Jedynie prawda jest ciekawa


Walentynowicz: Policzek w twarz mojej babci

28.09.2012

O słowach Andrzeja Seremeta w czasie sejmowej debaty nt. katastrofy smoleńskiej oraz ekshumacji ciała śp. Anny Walentynowicz portal Stefczyk.info rozmawia z Piotrem Walentynowiczem, wnukiem legendarnej działaczki "Solidarności".

Stefczyk.info: Prokurator Generalny Andrzej Seremet obarczył w czasie sejmowej debaty o śledztwie smoleńskim Pana rodzinę winą za błędną identyfikację Pana babci.

Piotr Walentynowicz: W przeciwieństwie do prokuratora Seremeta my chcemy się trzymać faktów. Pan Seremet nie uczestniczył w rozpoznaniu zwłok śp. Anny Walentynowicz. To już obala jego teorię. Po drugie, tata rozpoznał ciało babci bez problemów. Wskazał dodatkowo cechy charakterystyczne, które upewniły ludzi prowadzących identyfikację w tym, że tata ma rację. Wskazał miejsca pooperacyjne, w których babcia miała blizny. One tam były. To wszystko zostało zaprotokołowane w Rosji. Materiały te znajdują się w prokuraturze i są objęte klauzulą tajności.

Co pokazała ekshumacja?

Ciało, które ekshumowano w Gdańsku, nie miało śladów pooperacyjnych, które wskazywał tata w Moskwie. Dopiero ciało wydobyte z grobu w Warszawie miało takie ślady. Nie rozumiem jednak jak mogło dojść do takiej pomyłki, dlaczego nie wykorzystane zostały próbki DNA pobrane przez Rosjan. Jeśli procedury miały być perfekcyjne i na najwyższym standardzie, jak zapewnia marszałek Kopacz i prokurator Seremet, to dlaczego nie skorzystano z tych próbek? Może Rosjanie nie umieli korzystać ze sprzętu, jakim dysponowali?

Jak Państwo wypowiedź Seremeta odebrali?

Ona jest policzkiem wymierzonym pośmiertnie w twarz babci. On zmusza nas do podawania szczegółów dotyczących mojej babci. Myśmy nie zamierzali w ogóle zajmować się takimi sprawami. Kłamstwo Seremeta sprawiło, że musimy mówić o rzeczach trudnych. To jest również policzek w twarz naszej rodziny, ponieważ myśmy wnosili do prokuratora Seremeta, by objął to śledztwo swoim nadzorem. Mieliśmy zastrzeżenia do działań prokuratury wojskowej.

Usłyszeliście Państwo od kogoś słowo "przepraszam"?

Podobno premier w Sejmie powiedział "przepraszam". Nam na tych przeprosinach w ogóle nie zależy. Słowo premiera dla nas nic nie znaczy. My się domagamy działania i wyjaśnienia tego, kto zawiódł, kto nie wywiązał się ze swoich obowiązków. Oczekujemy również wyciągnięcia konsekwencji.

Sławomir Cenckiewicz w jednym z tekstów napisał, że od śp. Anny Walentynowicz zaczyna się upadek kłamstwa smoleńskiego. Jak Pan ocenia takie słowa?

Staram się trzymać z daleka od takich doniosłych opinii. Powiem jednak szczerze, że zaczynam myśleć, że to rzeczywiście jakiś Palec Boży zza grobu babci sprawił, że to wszystko wyszło na jaw. Od babci się zaczęło. Istnieje szansa na zdemaskowanie kłamstw, jakie sączone były opinii publicznej. Mam nadzieję, że uda się wyciągnąć konsekwencje od ludzi, którzy się tego dopuścili. Słowa Sławka są prawdziwe, czuje to.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook