Jedynie prawda jest ciekawa


Odkłamać medialne manipulacje

27.12.2011

Obecny system medialny przyzwyczaił nas już do tego, że nie ma właściwie sprawy, która nie mogłaby zostać zapomniana lub której prawdziwy sens może być zostać przedstawiony całkowicie odwrotnie niż jest w rzeczywistości.

Dobrym przykładem jest tu obniżenie składki rentowej w roku 2007, przez rząd Jarosława Kaczyńskiego. Dało to rynkowi silny impuls konsumpcyjny, według większości ekonomistów temu właśnie ruchowi prof. Zyty Gilowskiej zawdzięczamy w miarę dobry wzrost gospodarczy w ostatnich latach. Na samym początku był to rzekomo także sukces PO, potem rzecz przemilczana, a ostatnio, coraz częściej, rzekomy błąd tamtego rządu? A jutro? Zależy jak będzie wygodnie.

Jednak są sprawy, których nie da się już dłużej zamiatać pod dywan i w roku 2012 muszą zostać wyjaśnione. Nie dlatego by ta ekipa nagle potrafiła zdobyć się na szczerość, porzuciła sztuczki propagandowe. Nie. Po prostu dłużej nie da się ukrywać jak jest naprawdę. Jakie to sprawy?

DŁUG PUBLICZNY. Wprawdzie rząd postanowił w tym roku liczyć na koniec roku wartość długu w walutach obcych według kursu średniego z całego roku (kolejna sztuczka! Do tej pory liczono według kursu na koniec roku), ale prawda o naszym zadłużeniu powoli wyziera zza dywanu propagandy. Europejscy analitycy patrzą na fakty i coraz częściej sygnalizują zaniepokojenie, minister Rostowski zdaje sobie sprawę, że może nie prześlizgnąć się pod progiem 55 procent. Życie ponad stan, na dodatek w otoczce rządów gospodarskich, staje się coraz trudniejsze. W przyszłym roku stanie się, biorąc pod uwagę zewnętrzne otoczenie gospodarcze, niemożliwe.

TRAGEDIA SMOLEŃSKA. Kolejne informacje zbierane przez niezależnych od rządu ekspertów obnażają kłamstwa i manipulacje oficjalnych raportów – rosyjskiego i powielającego niestety większość jego tez polskiego. Ale nie ulega dziś wątpliwości, że w śledztwo mataczono, niszczono i fałszowano dowody. I że do katastrofy doszło najprawdopodobniej z powodu zaistnienia czynników zewnętrznych. A na tragedii wielki interes polityczny zrobiła Rosja. Polska zaś wytraciła ogromną część politycznej podmiotowości i niezależności.

NIEPODLEGŁOŚĆ. Cicha rezygnacja z podmiotowości państwa polskiego, pokłony bite ambasadorom, poddańcze wystąpienia w Berlinie, pomniki sowieckich agresorów w Polsce – a wszystko przy twierdzeniach iż to dla dobra Polski, że ją wzmacnia… Strategia obecnej władzy budzi w Polakach coraz większy niepokój. Dwa kolejne, potężne marsze niepodległości, są na to dowodem. Nawet jeśli więc nie uda się zmusić obecnej ekipy do zmiany tej szkodliwej polityki, to przynajmniej będzie ona coraz jaśniej nazywana i widziana przez coraz większą część Polaków.

WOLNOŚĆ SŁOWA. Władza oparta na propagandzie w takim stopniu jak obecna, nie może pozwolić sobie na istnienie silnych, obnażających jej manipulacje, mediów. Można się więc spodziewać dalszego „przykręcania śruby” w mediach oficjalnych, jeszcze częstszych nagonek na opozycję w mediach oficjalnych, ataków i prowokacji wobec mediów niezależnych. Nie jest to prognoza optymistyczna, ale taka jest logika tego systemu, przyrównywanego coraz częściej przez ekspertów do putinizmu.

KOŚCIÓŁ. Wiele wskazuje, że szczyt kolejnej fali ataków na Kościół, znowu z Urbanem na pierwszej linii, mamy już za sobą. Widać, że polscy księża i biskupi zareagowali mądrze, nie dając się sprowokować, za to zdecydowanie, ale twardo, wskazując na manipulacje propagandy antykościelnej. Niepokoi jednak wyraźne przesuwanie się Platformy w lewo, a zwłaszcza finansowanie przez zależne od niej struktury państwowe skrajnie lewicowej, neobolszewickiej, marzącej o jakiejś rewolucji społecznej „Krytyki Politycznej”. Idą na nią miliony złotych.

Michał Karnowski
[fot. Mik]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook