Jedynie prawda jest ciekawa


W tym Sejmie może być inna większość

27.01.2013

Nie ulega wątpliwości, że premier Tusk w głosowaniach nad projektami ustaw o związkach partnerskich, poniósł spektakularną klęskę - pisze na swoim blogu Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Na własne żądanie wyszedł przecież w ostatni piątek ze szpitala, gdzie został przewieziony dwa dni wcześniej na skutek niewydolności oddechowej, byleby tylko uczestniczyć w głosowaniach i jeszcze na sali obrad wywrzeć nacisk na posłów swojego klubu.

Gdy minister Gowin odpowiadając na pytania posłów o zgodność z artykułem 18. Konstytucji RP, procedowanych ustaw o związkach partnerskich, potwierdził, że nie są one zgodne z ustawą zasadniczą, zdecydował się wyjść na mównicę i wręcz strofować ministra swojego rządu.

To zadziwiająca praktyka zwłaszcza, że minister Gowin został zaatakowany za to, że zabiera głos w imieniu rządu, a przecież szef resortu sprawiedliwości już na początku swojej wypowiedzi wyraźnie zaznaczył, że w sprawie tych projektów nie ma takiego stanowiska, a on przedstawia stanowisko resortu.

Zresztą to wystąpienie Gowina nie powinno być dla szefa rządu żadną niespodzianką, ponieważ poprzedniego dnia podczas I czytania tych projektów takie stanowisko prezentował w imieniu resortu sprawiedliwości, wiceminister Królikowski.

Premier w kilkunastominutowej wypowiedzi, zachęcał posłów swojego klubu do głosowania za skierowaniem tych projektów do II czytania w komisji, a w sposób szczególny zależało mu na projekcie przygotowanym przez posła Dunina i wspartym podpisami przez liczne grono posłów Platformy.

Na nic to się zdało. Projekty przygotowane przez posłów SLD i Ruchu Palikota zostały odrzucone miażdżącą większością głosów (odpowiednio 276 za ,150 przeciw; 283 za ,137 przeciw), a klub Platformy pękł w tych głosowaniach na pół.

Także projekt posła Dunina został odrzucony 228 za, 211 przeciw, przy czym za jego odrzuceniem głosowało 46 posłów Platformy, 8 wstrzymało się od głosu, a 6 mimo obecności na sali nie głosowało.

Premierowi Tuskowi sprzeciwiło się więc, nie tak jak o tym donoszą media 46 posłów Platformy głosujących za odrzuceniem tego projektu ustawy ale także 8 wstrzymujących się od głosu i 6 nie głosujących. A więc chodzi o grupę 60 posłów czyli blisko 1/3 całego klubu Platformy.

Nie chcę spekulować czy to może coś znaczyć, zwłaszcza że nie wszyscy z tej 60-tki będą chcieli umierać za Gowina, gdyby to właśnie jego przy pierwszym potknięciu, premier Tusk chciał się pozbyć z rządu.

Wszyscy oni zapewne mają jednak świadomość, że Tusk jest pamiętliwy i mogą się już nie dostać na miejsca biorące na listach wyborczych, niezależnie od tego czy kadencja Parlamentu zostanie skrócona, czy też nie.

Taka świadomość zapewne w ostatnich dniach uległa wzmocnieniu, ponieważ wszyscy oni zostali bezwzględnie zaatakowani przez wypowiadających się w mediach czołowych działaczy Platformy w tym przez szefa klubu parlamentarnego, a także jeszcze brutalniej, na portalach społecznościowych, przez swoich klubowych kolegów.

Wszystko to może mieć spore znaczenie już pod koniec lutego tego roku, kiedy to w Sejmie jak się spodziewamy, odbędzie się debata nad konstruktywnym wotum nieufności dla gabinetu Tuska.

Klub Prawa i Sprawiedliwości jeszcze w tym miesiącu złoży stosowny wniosek do marszałek Sejmu i zaproponuje na szefa rządu technicznego profesora Piotra Glińskiego.

W tym Sejmie jak się okazuje możliwa jest inna koalicja i to mająca wyraźną większość (138 posłów Prawa i Sprawiedliwości, 60 posłów Platformy, 29 posłów PSL-u i 17 posłów Solidarnej Polski).

Sprawy gospodarcze i społeczne idą w Polsce w tak złym kierunku i to w dużej mierze przez „nic nie robienie” rządu Donalda Tuska, że duża część posłów obecnej koalicji będzie musiała się poważnie zastanowić, czy chcą „utonąć” razem ze swoim „umiłowanym przywódcą”.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook