Jedynie prawda jest ciekawa


Walczymy o dobro polskich rolników

04.01.2013

Dochodzi do takich sytuacji, że nasi koledzy rolnicy nie mogą w ogóle nabyć ziemi, bo te tzw. słupy opanowały całość rynku! Są wysłannikami dużych korporacji finansowych z zagranicy, spółdzielni duńskich czy niemieckich i w ich imieniu działają, powiększając swoje gospodarstwa, a nasi rolnicy po prostu nie mają siły przebicia - mówi Jan Kozak Wiceprzewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego (MKP RWZ)

Stefczyk.info: Od miesiąca protestują państwo w Szczecinie. Może pan przypomnieć naszym czytelnikom, jakie są państwa postulaty?

To temat na bardzo długą rozmowę. Natomiast w krótkim streszczeniu, pierwszy z głównych tematów dotyczy odpowiedniego gospodarowania ziemią. Chodzi nam tutaj o wyeliminowanie tzw. słupów, o zapewnienie zabezpieczeń dla polskich rolników, jak również o możliwość dzierżawy ziemi jak prawnego zagospodarowania gruntów. Mamy też postulat o pewne ułatwienia nabycia ziemi dla młodych rolników, którzy chcą pozostać na roli.

Co ma pan na myśli, mówiąc o słupach? Nie wszyscy mogą mieć świadomość, kim oni są.

To osoby, które w imieniu kapitału zachodniego wykupują duże ilości polskich gruntów. Ci ludzie zgłaszają się, dostają odpowiednie zaświadczenia, że są rolnikami, stają do przetargów i wykupują ziemię, nawet po 100 czy 200 hektarów. I już na drugi dzień są w stanie zapłacić – pomimo wcześniejszych deklaracji, że tak nie jest – nawet kilka milionów złotych. Nikt nie zadaje pytania, skąd wziął na to pieniądze i czym może grozić taka sytuacja.

A czym może grozić?

Powiem w ten sposób – to jest proces nagminny, zwłaszcza w naszym województwie zachodnio-pomorskim. Dochodzi do takich sytuacji, że nasi koledzy rolnicy nie mogą w ogóle nabyć ziemi, bo te tzw. słupy opanowały całość rynku! Są wysłannikami dużych korporacji finansowych z zagranicy, spółdzielni duńskich czy niemieckich i w ich imieniu działają, powiększając swoje gospodarstwa, a nasi rolnicy po prostu nie mają siły przebicia.

W jakiej formie przebiega państwa protest?

Do tej pory jeździliśmy po ulicach, blokując je i demonstrując, że nie ma zgody naszych rolników na takie zachowanie, na taką politykę rolną. W tej chwili zawiesiliśmy jednak protest na czas rozmów z przedstawicielami rządu.

Właśnie o te rozmowy chcieliśmy również zapytać. Był u państwa na rozmowach minister Kalemba, byli i są przedstawiciele instytucji rządowych i państwowych. Czy coś z nich wynika?

To, co uzgodniliśmy z ministrem Kalembą to jedynie kierunki przyszłych rozmów. Wszystkie problemy – ja to tak nazywam - wrzuciliśmy w duży młyn – on zaczął mielić, a na efekty trochę poczekamy, choć powiem szczerze, że w tej chwili jest ze strony ministerstwa pewien opór. Mam nadzieję, że pójdziemy do przodu. Mamy obietnicę z Ministerstwa Rolnictwa, że jeśli nie dziś, to jeszcze dzień lub dwa będziemy rozmawiać, by rozwiązania prawne były dla nas satysfakcjonujące.

Czy rozmowy zakończą się porozumieniem?

Chciałbym, żeby tak było i liczę, że tak będzie. Choć tak jak mówię – jest w tej chwili mały opór, będziemy dalej walczyć. Walczyć o dobro i prawa polskich rolników.

A jak państwa protest odbierają mieszkańcy Szczecina?

Kierowcy trochę narzekają, to naturalne. Natomiast mieszkańcy Szczecina są do nas nastawieni niezwykle pozytywnie. Rozdaliśmy ok. 30 tys. listów i ulotek, w których wyjaśniliśmy nasze postulaty. Opowiem panu anegdotę – szczecinianie, zwłaszcza ci starsi, przychodzą do nas ze łzami w oczach i dziękując za to, że walczymy także o ich interesy. Był taki obraz, który panu chcę przekazać – przyszedł jeden z bezdomnych, dzieląc się z nami swoimi niewielkimi przydziałami z Caritasu. Takie sytuacje wyciskają łzy z oczu, są bardzo sympatyczne.

Czy sytuacja Szczecina i województwa zachodniopomorskiego jest w jakiś sposób wyjątkowa? Czy w innych rejonach kraju rolnicy borykają się z podobnymi problemami?

Sytuacje są podobne, jednak o takim nasileniu tego zjawiska możemy mówić tylko w naszym województwie. Sprawdzaliśmy akty notarialne i ok. 115 tys. hektarów ziemi jest w obcych rękach, to bardzo duża liczba. Przypomnę panu historię wozu Drzymały; mamy podobną historię dziś. Sam miałem przypadek, gdy zajechał mi drogę samochód, dając do zrozumienia, żebym dał sobie spokój ze spółką, padła nazwa. Proszę zobaczyć, do jakich sytuacji dochodzi. Z historii nie wyciągnęliśmy praktycznie żadnych wniosków, chcemy, by te argumenty dotarły do szczecinian, rządzących, do wszystkich Polaków.

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. protestrolnikow.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook