Jedynie prawda jest ciekawa


Walczymy o dobro polskich rolników

04.01.2013

Dochodzi do takich sytuacji, że nasi koledzy rolnicy nie mogą w ogóle nabyć ziemi, bo te tzw. słupy opanowały całość rynku! Są wysłannikami dużych korporacji finansowych z zagranicy, spółdzielni duńskich czy niemieckich i w ich imieniu działają, powiększając swoje gospodarstwa, a nasi rolnicy po prostu nie mają siły przebicia - mówi Jan Kozak Wiceprzewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego (MKP RWZ)

Stefczyk.info: Od miesiąca protestują państwo w Szczecinie. Może pan przypomnieć naszym czytelnikom, jakie są państwa postulaty?

To temat na bardzo długą rozmowę. Natomiast w krótkim streszczeniu, pierwszy z głównych tematów dotyczy odpowiedniego gospodarowania ziemią. Chodzi nam tutaj o wyeliminowanie tzw. słupów, o zapewnienie zabezpieczeń dla polskich rolników, jak również o możliwość dzierżawy ziemi jak prawnego zagospodarowania gruntów. Mamy też postulat o pewne ułatwienia nabycia ziemi dla młodych rolników, którzy chcą pozostać na roli.

Co ma pan na myśli, mówiąc o słupach? Nie wszyscy mogą mieć świadomość, kim oni są.

To osoby, które w imieniu kapitału zachodniego wykupują duże ilości polskich gruntów. Ci ludzie zgłaszają się, dostają odpowiednie zaświadczenia, że są rolnikami, stają do przetargów i wykupują ziemię, nawet po 100 czy 200 hektarów. I już na drugi dzień są w stanie zapłacić – pomimo wcześniejszych deklaracji, że tak nie jest – nawet kilka milionów złotych. Nikt nie zadaje pytania, skąd wziął na to pieniądze i czym może grozić taka sytuacja.

A czym może grozić?

Powiem w ten sposób – to jest proces nagminny, zwłaszcza w naszym województwie zachodnio-pomorskim. Dochodzi do takich sytuacji, że nasi koledzy rolnicy nie mogą w ogóle nabyć ziemi, bo te tzw. słupy opanowały całość rynku! Są wysłannikami dużych korporacji finansowych z zagranicy, spółdzielni duńskich czy niemieckich i w ich imieniu działają, powiększając swoje gospodarstwa, a nasi rolnicy po prostu nie mają siły przebicia.

W jakiej formie przebiega państwa protest?

Do tej pory jeździliśmy po ulicach, blokując je i demonstrując, że nie ma zgody naszych rolników na takie zachowanie, na taką politykę rolną. W tej chwili zawiesiliśmy jednak protest na czas rozmów z przedstawicielami rządu.

Właśnie o te rozmowy chcieliśmy również zapytać. Był u państwa na rozmowach minister Kalemba, byli i są przedstawiciele instytucji rządowych i państwowych. Czy coś z nich wynika?

To, co uzgodniliśmy z ministrem Kalembą to jedynie kierunki przyszłych rozmów. Wszystkie problemy – ja to tak nazywam - wrzuciliśmy w duży młyn – on zaczął mielić, a na efekty trochę poczekamy, choć powiem szczerze, że w tej chwili jest ze strony ministerstwa pewien opór. Mam nadzieję, że pójdziemy do przodu. Mamy obietnicę z Ministerstwa Rolnictwa, że jeśli nie dziś, to jeszcze dzień lub dwa będziemy rozmawiać, by rozwiązania prawne były dla nas satysfakcjonujące.

Czy rozmowy zakończą się porozumieniem?

Chciałbym, żeby tak było i liczę, że tak będzie. Choć tak jak mówię – jest w tej chwili mały opór, będziemy dalej walczyć. Walczyć o dobro i prawa polskich rolników.

A jak państwa protest odbierają mieszkańcy Szczecina?

Kierowcy trochę narzekają, to naturalne. Natomiast mieszkańcy Szczecina są do nas nastawieni niezwykle pozytywnie. Rozdaliśmy ok. 30 tys. listów i ulotek, w których wyjaśniliśmy nasze postulaty. Opowiem panu anegdotę – szczecinianie, zwłaszcza ci starsi, przychodzą do nas ze łzami w oczach i dziękując za to, że walczymy także o ich interesy. Był taki obraz, który panu chcę przekazać – przyszedł jeden z bezdomnych, dzieląc się z nami swoimi niewielkimi przydziałami z Caritasu. Takie sytuacje wyciskają łzy z oczu, są bardzo sympatyczne.

Czy sytuacja Szczecina i województwa zachodniopomorskiego jest w jakiś sposób wyjątkowa? Czy w innych rejonach kraju rolnicy borykają się z podobnymi problemami?

Sytuacje są podobne, jednak o takim nasileniu tego zjawiska możemy mówić tylko w naszym województwie. Sprawdzaliśmy akty notarialne i ok. 115 tys. hektarów ziemi jest w obcych rękach, to bardzo duża liczba. Przypomnę panu historię wozu Drzymały; mamy podobną historię dziś. Sam miałem przypadek, gdy zajechał mi drogę samochód, dając do zrozumienia, żebym dał sobie spokój ze spółką, padła nazwa. Proszę zobaczyć, do jakich sytuacji dochodzi. Z historii nie wyciągnęliśmy praktycznie żadnych wniosków, chcemy, by te argumenty dotarły do szczecinian, rządzących, do wszystkich Polaków.

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. protestrolnikow.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook