Jedynie prawda jest ciekawa


W sprawie łupków piłka ciągle jest w grze

18.04.2013

Trener Górski zwykł mawiać, że dopóki piłka jest w grze, wynik jest otwarty. W sprawie gazu łupkowego piłka – niewątpliwie – jest w grze, natomiast jesteśmy w gorszej sytuacji niż choćby rok temu. Szkoda, że to się tak odbywa, ale nie wszystko jest stracone - mówi Tomasz Chmal, ekspert Instytutu Sobieskiego.

Stefczyk.info: W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z prowadzonymi - przez Komisję Europejską - w dziwny sposób konsultacjami społecznymi w sprawie gazu łupkowego. Odpowiedzi w podawanych ankietach były sugerowane, a nacisk położony był raczej na zagrożenia niż szanse, jakie niosą łupki. Jak Pan to odbiera?

Tomasz Chmal, ekspert Instytutu Sobieskiego: Zawsze staram się doszukać dobrej woli w intencjach ludzi, także tych z Komisji Europejskiej. Traktowałbym to jako pewne przeoczenie czy niedokładność, natomiast fakty są takie, że w Europie Zachodniej gaz łupkowy jest czymś, z czym Europa sobie nie radzi. Nie wykluczyłbym jednak sytuacji, że to było celowe nastawienie KE. Przypomnę, że w sondażach uzyskuje się taki wynik, jakie zada się pytanie. Socjologowie mają pewnie na tego typu zdarzenie odpowiednią nazwę. To jednak się już stało; powstaje pytanie – co dalej z gazem łupkowym i reakcją Komisji na pomysł jego wydobycia? Czy ten proces konsultacji będzie jakoś równoważony, bo niestety wydaje się, że istnieje spora przewaga przeciwników wydobycia łupków. Francja, Niemcy, organizacje ekologiczne są przeciw, wiele państw jest po prostu neutralnych – z połowy krajów UE, jak na przykład z Grecji czy Cypru, może nie przyjść żaden głos, bo ich to zwyczajnie nie interesuje. Trzeba mieć nadzieję, że KE zrozumie, że sprawa gazu łupkowego to nie jest sytuacja, gdzie można mierzyć wszystko jedną miarą i nie będzie starała się tego typu rozwiązań i poszukiwań zwalczać odgórnie. Trzeba pozwolić biznesowi zrobić, co swoje, a przy tym odpowiednio kontrolować i wypełniać wszelkie wymogi, także te środowiskowe.

Co jeśli spełni się ten negatywny scenariusz, i Komisja Europejska nie tylko zaakceptuje krytyczne konsultacje społeczne, ale także będzie negatywnie nastawiona do całej idei wydobycia gazu łupkowego? Czy KE jest w stanie zablokować wydobycie łupków, bądź tak je utrudnić, że będzie to nieopłacalne?

Uważam, że jest taka obawa i ryzyko. Jeśli nie z tej strony, to z innej – na przykład pod względem emisji metanu, technologii czy innych sztuczek, których KE zawsze może użyć, by zablokować lub utrudnić rozwój wydobycia gazu łupkowego. Myślę, że tutaj jest duża rola branży i lobbingu, bo należy pamiętać, że nie mamy sytuacji, w której gdy ktoś ma rację, to wszyscy się z nim zgodzą. Należy mocno przekonywać i lobbować, a ja mam wrażenie, że branży łatwiej przychodzi wydawanie pieniędzy na kolejne odwierty, a nie na działania promocyjne, komunikację społeczną, przekonywanie opinii publicznej. Druga strona tego sporu tworzy „Gasland”, tworzy film hollywoodzki, oni zbroją się na potęgę i używają wszelkich możliwych argumentów. Jestem trochę rozczarowany pasywnym podejściem naszej strony. Druga strona ma pomysł, używa kolorowych, krzyczących argumentów.

W jaki sposób na nastawienie Komisji Europejskiej i odczucia społeczne wpływa status prawny w Polsce? Wiemy, że projekt ustawy dot. gazu łupkowego utknął między kilkoma ministerstwami i nie może dobrnąć do końca, mimo licznych zapowiedzi premiera Tuska. Czy wahanie Polski i brak jednoznacznego głosu może odbić się negatywnie?

Myślę, że w naszym kraju jest pewna niedoskonałość legislacyjna. Mam wrażenie, że tego typu  rzeczy jak nowe regulacje warto omawiać wcześniej, zanim pokaże się je całemu światu. Warto ustalić pewne pryncypia, które miałyby leżeć u podstaw ustawy dotyczącej wydobycia gazu łupkowego, a dopiero później ustalać konkretne rozwiązania. Rząd, a w zasadzie ministerstwo środowiska przygotowało projekt ustawy, w którym jest szereg zastrzeżeń, ale niestety tak jest, gdy projekt powstaje w zaciszu gabinetów, a nie jest transparentny i odpowiednio przedyskutowany. Trzeba było rozmawiać o założeniach, postawić dwa – trzy główne cele i szukać dróg dojścia do tych celów. Takich dróg może być kilka i dopiero wtedy – gdybyśmy mieli przygotowanych kilka scenariuszy – można debatować nad konkretnymi założeniami. Natomiast jeżeli przedstawia się jeden scenariusz i dopiero teraz zaczyna się go konsultować, to niewiele z tego wyjdzie.

Podsumowując – zarówno w Polsce i na gruncie Komisji Europejskiej - sytuacja nie jest zaprzepaszczona?

Trener Górski zwykł mawiać, że dopóki piłka jest w grze, wynik jest otwarty. W sprawie gazu łupkowego piłka – niewątpliwie – jest w grze, natomiast jesteśmy w gorszej sytuacji niż choćby rok temu. Szkoda, że to się tak odbywa, ale nie wszystko jest stracone. Należy ułożyć kilka scenariuszów, a nie ustalić jeden i przyjąć go jak dogmat.

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook