityki".

To jest naturalne, że oni chcą się spotykać jedynie w grupkach wzajemnej adoracji. Wtedy nikt im "krzywdy" nie zrobi. Oni unikają natomiast kontaktu z krytykami, ponieważ wtedy zostaliby postawieni w bardzo niewygodnej sytuacji. Musieliby bowiem odpowiadać na pytania, na które nie mają ochoty odpowiadać. Musieliby zacząć kłamać i kombinować, co w końcu wyszłoby na jaw. Wyszłoby, że każdy z nich kłamie. Unikają więc w ogóle konfrontacji. Jeśli mówi się prawdę nie można się pomylić. Jeśli wciąż się kłamie, to w końcu stanie się to jasne.

Mamy szanse na dojście do prawdy w obecnej sytuacji politycznej?

W chwili obecnej nie widzę takiej możliwości. Rządzący robią wszystko, by sprawa pozostała na ustaleniach przyjętych między Putinem i Tuskiem. Teza związana z przyczyną katastrofy - błąd pilotów - została ustalona. I teraz robi się wszystko, by tak właśnie zostało. My mamy możliwość dojścia do prawdy, ale musi się zmienić struktura polityczna w Polsce. Środowisko rządzące dysponuje "niezależną telewizją", "niezależnymi mediami". Mają wszystko na krótkiej smyczy, również urzędy i instytucje. Póki ten system władzy się nie zmieni, musimy czekać i działać. Prawnicy nie ustają w wysiłkach, by sprawę śledztwa smoleńskiego skierować do Trybunału w Strasburgu. W Polsce obecnie na sprawiedliwość nie możemy liczyć. To jest pewne.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook