Jedynie prawda jest ciekawa


Walentynowicz: Klęska oficjalnej propagandy

11.04.2013

Rozmowa z Piotrem Walentynowiczem, wnukiem śp. Anny Walentynowicz.

Stefczyk.info: Coraz więcej osób wydaje się być rozczarowanych postawą czynników oficjalnych ws. smoleńskiej. Jak Pan ocenia to, z czym mamy do czynienia od 10 kwietnia? Strona rządowa realizuje jakiś plan, czy działa nierzetelnie z innych powodów?

Piotr Walentynowicz: Ja staram się jak najdalej od siebie trzymać domysły, czy mamy do czynienia z jakimś planem, z realizacją czyichś zamierzeń. Wolę przyglądać się faktom. Fakty z kolei są takie, że po trzech latach od katastrofy rysuje się wyraźny obraz. Do dziś nie mamy materiału dowodowego, on wciąż jest w rękach Rosjan. Nasi śledczy mają więc do niego bardzo ograniczony dostęp. Z roku na rok mnożą się natomiast wątpliwości, co do przebiegu katastrofy, jej przyczyn oraz czynności, za które odpowiadał nasz rząd czy prokuratura. Do tego dochodzą pomyłki ciał, ekshumacje itd. Należy więc zapytać prezydenta Komorowskiego czy teraz po tych latach, po ujawnieniu tych faktów, jest w stanie znów stanąć i z dumnie wypiętą piersią powiedzieć: "w obliczu katastrofy smoleńskiej państwo zdało egzamin". Tymczasem państwo nie tylko nie zdało tego egzaminu. Ono do niego nie podeszło.

Wydaje się, że rządzący mają jednak o sobie dobre zdanie. Komisja Laska zaczyna właśnie bronić rządowych ustaleń.

Wiele niejasności w sprawie smoleńskiej mnie szokuje i zatrważa. I jedną z takich spraw jest skala nagonki medialnej i czynników oficjalnych na każdego, kto myśli i powie coś co stoi w sprzeczności z ustaleniami raportu MAK i Millera. To zdaje się nie jest naturalne zjawisko w demokracji. To budzi wątpliwości co do niezależności tych wszystkich mediów, które na tę nagonkę się godzą i wręcz w niej uczestniczą.

Trzecia rocznica tragedii smoleńskiej zgromadziła tłumy Polaków. Te oddolne inicjatywy to znak, że oficjalna propaganda poniosła klęskę?

Tak, to świadczy o klęsce tej propagandy, która powtarzała nam, że sprawą smoleńską nie należy się już interesować, że wszystko już wiadomo. To również świadczy o tym, że klęskę poniosły czynniki oficjalne wyjaśniające tę tragedię. Fakt, że mamy w społeczeństwie podział niemal na pół: połowa Polaków uznaje, że raport Millera mówi prawdę, połowa, że kłamie. Gdyby wszystko zostało zrobione rzetelnie, to zapewne większość Polaków przyjęłaby ustalenia oficjalne. Za teoriami alternatywnymi opowiadała się tylko wąska grupa osób. Tymczasem my mamy podział niemal na dwie równe połowy. To nie jest normalne zjawisko. Nie słyszałem, by gdzieś na świecie coś podobnego się zdarzyło. Już to świadczy o klęsce oficjalnej propagandy.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook