Jedynie prawda jest ciekawa


Walentynowicz: Policzek w twarz mojej babci

28.09.2012

O słowach Andrzeja Seremeta w czasie sejmowej debaty nt. katastrofy smoleńskiej oraz ekshumacji ciała śp. Anny Walentynowicz portal Stefczyk.info rozmawia z Piotrem Walentynowiczem, wnukiem legendarnej działaczki "Solidarności".

Stefczyk.info: Prokurator Generalny Andrzej Seremet obarczył w czasie sejmowej debaty o śledztwie smoleńskim Pana rodzinę winą za błędną identyfikację Pana babci.

Piotr Walentynowicz: W przeciwieństwie do prokuratora Seremeta my chcemy się trzymać faktów. Pan Seremet nie uczestniczył w rozpoznaniu zwłok śp. Anny Walentynowicz. To już obala jego teorię. Po drugie, tata rozpoznał ciało babci bez problemów. Wskazał dodatkowo cechy charakterystyczne, które upewniły ludzi prowadzących identyfikację w tym, że tata ma rację. Wskazał miejsca pooperacyjne, w których babcia miała blizny. One tam były. To wszystko zostało zaprotokołowane w Rosji. Materiały te znajdują się w prokuraturze i są objęte klauzulą tajności.

Co pokazała ekshumacja?

Ciało, które ekshumowano w Gdańsku, nie miało śladów pooperacyjnych, które wskazywał tata w Moskwie. Dopiero ciało wydobyte z grobu w Warszawie miało takie ślady. Nie rozumiem jednak jak mogło dojść do takiej pomyłki, dlaczego nie wykorzystane zostały próbki DNA pobrane przez Rosjan. Jeśli procedury miały być perfekcyjne i na najwyższym standardzie, jak zapewnia marszałek Kopacz i prokurator Seremet, to dlaczego nie skorzystano z tych próbek? Może Rosjanie nie umieli korzystać ze sprzętu, jakim dysponowali?

Jak Państwo wypowiedź Seremeta odebrali?

Ona jest policzkiem wymierzonym pośmiertnie w twarz babci. On zmusza nas do podawania szczegółów dotyczących mojej babci. Myśmy nie zamierzali w ogóle zajmować się takimi sprawami. Kłamstwo Seremeta sprawiło, że musimy mówić o rzeczach trudnych. To jest również policzek w twarz naszej rodziny, ponieważ myśmy wnosili do prokuratora Seremeta, by objął to śledztwo swoim nadzorem. Mieliśmy zastrzeżenia do działań prokuratury wojskowej.

Usłyszeliście Państwo od kogoś słowo "przepraszam"?

Podobno premier w Sejmie powiedział "przepraszam". Nam na tych przeprosinach w ogóle nie zależy. Słowo premiera dla nas nic nie znaczy. My się domagamy działania i wyjaśnienia tego, kto zawiódł, kto nie wywiązał się ze swoich obowiązków. Oczekujemy również wyciągnięcia konsekwencji.

Sławomir Cenckiewicz w jednym z tekstów napisał, że od śp. Anny Walentynowicz zaczyna się upadek kłamstwa smoleńskiego. Jak Pan ocenia takie słowa?

Staram się trzymać z daleka od takich doniosłych opinii. Powiem jednak szczerze, że zaczynam myśleć, że to rzeczywiście jakiś Palec Boży zza grobu babci sprawił, że to wszystko wyszło na jaw. Od babci się zaczęło. Istnieje szansa na zdemaskowanie kłamstw, jakie sączone były opinii publicznej. Mam nadzieję, że uda się wyciągnąć konsekwencje od ludzi, którzy się tego dopuścili. Słowa Sławka są prawdziwe, czuje to.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook