Jedynie prawda jest ciekawa


W sprawie łupków od ściany do ściany

20.12.2013

Za rządów Platformy w sprawie wydobycia gazu łupkowego od 6 lat, zataczamy się więc od ściany do ściany - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Kilka miesięcy temu pisałem, że Parlament Europejski (PE) próbuje zaostrzyć przepisy ogólnounijne dotyczące poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego w krajach członkowskich UE. Otóż PE przegłosował wtedy zaostrzenie dyrektywy środowiskowej dla gazu wydobywanego z łupków, co znacząco utrudniłoby poszukiwania takiego gazu w Polsce.

Rzeczywiście projekt dyrektywy w tej sprawie przewidywał konieczność sporządzania oceny oddziaływania tego rodzaju inwestycji na środowisko (OOŚ), już na etapie poszukiwań gazu z łupków, a konkretnie tam, gdzie jest prowadzone tzw. szczelinowanie hydrauliczne.

Wprawdzie projekt ten w pierwszym czytaniu został przyjęty przez PE niewielką ilością głosów (332 głosy za 311 głosów przeciw, 14 wstrzymujących się) i przedstawiciel Parlamentu poszedł na negocjacje z Radą UE ze słabym mandatem i była nadzieja, że przedstawiciele rządów krajów członkowskich (w tym szczególnie przedstawiciel polskiego rządu), wymogą na nim ustępstwa.

Niestety taka, a nie inna zawartość dyrektywy przygotowanej przez Komisję Europejską, jak się okazuje została spowodowana oczekiwaniami sformułowanymi w tzw. raporcie europosła Platformy Bogusława Sonika, przyjętym przez PE ponad rok temu tj. 21 listopada 2012 roku. W raporcie tym znalazły się zapisy, które zachęcały KE do zaostrzenia przepisów środowiskowych nie tylko w odniesieniu do wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinową ale także na etapie jego poszukiwań.

Pierwszy z nich brzmiał „każdy rodzaj paliw kopalnych oraz wydobycia minerałów, niesie za sobą potencjalne ryzyko dla zdrowia i środowiska: mając na uwadze, że sprawą istotną jest stosowanie zasady ostrożności oraz zasady „zanieczyszczający płaci” w odniesieniu do wszelkich dalszych decyzji dotyczących rozwoju zasobów kopalnych w Europie, z uwzględnieniem potencjalnego wpływu na wszystkich etapach poszukiwań i procesu eksploatacji”.

Drugi fragment brzmiał „Parlament wzywa Komisję do wdrożenia ogólnounijnych ram zarządzania ryzykiem związanym z poszukiwaniem lub wydobywaniem niekonwencjonalnych paliw kopalnych w celu zagwarantowania, że we wszystkich państwach członkowskich będą miały zastosowanie ujednolicone przepisy ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska”.

Wreszcie trzeci fragment brzmiał „Parlament wzywa Komisję do przedstawienia wniosków, które zagwarantują, że przepisy dyrektywy w sprawie oceny oddziaływania na środowisko będą uwzględniały specyfikę poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego”.

We wczorajszych negocjacjach przedstawicieli rządów krajów UE i PE zapisy dotyczące konieczności przygotowywania przez inwestorów pełnej oceny oddziaływania na środowisko na etapie poszukiwań gazu, zostały na szczęście wykreślone i wygląda na to, że zarówno Parlament jak i Rada UE w styczniu przyjmą wspomnianą dyrektywę w wynegocjowanym kształcie.

Można by więc otrąbić sukces naszego kraju w walce o łagodne unijne przepisy dotyczące wydobycia gazu łupkowego gdyby nie fakt, że Komisja Europejska także w styczniu przyszłego roku, ma wyjść z propozycją nowych przepisów bądź wytycznych regulujących wydobycie gazu łupkowego w krajach UE. Niestety wszystko wskazuje na to, że KE w dalszym ciągu będzie robiła wszystko aby na terenie całej UE wprowadzić jednak przepisy, które pod pretekstem ochrony środowiska będą znacząco podwyższały dla inwestorów koszty poszukiwania i wydobycia gazu z łupków.

Także w Polsce po załamaniu się procesu poszukiwań gazu łupkowego w 2012 roku i wycofaniu się z Polski aż 3 globalnych graczy na tym rynku: Marathon Oil, Talisman Energy i Exxon Mobil, po zmianie ministra ochrony środowiska, mamy przynajmniej zapowiedzi przyśpieszenia tworzenia kluczowej „ustawy łupkowej”. Wczoraj minister Grabowski odwołał dotychczasowego Głównego Geologa Kraju Piotra Woźniaka i powołał nowego Sławomira Brodzińskiego, który wprawdzie był do tej pory szefem służby cywilnej, ale ponoć jest fachowcem w dziedzinie geologii.

Jednocześnie zapowiedział, że wspomniana ustawa łupkowa zostanie uchwalona już na wiosnę przyszłego roku i znowu przynajmniej werbalnie, powiało optymizmem. Za rządów Platformy w sprawie wydobycia gazu łupkowego od 6 lat, zataczamy się więc od ściany do ściany.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PGNiG]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook