Jedynie prawda jest ciekawa


Walentynowicz: Skrajna buta prokuratury

15.12.2013

Biorę pod uwagę konieczność powtórnej ekshumacji. Ale to ostateczność - mówi Janusz Walentynowicz, syn Anny "Solidarność", która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Stefczyk.info: Prokuratura twierdzi, że nie otrzymała żadnych nowych wniosków dowodowych ws. ciała Anny Walentynowicz, że wątpliwości są rozstrzygnięte, a wszelkie posiadane materiały udostępniła rodzinie. Czy zamierzają Panowie złożyć takie wnioski? 

Janusz Walentynowicz, syn ś.p. Anny: Na pewno jakieś wnioski będą złożone. To kwestia czasu, bo musimy się jakoś zebrać wszyscy razem i zastanowić się jakoś wspólnie co zrobić, żeby wyrządzić jak najmniejsze krzywdy ludziom, którzy też mogą być w tę sprawę pośrednio zamieszani. Mam na myśli ostateczne  rozwiązania, czyli ponowną ekshumację.

Bierze pan pod uwagę taką konieczność?

Biorę. Biorę pod rozwagę taką możliwość, przy czym jest to absolutna ostateczność. Ale jeżeli już nie będzie żadnych innych możliwości zweryfikowania tego, co wiemy, to wtedy będzie trzeba pomyśleć o ponownej ekshumacji, przy czym jak mówię  - doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że wtedy któraś z rodzin będzie zmuszona przeżywać ponowną traumę  i wracać  do wspomnień. Mam w związku z tym olbrzymie dylematy moralne. Ale to jest absolutna ostateczność. Ale chcemy się najpierw zastanowić, co można jeszcze zrobić.

A jakie inne ewentualności panowie rozważają?

Jest kilka możliwości. Ale nie chciałbym uprzedzać naszych działań, dlatego że z moich doświadczeń wynika,że prokuratura zamiast nam pomóc robi wszystko, żeby nam takie  działania utrudnić. Dopiero w momencie, kiedy  już są przyparci do ściany i nie mają wyjścia, wtedy  łaskawie coś tam  w naszym kierunku zrobią. Dlatego nie chciałbym publicznie deklarować, co i jak chcemy  zrobić. Chcemy się po prostu zabezpieczyć przed jakąkolwiek ingerencją z zewnątrz i przed formami nacisku na osoby, które mogłyby nam w jakiś sposób pomóc.


Pan i pana syn jesteście absolutnie pewni, że to ciało, które zostało pochowane w Gdańsku to nie jest ciało pani Anny? Przecież jednak były zrobione badania DNA, które potwierdziły tożsamość.  Czy panowie uważają, że zostały wykonane błędnie albo po prostu sfałszowane?

Jestem bardzo daleki od tego co zostało zrobione i jak to zostało zrobione, bo ja się na tym absolutnie nie znam. Ale nie mam nawet za grosz zaufania do tego,  co robi prokuratura. Bo od samego początku ich działania pokazują, że zamiast dążyć do wyjaśnienia katastrofy i wszystkich okoliczności z nią związanych,  robią wszystko, żeby tę sprawę zaciemnić, zagmatwać , przeciągnąć w czasie.  
Byliśmy razem z synem obecni w trakcie obu sekcji i od początku byliśmy pewni, że żadne z ciał nie jest ciałem naszej mamy i babci. 


Zgłaszaliście to prokuraturze?

Oczywiście. W momencie, kiedy prokuratura z triumfem ogłosiła, że badania DNA potwierdzają tożsamość - myśmy bardzo wyraźnie powiedzieli razem z Piotrem, że przyjmujemy to do wiadomości, co nie jest  równoznaczne z tym, że potwierdzamy, że ciało, które  jest w tej chwili pochowane w grobie jest ciałem naszej mamy i babci.


Prokuratura jest pewna swoich ustaleń...

Gdy czytałem ten dzisiejszy komunikat to odniosłem wrażenie, że jest to takie zderzenie z automatem. Tak jakbym poszedł do bankomatu, chciał wypłacić pieniądze, a bankomat mi mówił, że nie ma środków na koncie, podczas gdy ja wiem, że są.  To jest taka dyskusja z automatem. Ja mówię jedno, a prokuratura swoje. Teraz mówią, że nie będą podejmować polemiki. W moim przekonaniu jest to jakieś skrajny wyraz arogancji i buty. Bo wydaje mi się, ż organ powołany do tego, żeby sprawę wyjaśnić - powinien próbować wytłumaczyć nam jak to się stało, jak do tego doszło, dlaczego do tego doszło.
Powinniśmy mieć możliwość jakiejś rozmowy. Ja już nie mówię o przekonywaniu się wzajemnym ale o ludzkiej rozmowie. Tak jak człowiek z człowiekiem  siada i rozmawia na jakiś temat. I ta rozmowa się toczy. Natomiast tu jest  rozmowa z automatem, który jest zaprogramowany na określone kwestie i dyskusji nie ma żadnej. To jest przerażające. 

Prokuratorzy  kwestionują też fakt, że z ust jednego z nich usłyszeli panowie, że możecie się starać o przeprowadzenie niezależnych badań DNA za granicą.


Taka propozycja wyszła od prokuratora Seja. Nie wiem, czemu w tej chwili prokuratura stara się odwrócić kota ogonem. Co więcej - ja odniosłem wrażenie, że prokurator Sej był zaskoczony  sytuacją, w jakiej się znalazł. Przy czym, być może zaskoczony był rzeczywiście, a być może jego zachowanie  było obliczone na to, abym ja tak to odebrał. W każdym razie rozmowa na temat powtórnych badań DNA wyszła od niego. Nie od nas. 


I właśnie takie badanie wymagałoby powtórnej ekshumacji? 

Tak. Bo my nie dysponujemy żadnym próbkami, które  mogłyby być poddane identyfikacji. Bo i skąd? A ja nie mam żadnej pewnosci, że  próbki które otrzymamy z prokuratury do ewnetualnego powtórnego badania w naszym zakresie są próbkami pobranymi z tego ciała.  Ale powtarzam - powtórna ekshumacja to ostateczność.


rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot: Wikipedia/CC/Artur Andrzejka]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook