Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

W sprawie energetyki mówmy jednym głosem

25.04.2014

Bezpieczeństwo energetyczne to zbyt poważna sprawa, by została sprowadzona do kolejnej hucpy na użytek kampanii - pisze Marcin Fijołek.

Donald Tusk wyznaczył dla swojego rządu (i całego państwa w ogóle) nową misję. Chodzi o utworzenie w ramach UE unii energetycznej; dzięki temu Unia Europejska negocjowałaby wspólnie ceny gazu z Rosji, a nie jak do tej pory – indywidualnie. W teorii ma to uniemożliwić (albo przynajmniej wyraźnie utrudnić) ewentualne rozgrywanie przez Rosję poszczególnych państw i kreowanie przez to polityki wewnętrznej, między innymi Polski.

Jak wyglądałoby to w praktyce – ciężko ocenić. Czy negocjowanie ponad polskimi głowami cen za gaz, który dotarłby do Polski, wyszłoby na dobre polskim interesom? Bardzo prawdopodobne, bowiem UE jako wspólny, większy organizm miałby w ręku lepsze karty. Z drugiej strony wymagałoby to jednak stanowczej i jednoznacznej polityki całej UE wobec Rosji, by nie okazało się, że takie negocjacje okażą się strzałem do własnej bramki.

Niemniej jednak pomysł jest godny uwagi i refleksji. Z podobną inicjatywą wyszli swojego czasu eksperci z otoczenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nad pracami czuwał Piotr Naimski, a meritum propozycji dotyczyło wspólnego systemu magazynowania gazu, rozbudowy istniejących rurociągów i budowy nowych. Z różnych względów nie zaistniało to w praktyce – rząd Donalda Tuska odrzucił te idee tylko dlatego, że pochodziły z rywalizującego z Platformą środowiska politycznego. wpolityce.pl/polityka/189873-ujawniamy-pismo-sp-lecha-kaczynskiego-do-donalda-tuska-z-2009-r-ws-bezpieczenstwa-energetycznego" target="_blank">Znamienne jest pismo, które do Tuska skierował swojego czasu Lech Kaczyński, a które zostało ujawnione przez portal wPolityce.pl.

Jak mówił prof. Zybertowicz (ówczesny doradca prezydenta) – gabinet Tuska nie miał odwagi, by skorzystać z gotowości krajów Unii do pomocy Polsce w sprawie zagrożenia naszego bezpieczeństwa energetycznego w latach 2009-2010. Obraz tego mogliśmy zobaczyć w kilku stopklatkach: Tusk przenoszący negocjacje ws. embarga ze szczebla unijnego na poziom indywidualny czy absurdalnie wysokie ceny za gaz negocjowane przez wicepremiera Pawlaka to tylko najbardziej głośne przykłady. A było ich więcej, Tuskowi bezpieczeństwo energetyczne – zwłaszcza w pierwszej kadencji – nie było w głowie.

Tym bardziej musi dziwić reakcja Jarosława Kaczyńskiego na dzisiejsze wysiłki Donalda Tuska. Prezes PiS zamiast przypominać o niekonsekwencji, cynizmie i małostkowości premiera sprzed kilku lat, gdy odrzucał propozycje prezydenta i PiS, wszedł w te same buty. Kaczyński podczas konferencji prasowej na Gubałówce krytycznie odniósł się do propozycji premiera: „Budowanie konstrukcji, które podtrzymują zależność UE od Rosji nie ma większego sensu. Można proponować to w sytuacjach kryzysowych, ale jeśli mamy zmienić charakter państwa rosyjskiego: z tego obecnego, ekspansjonistycznego na normalne, wpisujące się w normalną politykę, to musimy dokonać w skali europejskiej daleko idącego zabiegu” - ocenił prezes PiS.

Unia energetyczna jest dziś i tak bardzo trudnym do zrealizowania zadaniem, jakie postawił przed sobą rząd Donalda Tuska. Polskie propozycje zostały co prawda przychylnie (przynajmniej w warstwie deklaracji) przyjęte przez Paryż, ale już Merkel odniosła się bardzo chłodno. To raczej nierealne do wprowadzenia propozycje, a premier być może uprawia kampanię wyborczą swoimi wojażami po Europie. Chce się pokazać jako mąż stanu. To wielce prawdopodobne. Ale samej idei unii energetycznej i wspólnej, twardej polityki UE wobec Rosji, Kaczyński nie powinien odrzucać tylko dlatego, że zgłasza je Tusk. Szef rozsądnej, propaństwowej opozycji powinien trzymać dziś premiera za słowo i sprawdzić rezultaty pracy.

Prezes PiS dobrze zrozumiał to w sprawie polityki rządu wobec Ukrainy i – mimo początkowych potknięć w sondażach – zyskał na tym, także wizerunkowo. Podobnie powinien zachować się w sprawie postulatu unii energetycznej: wspierać i sprawdzać efekty. Bezpieczeństwo energetyczne Polski to zbyt poważna sprawa, by została sprowadzona do kolejnej hucpy na użytek kampanii. W tej sprawie – podobnie jak w kwestii agresji Rosji na Ukrainę – powinniśmy mówić jednym głosem.

Marcin Fijołek

Fot. KPRM

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook