Jedynie prawda jest ciekawa


Walentynowicz: Nie odpuścimy sprawy zamiany ciał

05.10.2012

O braku śledztwa ws. zamiany ciała śp. Anny Walentynowicz oraz śp. Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej oraz ostatnich słowach prokuratora Andrzeja Seremeta ws. identyfikacji śp. Walentynowicz portal Stefczyk.info rozmawia z Piotrem Walentynowiczem, wnukiem legendy "Solidarności".

Stefczyk.info: Andrzej Seremet mówi w jednej ze stacji radiowej, że zostanie Panu okazany protokół okazania ciała Pana babci. Prokurator Generalny wskazywał, że Pan publicznie apelował o to, a on chce zaspokoić Pańską ciekawość. Jak Pan to komentuje?

Piotr Walentynowicz: Jestem zaskoczony słowami prokuratora Seremeta. Ja przecież znam ten dokument. Zapoznawałem się z nim już, a obecnie nie wnosiłem o udostępnienie go mnie. Ja apelowałem o to, by ten dokument ujawnić i udostępnić wszystkim osobom. Każda osoba zainteresowana powinna mieć wgląd w ten materiał. Pełnomocnicy reprezentujący rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej na tej podstawie mogliby formułować swoje wnioski i planować działania.

Ten dokument jest ważny?

To jest jedyny dokument, podpisany przez mojego ojca, jedyna czynność, w której on brał udział. Jedynie ten dokument może pokazać, czy on się pomylił, czy też dobrze rozpoznał ciało mojej babci. Inne wyniki, inne badania, przeprowadzone bez obecności mojego ojca, nie mogą świadczyć o tym, że on się pomylił.

Prokurator Seremet wciąż stoi na stanowisku, że to Państwa rodzina się pomyliła.

Jego obecna wypowiedź ws. protokołu świadczy o tym, że prokurator jest zupełnie niezorientowany w tej sprawie. W prokuraturze przecież znajduje się dowód, że ja już otrzymałem do wglądu ten materiał. Ja oczywiście bardzo chętnie jeszcze raz się jemu przyjrzę. Ta sytuacja pokazuje dobrze, jak jest prowadzone to śledztwo. Mówimy od dawna o tym. Podpieranie się dokumentami z czynności, w których mój ojciec nie brał udziału, nie ma sensu. Cała dokumentacja posłużyła nam do poddania w wątpliwość rzetelności identyfikacji i pochówku. Ta dokumentacja jest fałszywa. Jak może ona zatem świadczyć o tym, że myśmy się pomylili. Ale oczywiście, wszystko co dotyczy Smoleńska, najlepiej zamieść pod dywan i liczyć, że ludzie zapomną.

Andrzej Melak mówił, że liczy, iż Państwo tej sprawy nie odpuszczą, że będziecie walczyć o ukaranie winnych zamiany ciała Pana babci.

Na pewno nie odpuścimy. Po tym, jak Pan Seremet obraził naszą rodzinę, widząc jak niekompetentnie prokuratura działa, że nie przykłada się zupełnie do tej sprawy na pewno nie odpuścimy. już starczy tych tajemnic smoleńsko-katyńskich. Choć miałaby to być ostatnia rzecz, jaką ja zrobię, zapewniam, że doprowadzę do sytuacji, że prawda przynajmniej o mojej babci wyjdzie na jaw. Na razie nie wiem, jakie konkretnie kroki podejmiemy. W sobotę spotykamy się z naszym pełnomocnikiem. Będziemy ustalać, co dalej możemy zrobić, jakie mamy możliwości. Zakładam, że takie są. Gdybyśmy ich już nie mieli, to oznaczałoby, że żyjemy w państwie totalitarnym, a nie w demokracji.

Rozmawiał TK
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook