Jedynie prawda jest ciekawa


"W sprawie Afganistanu jestem ponurym pesymistą"

30.07.2013

Marcin Ogdowski, dziennikarz portalu INTERIA.PL, autor blogu zAfganistanu.pl oraz książek „zAfganistanu.pl – Alfabet polskiej misji” i „Ostatni świadek” opowiada portalowi Stefczyk.info o obecnej sytuacji w Afganistanie oraz o tym, dlaczego ten kraj pragnie rozpocząć gospodarczą ofensywę.

Stefczyk.info: Media informują, że Afganistan chce zachęcić do siebie inwestorów. Czytamy, iż kraj ten oferuje „ziemię pod inwestycje praktycznie bez kosztów, zwolnienia podatkowe i wizy wielokrotnego wjazdu dla inwestorów”. Czyli wymarzone warunki dla każdego biznesmena! Ty jednak znasz ten „mały” codzienny Afganistan - takie plany mają szansę na realizację, czy to marzenie ściętej głowy?

Marcin Ogdowski: To prawda – warunki „na wejście” zdają się być bardzo dobre. Tym lepsze, gdy uświadomimy sobie, że „w pakiecie” inwestorzy otrzymają również bardzo taniego pracownika. Dość powiedzieć, że obecnie PKB na osobę wynosi w Afganistanie nieco ponad 600 dolarów. Dla porównania w Polsce jest to 12,500 dol., a w Chinach – fabryce świata – 6000 dol. Ale to tylko część obrazu. Zaś porządna kalkulacja biznesowa nie może skupiać się jedynie na wybranych fragmentach rzeczywistości. W przypadku Afganistanu nie sposób zignorować na przykład gigantycznej korupcji. Kilkanaście dni temu ukazał się kolejny, coroczny raport Transparency International, poświęcony temu zjawisku. Z jego lektury wynika, że Afganistan nadal uznawany jest za najbardziej skorumpowany kraj świata. Co istotne, poziom patologii mierzy się w oparciu o oceny samych mieszkańców danego kraju. Nie ma zatem podstaw, by mówić, że barometr korupcji – na poziomie konstrukcji metodologicznej – przekłamuje faktyczny obraz zjawiska. A korupcja to nie wszystko…

No właśnie. Podczas naszej poprzedniej rozmowy stwierdziłeś, iż kraj stoi na progu wojny domowej w przypadku wycofania sił międzynarodowych. Dlaczego afgański rząd podejmuje takie działania? Czy liczy na naiwność inwestorów? Kolejna wojna przerwałaby przecież każdą inicjatywę…

Ta wojna trwa już teraz – wyjście ISAF spowoduje jedynie jej gwałtowną eskalację. Co oczywiście oznacza zbyt duże ryzyko dla większości branż. Mówię „większości”, bowiem wszelkiej maści producenci i eksporterzy broni będą zacierać ręce z radości. Już zresztą zacierają. Ale przemoc w Afganistanie ma także inny, niewojenny wymiar. Mieszkańcom tego kraju bardziej niż działania zbrojne dokucza „zwyczajny” bandytyzm. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by uświadomić sobie, że byłoby to również poważne zmartwienie dla potencjalnych inwestorów. Weźmy choćby mafię transportową – konglomerat uzbrojonych po zęby grup, żyjących z łupienia kierowców, głównie tirów. To drugi, po narkotykach, najbardziej dochodowy proceder w Afganistanie. Paradoksalnie ów „pasożyt” rozrósł się dzięki obecności w tym kraju oddziałów NATO – bo te każdego dnia potrzebują tysięcy ton zaopatrzenia, a nie wszystko da się przewieźć drogą lotniczą. Idą więc drogami gigantyczne transporty, a że współczesna wojna oznacz również outsourcing, składają się one z ciężarówek prywatnych przewoźników. Bogaty zleceniodawca zainteresowany jest jedynie tym, by towar dotarł na miejsce – w gruncie rzeczy ma gdzieś to, że kierowcy – aby przeżyć i jechać dalej – nieustannie się opłacają. Z tej perspektywy wyjście ISAF będzie jak odcięcie od żyły złota, ale nie bądźmy naiwni – bandyci nie powiedzą „dziękujemy” i nie zaprzestaną działalności. Będą łupić dalej. A dlaczego rząd ogłasza tego rodzaju pomysł? Najprostsza odpowiedź mogłaby brzmieć – bo taka jest rola rządu. Ale moim zdaniem, nie bez znaczenia jest też fakt, że reżim prezydenta Karzaja ma w tej chwili minimalną legitymizację. I nawet drobny sukces w tym obszarze byłby dla niego na wagę złota. Proszę pamiętać, że według zachodnich kryteriów, niemal cztery piąte dorosłych mieszkańców Afganistanu pozostaje w tej chwili bez pracy.

W swojej książce "zAfganistanu.pl - Alfabet polskiej misji" zwracasz uwagę na ogromną ilość produktów z Chin zalewających afgańskie rynki i targowiska. Może po prostu rząd Afganistanu kusi Chińczyków do większego zaangażowania w ten kraj?

Chiny nie potrzebują dodatkowych zachęt – już w tej chwili inwestują w afgańskie złoża. Na przykład w miedź. I robią to z rozmachem, na który nie stać komercyjnych podmiotów. Za chińskimi firmami de facto stoi państwo, gotowe przez długi czas płacić dodatkowe koszty związane ze zwiększonym ryzykiem inwestycyjnym.

Podczas swojej pracy w Afganistanie spotykałeś ludzi, normalnych obywateli tego kraju - powiedz nam - czy drzemie w nich faktycznie jakaś ukryta chęć przedsiębiorczości, rozwoju, tłumiona tylko przez wojnę?

Ależ wojna nie dusi przedsiębiorczości w tym kraju! I nie chodzi tylko o to, że grupy rebelianckie w dużej mierze opierają się na najemniczym zaciągu. Zastanówmy się, skąd mają broń? Ano w dużej mierze z przemytu. A z czego finansują tę działalność? No właśnie – narkotyki. Produkcja i dystrybucja opium to najważniejsza gałąź afgańskiej gospodarki. Mimo obecności NATO, kwitnąca w najlepsze. Dla porównania – w 2001 roku w tym kraju wyprodukowano 185 ton opium, rok później – już 3400 ton. W 2007 roku produkcja sięgnęła szczytu, dobijając do 8200 ton. Potem, przez trzy kolejne lata, obserwowaliśmy spadek – w efekcie, w 2010 roku, producentom opium udało się wyprodukować „zaledwie” 3500 ton. Ów regres był wprost związany ze zwiększeniem kontyngentu ISAF w Afganistanie, który największą liczebność osiągnął właśnie w 2010 roku. Potem liczba żołnierzy zaczęła spadać, a produkcja opium znowu rosnąć. W 2011 roku było tego już 5700 ton. Dodam, że dla wyprodukowania jednego kilograma heroiny potrzeba 8,5 kilograma opium. Warto też znać szacunki, z których wynika, że pochodzące z Afganistanu narkotyki zabijają rocznie ponad 100 tysięcy ludzi na całym świecie… Patrząc z tej perspektywy możemy mówić wręcz o zabójczej skuteczności afgańskiej przedsiębiorczości. Byłoby zatem czymś wspaniałym, gdyby energię setek tysięcy ludzi udało się przekierować na inny rodzaj działalności. Trzymam kciuki za tych, którzy się tego podejmą. Ale nie postawię na nich choćby złamanego centa. W sprawie przyszłości Afganistanu jestem ponurym pesymistą…

Rozmawiał Arkady Saulski
[Fot. Zafganistanu.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook