Jedynie prawda jest ciekawa


W TVP pracują nie tylko gwiazdy

26.10.2012

O zaplanowanej na 29 października pikiecie pracowników Telewizji Polskiej mówi w rozmowie ze Stefczyk.info Jarosław Najmoła, przewodniczący NSZZ Solidarność w TVP.

Stefczyk.info: Na poniedziałek zaplanowano pikietę pracowników Telewizji Polskiej. Dlaczego jest ona organizowana?

Od trzech lat zarząd Telewizji Polskiej w sposób sukcesywny obniża wynagrodzenia pracownikom TVP. Ucięto od 25 do 40 procent wynagrodzeń, a rozmowy z zarządem TVP nie przynoszą żadnych efektów. Z drugiej strony widzimy, że Telewizję Polską stać na kupowanie najdroższych w historii seriali u producentów zewnętrznych. Innym faktem jest wyprowadzanie produkcji na zewnątrz – mówi się, że w telewizji nie ma pieniędzy, natomiast posiadając własną bazę techniczną, swoich dobrze wykształconych pracowników, zarząd lwią część produkcji kieruje do producentów zewnętrznych, co w konsekwencji powoduje m.in. to, że na przykład dziennikarz zarabia tyle, że trzeba mu dopłacać, by osiągnął najniższą krajową. To samo dotyczy innych pracowników twórczych.

Czy przykładem sposobu zarządzania o którym Pan mówi jest na przykład zatrudnienie na wysokim kontrakcie Hanny Lis?

To świetny przykład tego, o czym mówiłem! To przykład niegospodarności zarządu TVP. Uważamy, że jeżeli firma jest w trudnej sytuacji ekonomicznej, to ciężary powinniśmy rozkładać w sposób proporcjonalny. Nie powinno być tak, że jedni będą zarabiać ogromne pieniądze, a drudzy będą przymierali głodem. Stąd nasz związek zaproponował zarządowi Telewizji Polskiej, aby w związku z z kryzysem finansowym firmy, ustalić górną granicę zarobków w TVP. I jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności nie zostało to przyjęte. Można to wytłumaczyć tylko w jeden sposób – o ile zdają sobie sprawę z tego, że pracownicy zarabiają niewiele, o tyle takie ustalenia uderzyłyby w osoby na gwiazdorskich kontraktach.

Jak do pikiety "S" odnoszą się inne związki zawodowe w TVP?

W tej chwili jest tak, że współorganizatorem pikiety jest OPZZ. Natomiast inne związki popierają nasze postulaty i pikietę – m.in. związek zawodowy operatorów obrazu i dźwięku.

Myśli Pan, że pikieta zmieni podejście zarządu do Państwa postulatów?

Zakładamy, że tak, ale mamy pewne niedobre doświadczenia. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych określa dalszą procedurę. Za chwilę podpiszemy protokół rozbieżności, a później przejdziemy do kolejnej fazy, w której będziemy mogli przeprowadzić referendum wśród załogi w sprawie strajku. Ale o tym decydować będą pracownicy TVP, podobnie jak o kształcie poniedziałkowej pikiety. To referendum wcześniej czy później będzie trzeba przeprowadzić. Myślę, że wcześniej. Chcielibyśmy pokazać opinii publicznej, że w tej firmie nie pracują same gwiazdy, że teorie o wysokich zarobkach w Telewizji Polskiej są po prostu mitami. Tutaj ogromna rzesza ludzi zarabia pieniądze na poziomie 1700 złotych.

not. sv

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook