Jedynie prawda jest ciekawa


Waldy Dzikowski: Bliższa jest mi historia rtm. Pileckiego

29.08.2013

Platforma Obywatelska coraz bardziej nerwowo reaguje na gasnące poparcie wyborców. Wczoraj Donald Tusk zagroził, że jeśli warszawiacy odwołają w referendum Hannę Gronkiewicz-Waltz, to on i tak ją z powrotem powoła na komisarza stolicy. O to, jak ocenia się z perspektywy Poznania, tę dosyć oryginalną mobilizację mieszkańców Warszawy spytaliśmy posła PO, Waldy'ego Dzikowskiego.

Stefczyk.info: - Nie odnosi Pan wrażenia, że premier Donald Tusk, zapowiadając powołanie Hanny Gronkiwicz Waltz na komisarza Warszawy, w przypadku jej odwołania w referendum ze stanowiska prezydenta, rzuca wyzwanie warszawiakom i ich trochę prowokuje?


Waldy Dzikowski: - Ale z moich informacji wynika, że nie ma takiej decyzji. To pojawiła się na zasadzie jakiejś plotki gdzieś tam rozprowadzanej. Tak więc, jak będzie taka decyzja, to wówczas będę się do niej merytorycznie odnosił. Na razie jej nie ma.

Można sobie wyobrazić różne scenariusze. Ja mam nadzieję i wierzę w to, że to referendum, które jest Warszawie kompletnie niepotrzebne, szkoda tylko na to czasu, jest referendum politycznym. Uważam, że Hanna Gronkiewicz-Waltz, przy tych możliwości, jakie są, wypełnia swoje obowiązki znakomicie.

- A nawet jeśli to jest tylko plotka, to nie boi Pan, że zamiast zdemobilizować warszawiaków, to wręcz przeciwnie, spowoduje ich nadzwyczajną mobilizację w obliczu takiej arogancji władzy?

Ja nie siedzę w głowie warszawiaków. Ja cenię ich pracowitość, inteligencję i rozsądek i mam nadzieję, że zrobią wszystko, żeby Hanna Gronkiewicz-Waltz zostałą na swoim stanowisku, bo to gwrantuje miastu stabilizację. Ale nie będę wnikał w serca i w głowy warszawiaków, czy ta plotka robi na nich wrażenie czy nie. Na mnie nie robi.


- A jak Pan skomentuje nadzwyczajną aktywność pani prezydent, odkąd zaczęto zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum. Gdyby była tak pracowita wcześniej, przez 7 lat pewnie nie musiałaby obawiać się żadnego referendum...


W polityce dużą sztuką jest przyznanie się do błędu. Nie zawsze polityk jest do tego zdolny i będzie brnął w ślepy zaułek. Pani prezydent powiedziała, że miała kłopot z komunikacją, tłumaczeniem warszawiakom. Ona cieszyła się z inwestycji, które są w Warszawie i ja w Poznaniu zazdroszczę wam tych inwestycji, które macie tu w Warszawie, ale pewnie nie przewidziała tego, że to też rodzi komplikacje. Ta radość z zakończonych inwestycji poprzedzana jest jednak przez kłopoty mieszkańców, kiedy te inwestycje się toczą i są utrudnienia, ludzie spóźniają się do pracy, mają różnego rodzaju kłopoty logistyczne i pewnie właśnie tego nie przewidziała.

Jednak ja uważam, że przyznanie się do takich błędów, zwłaszcza w komunikowaniu się, jest dużą sztuką dla polityka. A jeszcze na bazie tych błędów, dokonanie poprawek i to w szybkim terminie, jest w ogóle genialne.


- Jedną z rzeczy, w których pani Gronkiewicz-Waltz nie zmieniła zdanie i trwa w dziwnym uporze, co szokuje znaczną część warszawiaków, jest jej decyzja renowacji i powrotu na Plac Wileński pomnika Braterstwa Broni czyli "Czterech Śpiących", ku czci Armii Czerwonej... Czy na tym symbolicznym miejscu, gdzie w piwnicach wokół placu katowano AK-owców - zarówno przez sowieckich oprawców jak i "rodzimych", z UB - jest miejsce na taki... pomnik?


Ten problem zostawiam władzom i mieszkańcom Warszawy, nie jestem do końca zorientowany, dlaczego, w jaki sposób, jakie są przesłanki tej czy innej decyzji.

To jest sprawa stolicy Warszawy. Ja mogę mówić i to z dużą szczerością, czy należy coś zmienić, np. nazwę ulicy w Poznaniu.


- A Pana zdaniem, z punktu widzenia Poznania, taki pomnik na cześć Armii Sowieckiej powinien stać w stolicy państwa?


To jest trudne pytanie, bo ono jest wrażliwe i dotyczy historii. Ludzie mają różne poglądy na ten temat. Nie chciałbym ani jednych, ani drugich obrazić. O historii zawsze trzeba pamiętać, ale nie można nią żyć.


- Ale teraz powstał pomysł, żeby zamiast pomnika Braterstwa Broni na tym placu wznieść pomnik ku czci rotmistrza Pileckiego. Czy to nie jest lepszy symbol, dla tego miejsca i całej stolicy?


To takie same pytanie z kategorii historycznych i te sprawy jakby nie należą do mnie...


- Ale tu ma znaczenie miasto? A gdyby taka sytuacja miała miejsce w Poznaniu - mamy pomnik chwały Armii Sowieckiej i jest pomysł jego zastąpienia pomnikiem rtm. Pileckiego. Jakby Pan głosował?


Bliższa jest mi historia rotmistrza Pileckiego.


Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

not. zrk
[fot. waldydzikowski.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook