Jedynie prawda jest ciekawa


Walentynowicz: Czas na poważne podejście do Smoleńska

07.01.2013

Rozmowa z Piotrem Walentynowiczem, wnukiem śp. Anny Walentynowicz, która zginęła w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Prokuratura wojskowa przyznała m.in. Pana rodzinie status pokrzywdzonych w śledztwie, prowadzonym w Poznaniu. Prowadzony tam wątek dotyczy zaniedbań i niedopełnienia obowiązków przez prokuraturę zaraz po katastrofie smoleńskiej, również sprawy braku polskich badań i sekcji zwłok. Jakie Pan ma oczekiwania wobec tego śledztwa?

Piotr Walentynowicz: O konkretnych działaniach i planach należy rozmawiać z naszymi pełnomocnikami. Moje oczekiwania po tym śledztwie są jasne: spodziewam się, że ktoś wreszcie się na poważnie zajmie sprawą śledztwa smoleńskiego. Może jak ktoś zostanie za coś ukarany, jeśli wyciągnie się odpowiedzialność za zaniedbania, to ktoś inny weźmie się wreszcie do prawdziwej i rzetelnej pracy. Zakładam, że nie wszyscy w tej sprawie mają złą wolę. Gdzieś tam w prokuraturze muszą być jacyś uczciwi ludzie. To jest niemożliwe, żeby tam byli tylko nieuczciwi.

Z jakiego powodu śledztwo ws. zaniedbań jest dla Pana ważne?

Zaniedbania rzucają cień na całokształt działań prokuratury w tej sprawie. Jeśli były jakieś zaniedbania w jakiejkolwiek kwestii, to jest podstawa, by twierdzić, że są zaniedbania w całym śledztwie, w innych wątkach i działaniach. Ja uważam, że śledztwo jest prowadzone stronniczo, służalczo wobec Rosji. To w ogóle nie jest śledztwo, ale farsa. Być może wyciągnięcie odpowiedzialności, takie działania jak w poznańskiej prokuraturze, wyeliminuje nierzetelnych i nieuczciwych ludzi z tego śledztwa i uda się zmienić podejście do tego śledztwa. Dziś wygląda to fatalnie, wystarczy spojrzeć, że brzozę badano trzy lata po katastrofie i dopiero ostatnio szukano materiałów wybuchowych na wraku. Trzeba powołać jakąś komisję międzynarodową, która się zajmie tym śledztwem.

Wierzy Pan, że prokuratura może zacząć lepiej działać sama z siebie?

Osobiście uważam, że niestety nasza prokuratura w ogóle sobie z tym nie radzi. Nie chcę spekulować, dlaczego tak się dzieje. Jednak nie widzę tu zbyt wielu kompetentnych ludzi. Rosyjskiej prokuraturze nie ufam z założenia. O rzetelności polskiej prokuratury nie mam dobrego zdania, ponieważ mam doświadczenia z ekshumacji mojej babci. Widziałem, jak oni są rzetelni... Nie mam więc powodu, by ufać polskiej prokuraturze. Niestety również nie mam zaufania do prokuratora generalnego.

Przejęcie sprawy przez prokuraturę powszechną, co postuluje coraz więcej osób, nic nie zmieni?

W moim pojęciu to niczego nie zmienia. To jednak jest jedynie moja ocena. Być może ona nie jest zgodna ze stanem faktycznym.

Widzi Pan szanse na powstanie międzynarodowej komisji ds. katastrofy smoleńskiej?

Uczestniczyłem w posiedzeniach zespołu parlamentarnego i wiem, że nie ma żadnych problemów prawnych z powołaniem takiej komisji. Wiem, że jest taka możliwość, ale rząd robi wszystko, by to uniemożliwić. Robi się wszystko, żeby taka komisja nie powstała. Blokuje się możliwości prawne. Mamy zabawę w kotka i myszkę. Robi się wszystko, by o katastrofie smoleńskiej mówiło się dużo, ale nie robi się nic, by dojść do prawdy o tragedii.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook