Jedynie prawda jest ciekawa


W sprawie łupków od ściany do ściany

20.12.2013

Za rządów Platformy w sprawie wydobycia gazu łupkowego od 6 lat, zataczamy się więc od ściany do ściany - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Kilka miesięcy temu pisałem, że Parlament Europejski (PE) próbuje zaostrzyć przepisy ogólnounijne dotyczące poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego w krajach członkowskich UE. Otóż PE przegłosował wtedy zaostrzenie dyrektywy środowiskowej dla gazu wydobywanego z łupków, co znacząco utrudniłoby poszukiwania takiego gazu w Polsce.

Rzeczywiście projekt dyrektywy w tej sprawie przewidywał konieczność sporządzania oceny oddziaływania tego rodzaju inwestycji na środowisko (OOŚ), już na etapie poszukiwań gazu z łupków, a konkretnie tam, gdzie jest prowadzone tzw. szczelinowanie hydrauliczne.

Wprawdzie projekt ten w pierwszym czytaniu został przyjęty przez PE niewielką ilością głosów (332 głosy za 311 głosów przeciw, 14 wstrzymujących się) i przedstawiciel Parlamentu poszedł na negocjacje z Radą UE ze słabym mandatem i była nadzieja, że przedstawiciele rządów krajów członkowskich (w tym szczególnie przedstawiciel polskiego rządu), wymogą na nim ustępstwa.

Niestety taka, a nie inna zawartość dyrektywy przygotowanej przez Komisję Europejską, jak się okazuje została spowodowana oczekiwaniami sformułowanymi w tzw. raporcie europosła Platformy Bogusława Sonika, przyjętym przez PE ponad rok temu tj. 21 listopada 2012 roku. W raporcie tym znalazły się zapisy, które zachęcały KE do zaostrzenia przepisów środowiskowych nie tylko w odniesieniu do wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinową ale także na etapie jego poszukiwań.

Pierwszy z nich brzmiał „każdy rodzaj paliw kopalnych oraz wydobycia minerałów, niesie za sobą potencjalne ryzyko dla zdrowia i środowiska: mając na uwadze, że sprawą istotną jest stosowanie zasady ostrożności oraz zasady „zanieczyszczający płaci” w odniesieniu do wszelkich dalszych decyzji dotyczących rozwoju zasobów kopalnych w Europie, z uwzględnieniem potencjalnego wpływu na wszystkich etapach poszukiwań i procesu eksploatacji”.

Drugi fragment brzmiał „Parlament wzywa Komisję do wdrożenia ogólnounijnych ram zarządzania ryzykiem związanym z poszukiwaniem lub wydobywaniem niekonwencjonalnych paliw kopalnych w celu zagwarantowania, że we wszystkich państwach członkowskich będą miały zastosowanie ujednolicone przepisy ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska”.

Wreszcie trzeci fragment brzmiał „Parlament wzywa Komisję do przedstawienia wniosków, które zagwarantują, że przepisy dyrektywy w sprawie oceny oddziaływania na środowisko będą uwzględniały specyfikę poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego”.

We wczorajszych negocjacjach przedstawicieli rządów krajów UE i PE zapisy dotyczące konieczności przygotowywania przez inwestorów pełnej oceny oddziaływania na środowisko na etapie poszukiwań gazu, zostały na szczęście wykreślone i wygląda na to, że zarówno Parlament jak i Rada UE w styczniu przyjmą wspomnianą dyrektywę w wynegocjowanym kształcie.

Można by więc otrąbić sukces naszego kraju w walce o łagodne unijne przepisy dotyczące wydobycia gazu łupkowego gdyby nie fakt, że Komisja Europejska także w styczniu przyszłego roku, ma wyjść z propozycją nowych przepisów bądź wytycznych regulujących wydobycie gazu łupkowego w krajach UE. Niestety wszystko wskazuje na to, że KE w dalszym ciągu będzie robiła wszystko aby na terenie całej UE wprowadzić jednak przepisy, które pod pretekstem ochrony środowiska będą znacząco podwyższały dla inwestorów koszty poszukiwania i wydobycia gazu z łupków.

Także w Polsce po załamaniu się procesu poszukiwań gazu łupkowego w 2012 roku i wycofaniu się z Polski aż 3 globalnych graczy na tym rynku: Marathon Oil, Talisman Energy i Exxon Mobil, po zmianie ministra ochrony środowiska, mamy przynajmniej zapowiedzi przyśpieszenia tworzenia kluczowej „ustawy łupkowej”. Wczoraj minister Grabowski odwołał dotychczasowego Głównego Geologa Kraju Piotra Woźniaka i powołał nowego Sławomira Brodzińskiego, który wprawdzie był do tej pory szefem służby cywilnej, ale ponoć jest fachowcem w dziedzinie geologii.

Jednocześnie zapowiedział, że wspomniana ustawa łupkowa zostanie uchwalona już na wiosnę przyszłego roku i znowu przynajmniej werbalnie, powiało optymizmem. Za rządów Platformy w sprawie wydobycia gazu łupkowego od 6 lat, zataczamy się więc od ściany do ściany.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PGNiG]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook